بایگانی نویسنده: نویسنده ارشد

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز چهارم : سرطان های شایع مردان و مراقبت های پیشگیرانه در دوره کرونا

براساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۸ شایع ترین سرطان های مردان به ترتیب: سرطان معده، پروستات، کولورکتال، مثانه و ریه می باشد.

سرطان پروستات :

   سرطان پروستات یکی از شایعترین سرطانها در مردان است. این بیماری در مردان زیر ۴۰ سال نادر است و احتمال ابتلا به مردان بالای ۵۰ سال افزایش می یابد. از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پروستات، ۶ نفر سن بالای ۶۵ سال دارند و با شیوع بیشتری در مردان بالای ۶۵ سال دیده می شود. معمولا سرطان پروستات به آرامی رشد می کند و در ابتدا به غده پروستات محدود است که ممکن است آسیب جدی ایجاد نکند. با اینکه برخی از انواع سرطان پروستات به آرامی رشد می کنند و ممکن است به درمان نیازی نداشته باشند، برخی از انواع آن تهاجمی هستند و می توانند به سرعت پخش شوند.

   پزشک با درخواست آزمایش خون و کنترل مرتب آنتی ژن اختصاصی پروستات(PSA) و همچنین معاینه، می تواند سرطان پروستات را به موقع تشخیص دهد اگر یکی از این موارد مطرح کننده احتمال وجود سرطان پروستات باشند، برای اطمینان از تشخیص، اقدامات بیشتری مانند نمونه برداری و جراحی توصیه می شود.

  از دیگر راه های تشخیصی می توان به سونو گرافی داخل رکتومی یا ام آر آی ( MRI) اشاره کرد که وجود هر گونه تغییر غیر طبیعی را در پروستات نشان می دهد.

  این بیماری که در مراحل اولیه، هنگامی که هنوز محدود به غده پروستات است، تشخیص داده شود شانس بیشتری برای درمان موفق دارد. بنابراینانجام آزمایشات منظم برای تشخیص به موقع، حیاتی هستند. تقریباً تمام افرادی که در مراحل یک تا سه تشخیص داده می شوند. ۵ سال یا بیشتر زنده می مانند و با درمان های موجود حتی آینده بهتری برای مبتلایان متصور هستیم. در مورد مرحله ۴ سرطان ۳۱% از افراد ۵ سال زنده می مانند و این تعداد ممکن است با پیشرفت روش های درمانی افزایش یابد. در نظر داشته باشید که سرطان پروستات معمولاً علاما خاصی ندارد اما اگر علامتی داشته باشد اغلب به شکل مشکلاتی در تخلیه ادرار تظاهر می کند.

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز هفتم : گرامیداشت مقام پدران و توجه بیشتر به سلامت آنان در دوره کرونا

     بیمارهای سالمندی مردان

     گذار اپیدمیولوژیک و تغییرات شدید شیوه ی زندگی و شهر نشینی در سال های اخیر منجر به افزایش قابل توجه امید به زندگی شده است. در ایران امید به زندگی از ۴۰ سال در حدود ۷۰ سال پیش به ۷۴٫۶ سال برای مردان و ۷۸ سال برای زنان رسیده است. بالارفتن سن با مشکلات زیادی نیز همراه است که مهمترین آن کاهش نرخ تولید یک کشور و افزایش مشکلات سلامتی ویژه ی سالمندان می باشد. پیش بینی می شود که جمعیت سالمند کشور تا ۵ سال آینده ۱۰٫۵% باشد و در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۲۱% افزایش یابد، لذا برنامه ریزی دقیق برای مدیریت مشکلات ناشی از این افزایش چشمگیر افراد سالمند، باید در دستور کار سیاستگزاران سلامت قرار گیرد.

     اگرچه مشکلات سلامتی افراد سالمند در حال حاضر مشکل عمده ی سلامتی کشور ایران نیست ولی مطالعات نشان داده اند که کیفیت زندگی از لحاظ سلامتی در افراد سالمند در ایران نسبت به سایر گروه های سنی پایین تر بوده و این مهم لزوم توجه بیشتر به این گروه سنی را تأکید می کند.

   طبق جدید ترین گزارش بار بیماری ها، ۱۰ مشکل اساسی سلامتی مردان سالمند ایرانی به ترتیب شامل بیماری ایسکمیک قلب، سکته های مغزی، دیابت نوع ۲، آلزایمر، COPD، پرفشاری خون، کم شنوایی، سرطان معده، عفونت های ریوی و سرطان پروستات می باشد و ۵ عامل خطر بروز این مشکلات نیز به ترتیب شامل پرفشاری سیستولیک خون، قند خون بالا، استعمال دخانیات، اضافه وزن ، چاقی و آلودگی هوا است.

پیام هایی برای افراد مسن یا دارای بیماری زمینه ای و مراقبین آنها :

 • افراد مسن، بویژه آنان که مشکلات شناختی یا دمانس دارند، در شرایط سخت طغیان بیماری و قرنطینه، بیشتر دچار اضطراب، خشم، استرس، بیقراری و انزواطلبی می شوند. حمایت های عملی و روانی خانواده، مراقب و پرسنل بهداشتی درمانی برای آنها لازم است.
 • دستورالعمل های ساده برای کم کردن خطر ( شستن دست، …) را به زبانی روشن، محترمانه، صبورانه و قابل فهم در اختیار آنان قرار دهید. زمانی که لازم شد موضوع را تکرار کنید. می توانید از نمایش، تصویر یا نوشته نیز برای انتقال اطلاعات کمک بگیرید. از سایر افراد خانواده برای دادن این اطلاعات کمک بگیرید.
 • اگر بیماری زمینه ای دارید، از دسترسی به داروها، آذوقه و خدمات مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. اطمینان حاصل کنید که داروی مورد نیاز مصرف دو هفته را دارید. برای مسائلی که ممکن است بصورت فوری برای شما پیش بیاید، آمادگی داشته باشید.
 • فعالیت ساده فیزیکی و ورزشهای سبک داشته باشید. حفظ فعالیت فیزیکی به کاهش احساس دلزدگی کمک می کند.
 • فعالیت های روتین خود را حفظ کنید یا روتین های جدید ایجا کنید. این فعالیتها می تواند شامل نظافت، نرمش، نقاشی، خواندن و … باشد و با عزیزان خود از طریق تلفن یا ویدئو در ارتباط باشید.

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز ششم : نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی خود در دوره کرونا

     سلامت مردان و باورهای فرهنگی

   جنس مذکر درهمه گروه های سنی از کودک و نوجوان تا میانسال و سالمند نسبت به زنان در معرض فاکتورهای خطر بیشتر و در نتیجه مرگ و میر بالاتری است. به طوری که امید به زندگی در بدو تولد معادل ۷۴٫۶ سال برای مردان و ۷۸ سال برای زنان است. به غیر از بیماری های دوره نوزادی و کودکی در سایر دوره های زندگی نیز عوامل خطر محیطی و شغلی، عادات و رفتارهای نادرست مانند مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، همچنین استرس های مختلف سلامت مردان را تهدید می کند.

   متأسفانه اغلب مردان به سلامت جسم و روح خود چندان توجهی نمی کنند. باورهای فرهنگی، ریسک پذیری و توجه کمتر مردان به خطر را تقویت می کند. مردان فکر می کنند که اگر نقش اجتماعی آنها زنده و پویا است، از سلامت کامل برخوردارند. مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند و اغلب ارجاعات آنها به پزشک نیز به علت بیماری های جدی است. در حالیکه لازم است حتی با وجود احساس سلامت، برنامه ای منظم برای معاینات پزشکی و مراجعات بهداشتی تنظیم کنند.

   یافته های به دست آمده از یک مطالعه کیفی نشان می دهد که دغدغه های اقتصادی، مسائل خانوادگی، فقدان تأمین اجتماعی و دغدغه های ناشی از مدیریت کلان از جمله عوامل بازدارنده فکری مهم در اولویت دهی به سلامت مردان ایرانی به حساب می آید. به علاوه وضعیت اجتماعی، شرایط سخت اشتغال، مشکلات اقتصادی، روش های مقابله با استرس، عقیده به قدرت مردانگی، نژاد پرستی، ناآگاهی و برخی عقاید مذهبی خاص از جمله عوامل مؤثر بر ترجیح بندی مردان در خصوص بهره مندی از خدمات سلامت دانسته شده اند.

     یافته های پژوهش های مرتبط نشانگر وضعیت نامناسب سلامت مردان و تمایل نداشتن آنان به اصلاح این روند است. موانع فکری جدی در راه پرداختن به امر سلامت، یک اولویت فکری و نگرشی در مردان ایرانی است. در بعد فرهنگی اولویت نداشتن سلامت در زندگی مردان یک عامل چشمگیر است. پذیرش مسئولیت های خانوادگی، تأمین هزینه های خانواده، نگرانی های مربوط به فرزندان، نگرانی از صرف هزینه برای سلامت خود از موضوعاتی است که عمدتاً اولویت اول را در زندگی مردان متأهل ایفا می کند.

   برنامه های سلامت در کشور باید به سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور توجه بیشتری نماید و در این راه ضرورت دارد به باورهای فرهنگی که مردان را از توجه به سلامت خود باز می دارد، بپردازد.  

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز پنجم : کنترل عوامل خطرکرونا در محیط کار

     تماس های شغلی از عواملی است که میزان خطر ابتلا به کووید ۱۹ را تحت تأثیر قرار می دهد. مشاغل کم مهارت و کم درآمدی مانند حمل و نقل، تهیه مواد غذایی، انبارداری، ساخت و ساز، کار در کارخانه ها در بین مردان بیشتر دیده می شود و با مرگ و میر بیشتر نیز همراه است. مطابق با آخرین آمار و اطلاعات موجود در سال ۱۳۹۸ سطح اشتغال به ۲۳ میلیون و ۴۱۳ هزار نفر در کشور رسیده است که جمعیت شاغل ۱۵ سال به بالای کشور برای مردان ۱۹٫۵ میلیون نفر ( معادل ۶۳ درصد) و جمعیت شاغل زنان ۳٫۹ میلیون نفر ( معادل ۱۲٫۷ درصد) است که در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، معدنی و خدماتی مشغول به فعالیت می باشند.

    طبق پیش بینی سازمان بین المللی کار ( ILQ ) در اثراپیدمی کووید ۱۹، در جهان میلیون ها نفر به جمعیت بیکار افزوده شده اند. همچنین پیش بینی می شود که در اثر کاهش ساعات کاری و دستمزدها، اشتغال ناقص به شدت افزایش پیدا کرده و سطح درآمد شاغلین کاهش یافته است.

   سازمان بین المللی کار در گزارش خود همچنین اشاره می کند که جوانان، زنان، مهاجران و پناهندگان و افراد بالای ۵۵ سال برای بازیابی شغل و حفظ درآمدشان با دشواری بیشتری روبه رو خواهند بود. در این بین مردان سهم بالاتری از مشکلات پیش آمده در اثر بیماری نوظهور خواهند داشت.

     با توجه به بررسی عوامل بروز بیماری کووید ۱۹ که طیف گسترده ای از عوامل از قبیل وجود بیماریهای زمینه ای، اختلالات ژنتیکی، نقص ایمنی، سن و … را شامل می شود، توجه ویژه به مردان با توجه به مسئولیت شغلی آنان و نقششان در کسب درآمد و اشتغال خانواده حائز اهمیت خواهد بود.

   از آنجا که در بسیاری از موارد اشتغال و کسب درآمد مستلزم فعالیت در محیط بیرون از خانه و شرکت در فعالیتهای گروهی و اجتماعی می باشد این امر به خودی خود خطر مواجهه با ریسک فاکتورهای موجود در محیط های شغلی و پیدایش بیماری را در شاغلین مضاعف خواهد کرد.

   بنابراین اهمیت بهداشت حرفه ای که با هدف تأمین، حفظ و ارتقاء عالی ترین درجه سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی شاغلین در جهت پیشگیری و کنترل ریسک فاکتورهای موجود در محیط های شغلی از جمله مقابله با ویروس کووید ۱۹ در محیط های کاری می باشد را نمایان می سازد. مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقش بسیار موفق و چشمگیر در تهیه رهنمودها و پروتکلهای بهداشتی برای محیط های شغلی مختلف، اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و سایر صنوف از ابتدای شیوع بیماری داشته و هم اکنون نیز با مشارکت و فداکاری بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای در اجرای بسیج ملی پیشگیری و کنترل کووید -۱۹ با تدوین بیش از ۱۷۰ پروتکل  در زمینه پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در صنوف و مشاغل مختلف و حساس و نیز نظارت بر اجرای دقیق آن در قالب طرح های مختلف در ایام اداری و غیر اداری و تعطیل از صنایع، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و سایر محیط های اداری و آموزشی داشته است.

    امید است با رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به کارگیری وسایل حفاظت فردی، گندزدایی اصولی محیط های شغلی، انجام کنترل های فنی مهندسی و مدیریتی و توجه به تهویه فضاهای سربسته و اماکن پر ازدحام گام های موثری در جهت مقابله و کنترل این بیماری در بین جامعه شاغلین و نیز رسیدن به سلامت مردان تداوم حرکت چرخ های اقتصادی در سراسر کشور برداشته شود.

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

    تاثیر عوامل محیطی بر روی باروری مردان

    ناباروری در مردان بیماری پیچیده ای بوده که عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند. یکی از این عوامل تأثیر محیط زندگی فرد در طول زندگی بوده که بر روی قدرت باروری وی تأثیر گذار می باشد.

 بسیاری از تماس های روزمره ما در محیط خانه، در محل کار و حتی در فضای آزاد و غذایی که مصرف        می کنیم می توانند در سلامت باروری مردان تأثیر گذار باشند.

 تعدادی از این عوامل محیطی عبارتند از:

۱- گرما : مشاغلی که در معرض گرما می باشند مانند نانواها، رانندگان وفعالیت های فیزیکی شدید مثل ورزشکاران حرفه‌ای و یا بیش از حد لباس پوشیدن همگی منجر به افزایش دمای بیضه اختلال در تولید اسپرم خواهند شد.

۲.  تاثیر امواج رادیویی و مغناطیسی : در مطالعات دیده شده بسیاری از شبکه های بیسیم مانند اینترنت های روزمره، تلفن های همراه،  بیسیم ها و رادارهای نظامی و اداری مؤثر بر باروری مردان می باشند.

۳.  آلودگی هوا : بسیاری از مواد توکسیک از جمله فلزات سنگین نظیر سرب موجود در هوا بر روی کیفیت اسپرم و پارامترهای آن تأثیر گذار می باشند.

۴.  تغذیه : استروژن های گیاهی (فیتو استروژن) موجود در میوه جات، سبزیجات و گوشت گاو در مطالعات دیده شده بر روی باروری مردان تاثیر گذار می باشند.

  همچنین BPA ( بیسفنول A) موجود در پلاستیک ها و قوطی های مواد غذایی امکان نشت در داخل محتویات و در نتیجه تأثیر بر باروری خواهند داشت.

۵.  سموم آفت کش ها و حشره کش ها : در معرض تماس قرار گرفتن با این سهام به ویژه در کشاورزان به دلیل تاثیرات استراتژیک منجر به اختلال پارامترهای اسپرم خواهد بود.

۶. مصرف سیگار الکل و قلیان و مواد مخدر : تمامی این عادات اجتماعی بر روی پارامترهای اسپرم و کیفیت DNA اسپرم تأثیر گذار خواهند بود.

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز چهارم : سرطان های شایع مردان و مراقبت های پیشگیرانه در دوره کرونا

براساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۸ شایع ترین سرطان های مردان به ترتیب: سرطان معده، پروستات، کولورکتال، مثانه و ریه می باشد.

سرطان مثانه :

تومور مثانه چیست و عوامل بروز آن کدامند؟

تومور مثانه یکی از تومورهای شایع در دنیا می باشد.  این تومور در آقایان بسیار شایع تر می باشد. شاید دلیل شیوع بیشتر در آقایان مصرف سیگار بیشتر در آقایان باشد. رایطه مستقیم بین تعداد و سال های مصرف سیگار با وقوع تومور مثانه وجود دارد. بعد از قطع سیگار هم تا ۱۵ سال خطر ایجاد تومور مثانه وجود دارد.

   از دیگر عوامل خطر ایجاد تومور مثانه شامل مواد شیمیایی و صنایع چاپ و لاستیک سازی می باشد. تماس طولانی و مداوم با این مواد شیمیایی می تواند باعث ایجاد تومور مثانه شود. از دیگر عوامل ایجاد سرطان       می توان به سوند ادراری طولانی مدت، سنگ مثانه، عفونت های میکروبی و انگلی مثانه اشاره کرد. از دیگر بیماری های مرتبط در مجاری ادراری می توان به تومور بیضه اشاره کرد.

  علائم تومور مثانه

     مهمترین و شایعترین علامت تومور مثانه خونریزی در ادرار است. خیلی اوقات این خون به قدری زیاد است که بیمار خون را با چشم در ادرار خود می بیند. در مابقی موارد هم در آنالیز ادرار و زیر میکروسکوپ خون در ادرار کشف می شود. نکته مهمی که اینجا باید ذکر شود اینکه اگر در آزمایش ادرار فرد خون وجود دارد ولی با چشم دیده نمی شود نباید برای بیمار و پزشک کم اهمیت باشد. از سمت مقابل این نکته هم وجود دارد که هر خونی در ادرار لزوماً مساوی با تومور مثانه نمی باشد. یعنی ممکن است خون زیادی هم در ادرار دیده شود ولی تمام بررسی های بعدی سالم باشد و توموری در مثانه نباشد. وقتی بیمار مسن با سابقه مصرف سیگار با خون واضح در ادرار بدون درد و سوزش مراجعه می کند تشخیص تومور مثانه است مگر خلاف آن ثابت شود. در نتیجه خطرناکترین علامت به نفع تومور مثانه، دفع خون و لخته های خون بدون درد در ادرار می باشد.

   اغلب موارد تومور مثانه به جز خون در ادرار علامت دیگری ندارد. اما گاهی بیماران با سوزش مزمن ادرار مراجعه می کنند. گاهی علامت تومور مثانه سوزش و تکرر ادرار شدید می باشد. گاهی تومور بزرگ شده، پیشرفت کرده و سوراخ های حالب را بسته است. در نتیجه اگر بیمار دیر مراجعه کند با انسداد کلیه و نیاز به دیالیز خود را نشان می دهد. در مواردی که تومور متاستاز داده باشد ممکن است بیمار با علایم این متاستاز مراجعه کند. مثلاً در متاستاز ریوی با سرفه مزمن و تنگی نفس و در متاستاز کبدی با درد شکم و زردی. شایان ذکر است اگر بیمار دچار تنگی مجرای ادرار شده باشد، روش تشخیص و درمان متفاوتی نسبت به تومور مثانه دارد که در مطلب مربوطه به طور کامل به بررسی آن پرداخته ایم.

روش تشخیص تومور مثانه توسط متخصص اورولوژی

   اورولوژیست برای تشخیص این تومور در ابتدا معمولاً کشت و آنالیز ادرار برای رد کردن عفونت احتمالی درخواست می کند و سپس اگر عفونت علت خونریزی نبود برای بیمار سونوگرافی مثانه درخواست می کند. اغلب موارد تومورهای مثانه در سایزی هستند که با سونوگرافی تشخیص داده شوند. اما سالم بودن سونوگرافی رد کننده قطعی تومور مثانه نمی باشد. اگر اورولوژیست شک بالایی به تومور به تومور مثانه داشته باشد جهت بیمار سی تی اسکن شکم و لگن یا سیستوسکوپی انجام خواهد داد. در سیستوسکوپی اورولوژیست با دوربین مخصوص وارد مجرای ادراری و مثانه می شود و به دقت تمام فضای مثانه را از نظر تومور بررسی می نماید.

روش درمان تومور مثانه

  درمان تومورهای مثانه اگر به موقع و زود تشخیص داد شوند بسیار راحت است و به روش اندوسکوپی صورت می گیرد. متخصص در اتاق عمل با دوربین و وسایل مخصوص برداشت تومور وارد مثانه شده و تومور را از پایه آن به طور کامل خارج می کند. بر اساس جواب آسیب شناسی ممکن است بیماران نیاز به درمان های تکمیلی تر مثل شیمی درمانی داخل مثانه و رادیوتراپی یا شیمی درمانی عمومی هم داشته باشد.

روش پیشگیری از تومور مثانه   اما بهترین راه برای پیشگیری از تومور مثانه (پیشگیری سرطان مثانه) این است که سیگار و قلیان را ترک کنیم. موارد متعدد از جوانانی با تومور مثانه دیده ایم که فقط به دلیل مصرف قلیان بوده است

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز چهارم : سرطان های شایع مردان و مراقبت های پیشگیرانه در دوره کرونا

براساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۸ شایع ترین سرطان های مردان به ترتیب: سرطان معده، پروستات، کولورکتال، مثانه و ریه می باشد.

سرطان مثانه :

تومور مثانه چیست و عوامل بروز آن کدامند؟

تومور مثانه یکی از تومورهای شایع در دنیا می باشد.  این تومور در آقایان بسیار شایع تر می باشد. شاید دلیل شیوع بیشتر در آقایان مصرف سیگار بیشتر در آقایان باشد. رایطه مستقیم بین تعداد و سال های مصرف سیگار با وقوع تومور مثانه وجود دارد. بعد از قطع سیگار هم تا ۱۵ سال خطر ایجاد تومور مثانه وجود دارد.

   از دیگر عوامل خطر ایجاد تومور مثانه شامل مواد شیمیایی و صنایع چاپ و لاستیک سازی می باشد. تماس طولانی و مداوم با این مواد شیمیایی می تواند باعث ایجاد تومور مثانه شود. از دیگر عوامل ایجاد سرطان       می توان به سوند ادراری طولانی مدت، سنگ مثانه، عفونت های میکروبی و انگلی مثانه اشاره کرد. از دیگر بیماری های مرتبط در مجاری ادراری می توان به تومور بیضه اشاره کرد.

  علائم تومور مثانه

     مهمترین و شایعترین علامت تومور مثانه خونریزی در ادرار است. خیلی اوقات این خون به قدری زیاد است که بیمار خون را با چشم در ادرار خود می بیند. در مابقی موارد هم در آنالیز ادرار و زیر میکروسکوپ خون در ادرار کشف می شود. نکته مهمی که اینجا باید ذکر شود اینکه اگر در آزمایش ادرار فرد خون وجود دارد ولی با چشم دیده نمی شود نباید برای بیمار و پزشک کم اهمیت باشد. از سمت مقابل این نکته هم وجود دارد که هر خونی در ادرار لزوماً مساوی با تومور مثانه نمی باشد. یعنی ممکن است خون زیادی هم در ادرار دیده شود ولی تمام بررسی های بعدی سالم باشد و توموری در مثانه نباشد. وقتی بیمار مسن با سابقه مصرف سیگار با خون واضح در ادرار بدون درد و سوزش مراجعه می کند تشخیص تومور مثانه است مگر خلاف آن ثابت شود. در نتیجه خطرناکترین علامت به نفع تومور مثانه، دفع خون و لخته های خون بدون درد در ادرار می باشد.

   اغلب موارد تومور مثانه به جز خون در ادرار علامت دیگری ندارد. اما گاهی بیماران با سوزش مزمن ادرار مراجعه می کنند. گاهی علامت تومور مثانه سوزش و تکرر ادرار شدید می باشد. گاهی تومور بزرگ شده، پیشرفت کرده و سوراخ های حالب را بسته است. در نتیجه اگر بیمار دیر مراجعه کند با انسداد کلیه و نیاز به دیالیز خود را نشان می دهد. در مواردی که تومور متاستاز داده باشد ممکن است بیمار با علایم این متاستاز مراجعه کند. مثلاً در متاستاز ریوی با سرفه مزمن و تنگی نفس و در متاستاز کبدی با درد شکم و زردی. شایان ذکر است اگر بیمار دچار تنگی مجرای ادرار شده باشد، روش تشخیص و درمان متفاوتی نسبت به تومور مثانه دارد که در مطلب مربوطه به طور کامل به بررسی آن پرداخته ایم.

روش تشخیص تومور مثانه توسط متخصص اورولوژی

   اورولوژیست برای تشخیص این تومور در ابتدا معمولاً کشت و آنالیز ادرار برای رد کردن عفونت احتمالی درخواست می کند و سپس اگر عفونت علت خونریزی نبود برای بیمار سونوگرافی مثانه درخواست می کند. اغلب موارد تومورهای مثانه در سایزی هستند که با سونوگرافی تشخیص داده شوند. اما سالم بودن سونوگرافی رد کننده قطعی تومور مثانه نمی باشد. اگر اورولوژیست شک بالایی به تومور به تومور مثانه داشته باشد جهت بیمار سی تی اسکن شکم و لگن یا سیستوسکوپی انجام خواهد داد. در سیستوسکوپی اورولوژیست با دوربین مخصوص وارد مجرای ادراری و مثانه می شود و به دقت تمام فضای مثانه را از نظر تومور بررسی می نماید.

روش درمان تومور مثانه

  درمان تومورهای مثانه اگر به موقع و زود تشخیص داد شوند بسیار راحت است و به روش اندوسکوپی صورت می گیرد. متخصص در اتاق عمل با دوربین و وسایل مخصوص برداشت تومور وارد مثانه شده و تومور را از پایه آن به طور کامل خارج می کند. بر اساس جواب آسیب شناسی ممکن است بیماران نیاز به درمان های تکمیلی تر مثل شیمی درمانی داخل مثانه و رادیوتراپی یا شیمی درمانی عمومی هم داشته باشد.

روش پیشگیری از تومور مثانه

  اما بهترین راه برای پیشگیری از تومور مثانه (پیشگیری سرطان مثانه) این است که سیگار و قلیان را ترک کنیم. موارد متعدد از جوانانی با تومور مثانه دیده ایم که فقط به دلیل مصرف قلیان بوده است.

” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

روز سوم : شیوه زندگی سالم  مردان در بحران کرونا با تأکید بر چاقی

    پایبندی به شیوه زندگی سالم از مهمترین اصول پیشگیری  و کاهش بار بیماری در جوامع به حساب می آید. نداشتن فعالیت بندی مناسب، سیگار کشیدن، مصرف غذاهای پر کالری ناسالم و عدم  کنترل وزن از مهمترین عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر می باشند. طبق آخرین مطالعه مروری در حدود ۱۸% مردان ایرانی چاق و ۴۶% اضافه وزن دارند. مطالعات نشان داده است که انتخاب غذای ناسالم تا بیش از ۷ برابر شانس ابتلا به چاقی را افزایش می دهد همچنین نداشتن فعالیت فیزیکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده آن بوده که طبق آخرین پیمایش ملی بیش از یک سوم مردان ایرانی از این فاکتور شیوه زندگی سالم پیروی نمی کنند.

  مطالعات متعدد نشان داده اند که چاقی و اضافه وزن می توانند زمینه ساز انواع بیماریها بوده و خطر بیماریهای قلبی عروقی، سندرم متابولیک، دیس لیپیدمی، آپنه، فشارخون و … را افزایش دهد. هم چنین پدران چاق      می توانند در ۱۹% موارد الگوی چاق فرزندان خود بودهو اگر همسرشان نیز چاق باشد در ۴۰% موارد فرزندان نیز چاق می شوند.

  پاندمی کووید – ۱۹ از زمان پیدایش چالش های متعددی را پیش روی افراد و جوامع قرار داده است. تعطیلی مراکز ورزشی، تفریحی و فاصله گذاری اجتماعی بر سبک زندگی ما تأثیر گذاشته است. سالم نبودن سبک زندگی، زمینه بیماری های متعددی مانند چاقی، دیابت، پرفشاری خون، بیماریهای ریوی و بیماریهای دیگری  را فراهم می‌کند. این بیماری ها نه تنها به خودی خود به فرد آسیب می‌زنند، بلکه عوامل خطر و عوارض ابتلا به کووید ۱۹ را نیز افزایش داده پیش آگهی بدتری برای مبتلایان رقم می‌زند.

  چاقی و دیابت از مهمترین عوامل خطر ساز برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستند،  بر طبق یک مطالعه از بانک جهانی چاقی (شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰) احتمال بستری شدن بعلت کووید ۱۹ را دو برابر می کند.  برای مقابله با چاقی لازم است برنامه تغذیه و ورزشی مناسب داشته باشیم.

 تغذیه سالم در واقع عادات غذایی را شامل می‌شود که بتوانند در مجموع املاحّ ویتامین، پروتئین و سایر نیازهای بدن را تامین کند مواد غذایی مختلف هر یک برای اندام های خاصی مفید هستند و مصرف جامع از این مواد باعث می شود تا نیاز روزانه مواد و املاح مختلف تامین شود.  یک برنامه غذایی سالم برنامه روزانه ای است که مواد غذایی از هر یک از دسته های غذایی زیر  با رعایت نسبت لازم در آن گنجانده شده باشد.

 • نان و غلات
 • میوه ها و سبزیجات
 • شیر و لبنیات
 • گوشت و تخم مرغ و حبوبات
 • چربیها

  بدیهی است که میزان نیاز به همه این گروه ها یکسان نیست و از بالا  وی پایین میزان نیاز روزانه به هر یک از این مواد می شود.

    نوشیدن آب کافی (روزانه ۸ لیوان در روز) استفاده از شیر و لبنیات کم چرب (حداقل روزانه ۲ لیوان شیر) مصرف ماهی (حداقل دو بار در هفته) پرهیز از مواد غذایی سرخ شده، فست فودها و نوشابه های گازدار، استفاده از  روغن مایع گیاهی و گنجاندن انواع آجیل مغزهای بی نمک مواردی است که برای داشتن تغذیه سالم باید در نظر گرفته شود. روغن مایع گیاهی، گنجاندن انواع آجیل و مغزهای بی نمک مواردی است که برای داشتن تغذیه سالم باید در نظر گرفته شود.

  هرچند مکمل ها نیز می توانند موارد مواد مورد نیاز بدن را تامین کنند اما مصرف غذای سالم از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است و باید سعی شود با مصرف میوه ها، سبزیجات و غذاهای سالم این مواد برای بدن تامین گردد.  در حال حاضر مطالعه مستندی که نشان دهد انواع مکمل ها نقشی در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس جدید کوئید ۱۹ داشته باشند وجود ندارد ولی به طور مشخص کمبود پروتئین، ویتامین D، ویتامین C ، ویتامین A و سلنیوم در ناتوان کردن سیستم ایمنی برای مقابله با هر نوع عفونتی دخیل هستند. پس توصیه مصرف این مکمل ها تنها در افراد با کمبود ریز مغذی ها توصیه می شود همواره باید مراقب اثرات سوء مصرف بیش از اندازه این مکمل ها بود اغلب  افراد با تغذیه سالم نیاز به مکمل ندارند. در ایران با توجه به شیوع کمبود ویتامین D، این ویتامین پس از بررسی در صورت نیاز پزشک تجویز می‌شود.

   در زمان فاصله گذاری اجتماعی، فعالیت بدنی از اهمیت زیادی برخوردار است و به همان اندازه که ویروس کرونا خطرناک و مرگ آفرین است،  اثرات ناگوار و مخرب بی‌حرکتی و نشستن طولانی مدت بر سلامتی،       می توانند منجر به عواقب ناخوشایندی مانند سکته قلبی و مغزی، دیابت، فشار خون بالا، چاقی، چربی خون بالا، کبد چرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی و …. گردد. از سوی دیگر، فعالیت بدنی با شدت متوسط،  ایمنی بدن را  در مقابل کووید ۱۹ بالا می‌برد.  همچنین در کاهش استرس های ناشی از پاندمی موثرتر است. این واقعیت تلخ است که در دوران مبارزه با ویروس کووید ۱۹ مجبوریم در خانه بمانیم تا خود را از تهاجم ویروس در امان نگه داریم در این حالت بسیاری از فعالیت‌های که تاکنون انجام می داده ایم مانند فعالیت های ورزشی و  تفریحی دسته جمعی، گردش در طبیعت سفر به پیاده‌روی همراه دوستان و آشنایان محروم می شویم و به برنامه‌هایی روی می‌آوریم که کمترین فعالیت جسمانی را همراه ندارد مانند تماشای تلویزیون، گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی، کتابخوانی و… که اگر به همه ابعاد سلامت خود نیندیشیم، ممکن است در دوران خانه نشینی مبتلا به اختلال مهم کم تحرکی شویم که می تواند سرمنشأ بسیاری از مشکلات سلامتی باشد.  به همان اندازه که ویروس کرونا خطرناک و مرگ آفرین است بی تحرکی و نشستن طولانی مدت سم  مهلکی است که به اندازه استفاده از یک پاکت سیگار در روز می تواند ضربه های جبران ناپذیری به سلامتی وارد آورد. مهم است  بدانیم که انجام فعالیت‌ بدنی هر چند ناچیز بسیار بهتر از بی تحرکی است. افرادی که فقط کمی تحرک دارند به وضوح نسبت به سایرین وضعیت سلامتی بهتری دارند حتی تنها ۵ دقیقه فعالیت در ساعت می‌تواند اثرات مخرب نشستن طولانی مدت را خنثی کند این موضوع نیز اهمیت دارد که انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش لازم نیست حتماً در زمینه بازی یا کوچه و خیابان یا در دل صحرا و دامن طبیعت باشد. در خانه و در دوران قرنطینه خانگی نیز می‌توان فعال بود. 

فعالیت ورزشی مناسب برای بهبود ظرفیت های قلبی و تنفسی و تقویت عضلات نیازمند برنامه کامل تری است که شامل موارد زیر  می باشد و لازم است ابعاد مختلف ورزشی هوازی، تمرینات کششی و تمرینات قدرتی مد نظر قرار گیرد در صورتی که زندگی افراد در دوره‌ خانه‌نشینی بیماری کرونا، بی تحرک نیست و آمادگی و امکان انجام برنامه ورزشی کامل‌تری را دارند همه موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

فعالیت هوازی :

فعالیت هوازی با شدت متوسط را که عموماً معادل با راه رفتن سریع است و به نحو چشمگیری ضربان قلب را تسریع می کند. در شرایط خانه نشینی ناشی از شیوع کرونا می توان راه رفتن در حیاط یا پارکینگ منزل یا تردمیل را در نظر گرفت. می توان بت جمع دوره هایی که حداقل ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشند، تا حداقل ۳۰ دقیقه روزانه انجام گردد.

 • تمرینات کششی و انعطاف پذیری

این تمرینات سبب افزایش دامنه حرکتی، افزایش گردش خون و گرم کردن عضلات می گردد.

 • تمرینات قدرتی

این نوع تمرینات با کمک وزن خود فرد یا انواع وزنه ها یا کش های ورزشی جهت تقویت قدرت و استقامت عضلات انجام می شود.

توصیه می شود در این روزها که در خانه به سر می بریم، حرکت و فعالیت را به عنوان قسمتی از برنامه روزمره خود در نظر بگیریم، انجام بسیاری از فعالیتهای ورزشی بخصوص حرکات کششی یا قدرتی در منزل امکان پذیر است. از نشستن طولانی مدت و بی تحرکی پرهیز کنید. از سبزیجات  و میوه جات با رنگهای متنوع در برنامه غذایی روزانه استفاده کنیم. از مصرف مواد قندی، نشاسته ای، چربی، شیرینی جات در حجم زیاد پرهیز کنیم. به میزان کافی از مواد غذایی پروتئینی مثل حبوبات، تخم مرغ، ماهی و انواع گوشت استفاده کنیم.