بایگانی نویسنده: نویسنده ارشد

اطلاعیه اطعام غدیر

در راستای هم افزایی ترویج فرهنگ اطعام در غدیر و شناسایی ظرفیت های کشوری این موضوع سازمان تبلیغات اسلامی با راه اندازی سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۱۷۱ نسبت به جمع آوری آمار قطعی پخت غذا همزمان با شب و روز عید بزرگ غدیر اقدام نموده است لذا لطفا در صورتی که مساجد، هیأتهای مذهبی، مراکز دینی و خانگی، بانیان خیر و … در نظر دارند این مهم را با رعایت کامل دستورات بهداشتی انجام داده و همزمان با غدیر در بین اقشار مختلف مردم توزیع کنند لطفا نام شهرستان،نام استان و تعداد غذایی که قرار است پخت و توزیع کنند را به شماره اعلام شده پیامک نمایند.

لازم به ذکر است که  پس از بررسی های لازم از بین پیام دهندگان به قید قرعه ۱۱۰ جایزه ویژه کمک هزینه «سفر به نجف اشرف» تقدیم خواهد شد.

اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر

مسابقه ولایت در غدیر

تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر مسابقه ای به مناسبت عید سعید غدیر با اهدای جوایز نقدی به برندگان برگزار می کند.

برای ارسال پاسخ به این مسابقه تا ۲۰ مرداد ماه فرصت هست و می بایست پاسخ متنی سوالات را به شماره مندرج در پوستر به پیام رسان های واتساپ و ایتا ارسال نمایید.

جلسه روحانیون

دوشنبه ۶ مرداد ماه، نماینده یزد و اشکذر در مجلس، آقای جوکار در بین جمعی از روحانیون در دفتر امام جمعه حاضر شد و به سوالات آنان پیرامون مسائل اقتصادی معیشتی و فرهنگی آنان پاسخ داد.

اطلاع رسانی

برگزارکنندگان مراسم روز پرفیض عرفه می بایست به این نکات توجه لازم داشته و طبق دستورالعمل های موجود برنامه های خود را اجرا نمایند.

🔴🔴

۱) تمامی مراسمات با رعایت پروتکل های بهداشتی مانند: رعایت فاصله ی اجتماعی، برگزاری مراسم در محیط های بدون سقف، توزیع اقلام بهداشتی، کنترل سلامت افراد قبل از ورود به مجلس و … برگزار گردد.

۲) برگزاری مراسم در شهرهایی انجام شود که طبق دستور العمل های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تجمعات در آنها مجاز است.

۳) مراسم باید به نحوی برگزار شود که الگوی برگزاری مراسمات هیئت در دهه اول محرم الحرام باشد.

۴) مرجع تشخیص وضعیت استان از لحاظ هشدارهای بهداشتی، سامانه ماسک وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی می باشد.

♦️خطر انتقال کرونا در جایگاه‌های سوخت را جدی بگیرید

محمدرضا محبوب فر، عضو انجمن علمی بهداشت محیط ایران و کارشناس اپیدمیولوژی بیماری‌های واگیر:
🔹یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین مکان‌های انتشار ویروس کرونا جایگاه‌های سوخت است.
🔹تا جایی که امکان دارد سالمندان و افراد بالای ۶۰ سال در منازل خود به سر ببرند و در مکان های پر تردد مانند پمپ بنزین‌ها که منبع خوبی برای انتقال ویروس کرونا است، کمتر ورود کنند.
🔹افراد حین ورود به جایگاه‌های سوخت حتما باید ماسک سه لایه پزشکی یا فیلتردار استفاده کنند و از خودرو‌های خود پیاده نشوند. همچنین در صورت پیاده شدن از خودرو از دستکش‌های یکبار مصرف استفاده کنند و پس از انجام کار دستکش‌ها داخل سطل زباله انداخته شود.
🔹دستکش‌های متصدی‌های جایگاه سوخت باید هر ۴ ساعت یکبار تعویض شود. همچنین اگر هنگام فعالیت در تماس با افراد دیگر دستکش و ماسک آن‌ها آلوده شد همان لحظه باید آن را تعویض کنند

برگزاری انتخابات چهارمین دوره کانون مداحان

 برگزاری انتخابات چهارمین دوره کانون مداحان شهرستان ها جمعه سوم مردادماه به طور هماهنگ رأس ساعت ۸ صبح در سراسر ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان های کل کشور برگزار گردید.

توصیه های بهداشتی برای مادران شیرده

چه توصیه های بهداشتی برای مادر شیرده مبتلای قطعی / مشکوک  به کووید ۱۹ دارید ؟

  • دست ها را به طور مرتب با آب و صابون بشویید یا از شوینده های پایه الکلی استفاده کنید ( به خصوص قبل از لمس کودک )
  • هنگام تغذیه کودک از ماسک استفاده کنید .توجه به نکات ذیل در این خصوص مهم است :
  • به محض مرطوب شدن ماسک ها را تعویض کنید .
  • بلافاصله ماسک ها را دور بریزید .
  • از ماسک چندین بار استفاده نکنید .
  • برای درآوردن ماسک ، جلوی ماسک را لمس نکنید بلکه آن را از پشت ماسک جدا کنید .
  • در صورت عطسه یا سرفه بر روی دستمال ، بلافاصله آن را دور انداخته و مجددا دست ها را با آب و صابون بشویید یا از شوینده های پایه الکلی دست استفاده کنید .
  • مرتباً سطوح را تمیز و ضد عفونی کنید .

آبا مادر مبتلای قطعی / مشکوک به کووید ۱۹ می تواند به شیردهی ادامه دهد ؟

بله ، انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق تغذیه مستقیم از پستان مادر یا از طریق شیرمادر ثابت نشده است . البته در حین شیردهی ، مادر باید نکات بهداشتی مناسب مثل استفاده از ماسک در صورت امکان را رعایت کند تا از احتمال انتشار قطرات حاوی کووید ۱۹ به شیرخوار کاسته شود . دانستن این موضوع برای مادر و خانواده مهم است که در اغلب موارد ابتلا به عفونت کووید ۱۹ ، کودکان بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه کرده اند .

اگر مادر مبتلای قطعی / مشکوک به کووید ۱۹ است ، آیا تغذیه با شیرمصنوعی برای شیرخوار ایمن تر است ؟

خیر ، همیشه خطرات تغذیه با شیرمصنوعی برای نوزاد و شیرخوار وجود دارد .

هر زمان که شرایط خانه و جامعه به خطر بیفتد ، قطعاً خطرات استفاده از شیرمصنوعی نیز افزایش می یابد (کاهش دسترسی به خدمات بهداشتی برای کودک بیمار ، کاهش دسترسی به آب تمیز و بهداشتی ، عدم دسترسی و تامین آسان ، تضمین شده و مستمر به شیرمصنوعی )

                                      کارشناس برنامه کودکان –مرکز بهداشت شهرستان اشکذر

با دانستن این نکات از غرق شدن در آب پیشگیری کنید

غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی در دنیا است ومسئول ۷درصد کل مرگهای مرتبط با حوادث است .

از ابتدای سال ۱۳۹۹تا ۶تیرماه۱۳۹۹تعداد فوتی ها براثرغرق شدگی به تفکیک جنسیت عبارتند از:۲۶۲نفر مردو۵۰نفر زن،۴۳درصداز افرادغرق شده کمتر از ۲۰سال  که۱۴درصد آن مربوط به گروه سنی کمتر از ۵ سال می باشد .غرق شدگی یا خفگی درآب یکی از علل مرگ ومیر،بخصوص درمیان کودکان ونوجوانان است.این حادثه معمولا درفصل بهار و تابستان به وقوع می پیوندد. خفگی درآب ممکن است در دریا،رودخانه،استخر،حوض موجوددر حیاط منزل ،آب انبارهاویا حتی وان حمام رخ دهد.

عوامل زیر،زمینه ساز غرق شدگی هستند :

عدم آشنایی کافی با اصول شنا(مهمترین عامل)،بیماری صرع و عقب ماندگی ذهنی،استفاده از قایق های تندرو خصوصا درمناطق ممنوعه.

پیشگیری :

جهت پیشگیری از خفگی درآب،عمل کردن به اقدامات زیر الزامی است :

– از استحمام کودکان به تنهایی در وان حمام جلوگیری کنید،چراکه ممکن است کودک دراثر دراز کشیدن در وان دچار خواب آلودگی شده وغرق شود.

– کودک را حتی برای یک لحظه هم درلگن آب یا حمام تنها نگذارید.اگر به هرعلتی مانند زنگ خوردن تلفن،مجبور به ترک حمام هستید؛کودک را هم با خود ببرید.اعتماد بزرگتر ها به کودک سبب بروز حوادث ناگوار می شود زیرا کودک توانایی واطلاعات کافی هنگام مواجهه با خطر را ندارد.

حتما پیرامون حوض ها واستخرهای خانگی از نرده های حفاظ استفاده کنید.

– درخصوص خطر غرق شدگی درآب،راه رفتن برروی دیوارهءحوض یا استخر وپریدن درآب را به کودک آموزش دهید. آموزش،به ویژه بصورت غیرمستقیم ازطریق کتاب وسایر وسایل آموزشی،تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز آسیب ها دارد

– فراد بایدشنارا درکلاس های آموزشی تحت نظر تربیت بدنی یاد بگیرد.به هیچ وجه در ساحل دریا یا سد به افرادآموزش شنا ندهید .
به مهارت خود ودیگران در شنا کردن اعتماد نکنیدو مغرور نشوید.شواهد نشان می دهد که بیشتر غرق شدگان دردریا کسانی بودند که بدلیل آشنایی باشنا به خود مغرور شده وبه هشدارهای موجود توجه نکرده اند.

قبل از اقدام به شنا به عایم وهشدارهای موجوددر محل توجه کنید.عمل به هشدارها ضامن حفظ سلامتی شماست. 

درصورت بردن کودکان و نوجوانان به استخر،سد یاساحل دریا،برای آنها از بازوبند یاجلیقهءنجات استاندارد تهیه کنیدو کاملا مراقبشان باشید.هنگام خرید وسایل فوق به علامت استاندارد توجه کنید.

بازی کودکان با تیوب یا قایق بادی درآب خطرناک است چرا که واژگونی آن سبب غرق شدگی می شود.

کودکان را ازتماشای فیلم های خشن منع کنید،زیرا برخی از بچه ها درخصوص عملی ساختن صحنه هایی مانند فرو بردن سردر آب به قصدخفه کردن،اقدام می کنند.

نجات مصدوم:

نجات مصدوم ازآب:

رسیدن-پرتاب کردن-پاروزدن-رفتن،ترتیب انجام مراحل نجات مصدوم ازآب است .

رسیدن:اولین و آسانترین روش نجات ازآب،رسیدن به مصدوم است.همینکه یک وسیلهءمناسب ،مانندتیرک،نردبان،چوب بلند فراهم شد؛جای پای خودرامحکم کنید واز یک رهگذر بخواهید شماراثابت نگه دارد؛تامصدوم بتواند نوک چوب را بگیرد.

: پرتاب کردن

اگر مصدوم در محدوده پرتاب باشد می توان اجسام شناور،مانند:بطری پلاستیکی،جلیقهءنجات یاتیوب بادشده رابه طنابی بسته وبه سمت مصدوم پرتاب کرد؛سپس مصدوم را به سمت خود کشید.

پاروزدن:

اگر مصدوم از محدوده پرتاب بیرون است وقایق موتوری یا تختهءبزرگی درنزدیکی شماست،ابتدا برای حفظ جان خودتان،جلیقهءنجات بپوشید وسپس سوارقایق شوید وپارو بزنید تا به مصدوم برسید.برای جلوگیری از واژگون شدن قایق هرگز مصدوم راازطرفین قایق نکشید بلکه اوراازسمت عقب قایق سمت خود بکشید.این مانورها به مهارت هایی نیاز دارد که با تمرین به دست می آید.

رفتن:

اگر سه راه قبلی،میسرنبود؛اما شمایک شناگرماهر وآشنابااصول نجات غریق هستید،می توانید با شنا کردن،خودرا به غریق برسانید.
مبادا درصورت نداشتن قدرت کافی و یا عدم آشنایی با اصول نجات غریق،به طرف مصدوم درحال غرق شدن شنا کنید زیرا این کار بسیار خطرناک است وباعث غرق شدن شما می شود.

 چنانچه مصدوم به دلیل شیرجه زدن درآب های کم عمق یابرخوردبه صخره در حین شیرجه،مشکوک به شکستگی وآسیب نخاعی می باشد؛درحمل او جوانب احتیاط را در نظر بگیرید تاستون فقرات خصوصا سروگردن کمترین حرکت ممکن را داشته باشدوآسیب نخاعی تشدید نشود.

 کمک های اولیه

– سریعا دهان وحلق مصدوم را از گل ولای تمیز کرده و راههای هوایی مصدوم راباز کنید .

– مصدوم را ازلحاظ تنفس بررسی کنید بدین ترتیب که بانزدیک کردن گوش خود به صورت مصدوم،صدای تنفس اورابشنوید،بالا وپایین رفتن قفسه سینه راببینید.چنانچه مصدوم نفس نمی کشد به او نفس مصنوعی بدهید.ممکن است بدلیل ورود آب وهوا به معده،مصدوم استفراغ کند؛دراین صورت اگر مشکوک به آسیب نخاعی مصدوم نیستید اورا به شکم برگردانید تا استفراغ از دهانش خارج شود وسپس به احیاءریوی ادامه دهید.ولی اگر احتمال آسیب نخاعی یا شکستگی ستون فقرات وجود دارد،بادو انگشت خود،دهان مصدوم رااز استفراغ خالی کنیدومراقب باشید سرو گردن او حرکت نکند.

مصدوم راازلحاظ نبض وضربان قلب بررسی کنید.بررسی نبض از طریق نبض گردن(کاروتید)بهترین روش است.چنانچه ضربان قلب از کار افتاده است،سریعا ماساژ قلبی را شروع کنید.

درهمین حال که شما در حال احیای قلبی_ریوی مصدوم هستید،فرد دیگری باید سریعا به اورژانس اطلاع دهد.

اگر مصدوم دارای تنفس و ضربان قلب است ولی هشیار نمی باشد،اوراتارسیدن اورژانس، دروضعیت بهبودی خوابانیده وتنفس وضربان قلب او را کنترل کنید.

حتی اگر بعداز احیای قلبی-ریوی،مصدوم به هوش آمد،باید وی رابه سرعت به بیمارستان منتقل کرد زیرا آبی که جذب بدن شده است می تواند سبب عوارض خطرآفرین وحتی مرگ مصدوم شود.

                                                        کارشناس برنامه کودکان –مرکز بهداشت شهرستان اشکذر

عظمت آب و ناله های خاموش آن

غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی در دنیا است ومسئول ۷درصد کل مرگهای مرتبط با حوادث است

از ابتدای سال ۱۳۹۹تا ۶تیرماه۱۳۹۹تعداد فوتی ها براثرغرق شدگی به تفکیک جنسیت عبارتند از:۲۶۲نفر مردو۵۰نفر زن،۴۳درصداز افرادغرق شده کمتر از ۲۰سال  که۱۴درصد آن مربوط به گروه سنی کمتر از ۵ سال می باشد

ورود آب یا هر مایع دیگربه داخل ریه ها را غرق شدگی می نامند .شایعترین غرق شدگی با آب شیرین صورت می گیردواین غرق شدگی بخصوص در بین کودکان نوپاو پسران جوان و کودکان مبتلا به انواع تشنج شایعتر است و دربعضی موارد غرق شدگی درمقدار کمی آب مثلاوان حمام هم اتفاق می افتد

راهکارهای پیشگیری از غرق شدگی

آشنایی با فنون اولیه شنا و آشنایی با محدودیت ها و رعایت آن ها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا است

بررسی دمای آب نیز ضروری است به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است

از شوخی های خطرناک در آب و موقع شنا بپرهیزید

پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می شوند شنا نکنید

به هیچ وجه تشت های آب و لگن ها یا حوضچه های کوچک آب را درجایی که کودک خردسال وجود دارد بدون توجه رها نکنید

درحمام وحین استفاده از وان مراقب کودکان و سالمندان باشید

توانایی خود را در شنا کردن بیش از حد در نظر نگیرید یک سوم قربانی های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده اند

درصورت مواجهه با یک غریق ،اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید ،سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یاجلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید

بسیاری از رودخانه ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن و گرفتار گردآب می شود ،بنابراین توصیه می کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید

به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد شنا کنید

استخرهای کشاورزی هر چند برای ذخیره سازی آب ساخته می‌شوند، اما در برخی مواقع حادثه می‌آفرینند و جان افرادی را که برای شنا و ماهیگیری به آنجا می‌روند، می‌گیرند.

در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای کشاورزی از دست می‌دهند، کودکان و نوجوانان هستند که یا به خاطر شنا و یا به دلایل دیگر در این نوع استخرها غرق می‌شوند؛ اما نکته قابل تامل این جاست که بیشتر این استخرها ایمن سازی نشده‌اند و باعث بروز حادثه می‌شوند.

در استخرهای کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب از مواد نانویی به نام ژئو ممبران ” استفاده می‌کنند که اگر فردی در این استخرها بیفتد، هیچ راهی جز تن دادن به مرگ ندارد زیرا هرقدر هم شناگر خوبی باشد، تنها راه موجود برای خروج از این استخر این است که یک نفر از بیرون استخر طناب بیندازد و فرد را بیرون بکشد.

ویتامین ها را بیشتر بشناسیم

ویتامین‌های گروه B اهمیت بالایی در حفظ انرژی بدن دارند اما این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود و تامین آن از طریق موادغذایی ضروری است. البته ویتامین B۱۲ تنها ویتامین گروه B محسوب می‌شود که دارای ذخایر کبدی برای تامین نیازهای بدن به مدت ۵ تا ۷ سال بوده و تنها در گیاهخواران مطلق، کمبود آن به چشم می‌خورد.

ویتامین‌ها نقش حیاتی برای سلامت انسان داشته و وجود آنها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری است. ویتامین‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ برخی محلول در آب و برخی محلول در چربی هستند.

از طرفی بهترین راه دریافت این ترکیبات موثر رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی و استفاده مناسب از تمام گروه‌هایی غذایی به ویژه میوه‌ها و سبزیجات است. کمبود ویتامین‌ها در بدن، علائم متفاوتی ایجاد می‌کند که گاهی بسیار خفیف و گاهی خطرناک و غیرقابل جبران است. از این رو می‌توان به نقش حیاتی آنها پی برد. نشانه‌های کمبود، با توجه به نوع هر ویتامین در نقاط خاصی از بدن ظاهر می‌شوند.

ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B اهمیت بالایی در حفظ انرژی بدن دارند اما این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود و تامین آن از طریق موادغذایی ضروری است. البته ویتامین B۱۲ تنها ویتامین گروه B محسوب می‌شود که دارای ذخایر کبدی برای تامین نیازهای بدن به مدت ۵ تا ۷ سال بوده و تنها در گیاهخواران مطلق، کمبود آن به چشم می‌خورد.

ویتامین B۱

ویتامین B۱ یا تیامین از آن دسته ویتامین‌هایی است که کمبود آن در بدن با نشانه‌های ظاهری در پوست همراه است. این ویتامین نقش بسیار مهمی در تولید انرژی ناشی از مصرف غذاها در بدن دارد. از دیگر علائم کمبود آن می‌توان به بی‌اشتهایی، کاهش وزن و علائم قلبی و عصبی اشاره کرد.

ویتامین B۲

ترس یا حساسیت نسبت به نور (فتوفوبیا)، سوزش، خارش و اشک ریزش چشم، کاهش شفافیت بینایی و درد و سوزش لب‌ها و زبان از جمله مهم‌ترین نشانه‌های کمبود ویتامین B۲ است. در مواقعی که شدت کمبود ویتامین بالا باشد، بروز مشکلاتی مثل شکاف و ترک خوردگی لب، شکاف در پوست گوشه دهان و شقاق گوشه لب ها، ضایعات پوستی، زبان متورم ارغوانی و افزایش رشد مویرگ‌های اطراف قرنیه چشم نیز دیده می‌شود.

ویتامین B۳

وقتی این علائم را در بدن خود مشاهده کردید، امکان دارد به کمبود ویتامین B۳ مبتلا شده باشید: ضعف عضلانی، بی‌اشتهایی و سوء هاضمه و ضایعات پوستی. این کمبود با تغییرات پوستی نیز بروز می‌کند به این ترتیب که نواحی از پوست که در معرض نور آفتاب هستند (دست ها، بازو، گردن و پاها) دچار ترک خوردگی، تیرگی رنگ و درماتیت پوسته ریزی‌کننده خواهندشد.

حتی گاهی کمبود نیاسین سیستم عصبی را هم درگیر می‌کند که اغلب با نشانه‌هایی مثل گیجی و منگی، التهاب عصبی و تغییرات دستگاه گوارش به شکل تحریک‌پذیری و التهاب غشای مخاطی دهان و لوله گوارش همراه است.

ویتامین B۶

ویتامین B۶ در بدن نقش مهمی داشته و کمبود آن موجب مشکلات پوستی و عصبی در فرد می‌شود و زمانی که بدن فرد این ویتامین را به میزان کافی ذخیره نکرده باشد، دچار علائمی مانند ضعف، بی‌خوابی، نوروپاتی محیطی، التهاب زبان، التهاب حفره دهان و اختلال ایمنی سلولی خواهدشد.

فولات

کمبود فولات یا ویتامین B۹ منجر به بروز کم خونی در بدن شده و بررسی‌ها نشان می‌دهند که عدم مصرف این عنصر حیاتی در دوران بارداری می‌تواند جنین را به نقایص سیستم عصبی مبتلا کند، زیرا در صورت بروز این کمبود هنگام بارداری، لوله عصبی جنین به صورت کامل تشکیل نمی‌شود و سلامت جنین به خطر می‌افتد. با این حساب توجه به مصرف کافی این ویتامین در تمام خانم‌ها به ویژه در سنین باروری ضروری است.
ویتامین B۱۲

یکی از عوارض مهم عدم مصرف ویتامین B۱۲ ایجاد عارضه کم خونی است که همین امر زمینه ساز بروز مشکلات عصبی و استرس‌های مزمن را نیز فراهم می‌کند. بدنیست بدانید بی‌حالی و خستگی زودرس در افراد می‌تواند یکی از دلایل کمبود این ویتامین باشد.

ویتامین A

ویتامین A در کبد ذخیره می‌شود و کمبود آن در مدت زمان کوتاه، عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند چون کبد در مواقع ضروری مقادیر زیادی از آن را برای استفاده بدن آزاد می‌کند. برخی از بیماری‌ها مثل اختلالات جذب و اسهال چرب باعث می‌شوند، کبد نتواند میزان کافی از این ویتامین راجذب کرده و در نتیجه فرد دچار علائمی از کمبود این ویتامین می‌شود.

این علائم عبارت‌اند از اختلال در بینایی و شب کوری، اختلال باروری به ویژه در جنس مذکر، سقط خود به خود، کم خونی و اختلال در سیستم ایمنی.

ویتامین D

ویتامین D توسط نور خورشید در بدن ساخته می‌شود و در مناطقی که نور خورشید کمتر به زمین می‌تابد، کمبود این ویتامین بیشتر مشاهده می‌شود و با علائمی مثل پوکی استخوان در بزرگسالان و نرمی استخوان در کودکان در حال رشد بروز می‌کند.

براساس آخرین تحقیقات، این ویتامین در پیشگیری از ابتلا به افسردگی و برخی از سرطان‌ها موثر است. همچنین نقش ویتامین D در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ام اس هم از دیگر نتایج این تحقیقات است.
ویتامین E و K

اگرچه کمبود ویتامین E و K چندان شایع نیست اما عوارضی از کمبود این دو ویتامین در مواردی که این کمبود، شدید باشد، گزارش شده است.

این نشانه‌ها عبارت‌اند از اختلال در انعقاد خود و شکستگی‌های استخوانی. درباره کمبود ویتامین E هم می‌توان به اختلالات عصبی، عضلانی و تولید مثل اشاره کرد.

ویتامین C

اگر می‌خواهید کمبود ویتامین C بدن تان را رفع کنید، سراغ مصرف ترکیبات طبیعی حاوی این ویتامین بروید، زیرا کمبود این ویتامین نه تنها شما را مدام به انواع سرماخوردگی دچار می‌کند بلکه ممکن است به بیماری اسکوربوت هم مبتلا شوید.

همچنین حذف ویتامین C از رژیم افراد سالم طی ۳۰ روز حتی در صورت اشباع بودن ذخایر آن در بدن، علائم کمبود را تشدید می‌کند. بزرگسالان مبتلا به اسکوربوت ممکن است دچار تورم و خونریزی لثه، از دست دادن دندان، خواب آلودگی، خستگی، دردهای مفاصل در پاها، تحلیل عضلانی، ضایعات پوستی و تغییرات روانی مختلف شوند.

از دیگر علائم کمبود ویتامین C می‌توان به خونریزی زیرپوستی، پیچ‌خوردگی شدید موها، درد مفاصل، تورم لثه، افسردگی، سندروم شوگرن (نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی) تب و تنگی نفس اشاره کرد.