متفرقه

تنها راه غلبه بر شیاطین و کفار، ایستادگی است

رهبر انقلاب در پایان محفل انس با قرآن کریم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در آستانه ماه مبارک رمضان، حسینیه امام خمینی (ره) معطر به عطر دل‌انگیز کلام وحی شد و قاریان، مناجات‌خوانان و مدیحه‌سرایان قرآنی به مدت سه ساعت در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی محفل انس با قرآن کریم بر پا کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این مراسم در سخنانی، یکی از نیازهای اساسی امروز بشریت و جامعه اسلامی را فهم معارف قرآنی و عمل به آن دانستند و با اشاره به تصریح قرآن بر مقابله با استکبار و کفر و طواغیت و ایستادگی در مقابل آنها، گفتند: عزت روزافزون و پیشرفت فوق‌العاده ملت ایران در چهل سال گذشته، به علت عمل به قرآن و ایستادگی بوده است و امروز نیز تنها راه غلبه بر شیاطین و کفار، ایستادگی است.

حضرت آیت الله خامنه ای یکی از مشکلات امروز دنیای اسلام را آشنا نبودن با معارف قرآنی و عمل نکردن به آنها برشمردند و افزودند: آنهایی که از موضع رئیس جمهور و یا پادشاه برخی کشورها، بر سر ملت‌ها عربده می کشند، همان‌هایی هستند که قرآن صراحتاً دستور مقابله با آنها را داده و تأکید کرده است به آنها اعتماد نکنید.

ایشان با اشاره به حرکت بیداری اسلامی و قیام مردم در برخی کشورها در چند سال پیش، خاطرنشان کردند: این حرکت به علت قدر ندانستن آن و اعتماد به آمریکا و رژیم صهیونیستی خاموش شد اما ملت ایران به برکت امام بزرگوار که سرشار از معارف قرآنی بود، قدر حرکت و انقلاب خود را دانست و از همان روز اول به قدرتهای استکباری اعتماد نکرد و در مقابل آنها ایستاد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، قرآن را یک اثر هنری بی نظیر خواندند و با تأکید بر اینکه قرآن باید در جلسات و محافل، هنرمندانه قرائت شود، گفتند: قرائت هنرمندانه قرآن و تکیه صحیح و بجا بر عبارات، موجب تأثیرگذاری بر مخاطبان و فهم آن می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی، فهم قرآن را زمینه ساز گشوده شدن درهای معارف گوناگون دانستند و با اشاره به جلسات و محافل قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان، تاکید کردند: باید این محافل در طول سال در مساجد برگزار و مساجد به پایگاه‌های قرآنی تبدیل شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: علاوه بر محافل قرائت قرآن باید جلسات تفسیر قرآن نیز برگزار شود تا سطح معارف قرآنی و دینی جامعه افزایش یابد.

ایشان تأکید کردند: انس جامعه با معارف قرآنی موجب استحکام و قوام جامعه در شئونات و مسائل مربوط به حیات دنیوی و حیات اخروی خواهد شد.

در این محفل نورانی جمعی از اساتید و پیشکسوتان، قاریان جوان، گروههای جمع‌خوانی، تواشیح و مدیحه‌سرایی و مناجات‌خوانان به اجرای برنامه پرداختند.

در پایان این مراسم نماز مغرب و عشاء به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.

ایران، جوان بمان!

نویسنده : فریده صدری

سیاستهای غلط گذشته و فشارهای اقتصادی باعث شده تا جمعیت ایران به سمت پیری سوق پیدا کند و در صورت بی توجهی به این مقوله در آینده نه چندان دور شاهد بحران اجتماعی خواهیم بود اواخر دهه شصت و در دهه هفتاد، شعار فرزند کمتر زندگی بهتر جامعه سالم تر بر جامعه ایران سیطره پیدا کرد. ثمره این سیاست با بحران کاهش جمعیت جوان و پیر جامعه نمود پیدا کرد و اگر این روند ادامه پیدا کند بی شک در سالهای آینده با بحران اجتماعی مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر عوامل متعددی در کاهش میل به فرزندآوری در بعضی خانواده ها وجود دارد که باید به طور دقیق مو شکافی شود.

طبق آمارهای سازمان ملل کشور ایران در سال ۲۰۵۰ میلادی (۱۴۳۰ شمسی) جز پیرترین کشورها و از میانگین سنی جهان، آسیا، آمریکا ،کانادا و آمریکای لاتین هم پیرتر خواهد بود. در حالی که در سال ۲۰۱۲ کشور ما با نسبت سالمندی ۸ درصد جزو جوان ترین کشورها بوده است.

انتشار این آمارها نگرانی را درباره سالمندی جمعیت، خطرات و پیامد های منفی آن برای جامعه در همه زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را افزایش داد.

 هشدارهای متعدد رهبر معظم انقلاب در خصوص کاهش فرزند آوری و افزایش پیری جمعیت نشان از بحران فزاینده ای دارد که در سالهای نه چندان دور دامن جامعه ایران را خواهد گرفت.

 سبک زندگی، با بالارفتن سن ازدواج در بانوان نیز از دیگر دلائل است که توجه به تسهیل ازدواج جوانان می تواند نقش موثری در افزایش جمعیت کشور داشته باشد. همچنین به دلیل بالا رفتن سن ازدواج از یک طرف و از طرف دیگر افزایش تجرد مطلق تعداد فرزندان متولد شده به تدریج کاهش خواهد یافت .

 برای اینکه در جامعه ای رشد طیبعی جمعیت از میزان منطقی بر خوردار باشد و جامعه با رشد منفی جمعیت روبرو نگردد، میزان باروری کلی آن جامعه باید بیش از ۱/۲ باشد. این امر به این مفهوم است که هر زن باید در دوران باروری خود بیش از ۱/۲ فرزند زنده داشته باشد.

لذا برای افزایش باروری می بایست کلیه ارگانها دست به دست هم دهند تا مشکلات را کاهش داده و خانواده ها امنیت لازم را برای داشتن فرزند بیشتر داشته باشند تا از این طریق از پیر شدن جمعیت کشور جلوگیری شود. یادمان باشد که افزایش جمعیت جوان، شاخص قدرت در هر کشوری است .

طرح با قرآن در زلال اعتکاف در مساجد منتخب شهرستان اشکذر برگزار شد

طرح با قرآن در زلال اعتکاف در مساجد منتخب شهرستان اشکذر برگزار شد

طرح با قرآن در زلال اعتکاف در ایام البیض ماه رجب ( از ۱۳ الی ۱۵ ماه رجب ) با عناوین و برنامه های متنوع قرآنی در سال جاری در 10 مسجد منتخب شهرستان اشکذر برگزار شد.

این برنامه­ ها شامل: ۱- اصلاح قرائت نماز ۲- اجرای زنده تلاوت قرآن و اذان ۳- برگزاری مسابقه فرهنگ قرآنی با عنوان « با قرآن در زلال اعتکاف » ( از سورۀ مبارکۀ لقمان ، منتخبی از نامۀ ۳۱ حضرت علی علیه السلام به حضرت امام حسن علیه السلام و دعای مکارم اخلاق صحیفۀ سجادیه و مفاتیح الجنان ) که به قید قرعه به تعدادی از کسانی که به حداقل ۳۵ سوال از ۴۰ سؤال مسابقه فرهنگ قرآنی پاسخ صحیح داده باشند. « مطابق سهمیه در نظر گرفته برای استان های کشور جوایزی به صورت متمرکز اهداء خواهدشد » ۴- اجرای‌ تلاوت ترتیل عمومی ( یک صفحه از سورۀ مبارکۀ لقمان هر روز و پس از نماز صبح و ما بین نماز ظهر و عصر) ۵- برنامه تلاوت قرآن که شامل دو بخش می‌باشد: ۱-ختم کل قرآن کریم ۲- تلاوت قرآن روز آخر مراسم با اعمال ام‌ داوود است که مربوط به روز آخر مراسم بوده و پس از نماز عصر آغاز گردید.

طرح با قرآن در زلال اعتکاف در مساجد منتخب برگزار می گردد

طرح با قرآن در زلال اعتکاف در مساجد منتخب برگزار می گردد

 

طرح با قرآن در زلال اعتکاف در ایام البیض ماه رجب ( از ۱۳ الی ۱۵ ماه رجب ) با عناوین و برنامه های متنوع قرآنی در سال جاری در مساجد منتخب شهرستان اشکذر برگزار میگردد.

این برنامه­ ها شامل: ۱- اصلاح قرائت نماز ۲- اجرای زنده تلاوت قرآن و اذان ۳- برگزاری مسابقه فرهنگ قرآنی با عنوان « با قرآن در زلال اعتکاف » ( از سورۀ مبارکۀ لقمان ، منتخبی از نامۀ ۳۱ حضرت علی علیه السلام به حضرت امام حسن علیه السلام و دعای مکارم اخلاق صحیفۀ سجادیه ومفاتیح الجنان ) که به قید قرعه به تعدادی از کسانی که به حداقل ۳۵ سوال از ۴۰ سؤال مسابقه فرهنگ قرآنی پاسخ صحیح داده باشند. « مطابق سهمیه در نظر گرفته برای استان های کشور جوایزی به صورت متمرکز اهداء خواهدشد » ۴- اجرای‌ تلاوت ترتیل عمومی ( یک صفحه از سورۀ مبارکۀ لقمان هر روز و پس از نماز صبح و ما بین نماز ظهر و عصر) ۵- برنامه تلاوت قرآن که شامل دو بخش می‌باشد: ۱-ختم کل قرآن کریم ۲- تلاوت قرآن روز آخر مراسم با اعمال ام‌داوود است که مربوط به روز آخر مراسم بوده و پس از نماز عصر آغاز می‌شود.

شاعر آئینی اهل بیت (ع) درگذشت

عکس مرحوم چایچیان

 

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  حبیب‌الله چایچیان متخلص به «حسان» از شاعران پیشکسوت آئینی ساعاتی پیش دار فانی وداع گفت.

مراسم تشییع پیکر حبیب‌الله چایچیان مرثیه سرای اهل بیت(ع)، فردا ساعت ۸ صبح از روبروی بیمارستان شهدای تجریش برگزار خواهد شد.

دو شعر «امشب شهادت‌نامه عشاق امضا می‌شود»و «آمدم ای شاه پناهم بده»از سروده‌های مشهور مرحوم چایچیان بود.

حسان بیش از نیم قرن از عمر خود را صرف سرودن اشعاری در وصف اهل‌ بیت‌(ع) کرد که تاکنون از وی 3 دیوان شعر با نام‌های «ای اشک‌ها بریزید» ، «خلوتگاه راز» و «زمزمه‌های قلب من» روانه بازار کتاب شده است.

با تبعیت از فرهنگ عاشورا ملت ایران هیچگاه در مقابل زیاده خواهی های آمریکا سر تسلیم فرود نیاورد

امام جمعه بخش خضرآباد:

امام جمعه بخش خضرآباد افزود: تهدیدها ، فشارها و تحریم های استکبار جهانی علیه ایران ادامه دارد ولی در مقابل، ملت ایران نیز جانانه گوش به فرمان مقام معظم رهبری وظایف دینی و انقلابی خود را انجام داده و راه نورانی خود را ادامه می دهند.

به گزارش اشکذر خبر، امام جمعه بخش خضرآباد در جمع نمازگزاران جمعه در روستای اتابک به آغاز محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام اشاره کرد و گفت: عاشورا و نهضت حضرت سیدالشهدا(ع) مکتبی سرشار از عزت، شرف، جهاد، شهادت و آزادی است و ملت ایران نیز با بهره گیری از این الگوی ارزشمند الهی به هیچ عنوان در مقابل زیاده خواهی های آمریکا و متحدانش سر تسلیم فرود نمی آورد.
حجت الاسلام غالبی با گرامیداشت سالروز هفته دفاع مقدس گفت: هفته دفاع مقدس یادآور رشادت و پایمردی رزمندگان اسلام و شهدای والا مقامی است که با نثار جان خود از میهن اسلامی و ارزش های انقلاب پاسداری کردند تا امروز کشور در آرامش و امنیت کامل قله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند.
امام جمعه بخش خضرآباد افزود: تهدیدها ، فشارها و تحریم های استکبار جهانی علیه ایران ادامه دارد ولی در مقابل ملت ایران نیز جانانه گوش به فرمان مقام معظم رهبری وظایف دینی و انقلابی خود را انجام داده و راه نورانی خود را ادامه می دهند.

برگزاری همایش مسئولین هیات های مذهبی ومداحان بخش خضرآباد

همایش مسئولین هیات های مذهبی ومداحان بخش خضرآباد برگزار شد

به دعوت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر جلسه هم اندیشی وبرنامه ریزی پیرامون برنامه های ایام دهه ماه محرم باحضور امام جمعه ، فرمانده پاسگاه نیروی انتظامی ومسئول اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان درمحل مسجد روستای هامانه تشکیل گردید.

 حجت الاسلام والمسلمین غالبی امام جمعه بخش خضرآباد باتقدیر از برنامه هیات ها درطول سال به خصوص ایام ماه محرم وصفر برلزوم بهره مندی مناسب از این فرصت ها برای افزایش آگاهی های دینی ومعرفتی مردم وبه خصوص جوانان تاکید کرد. ایشان با برشمردن برخی از آثار و برکات مربوط به برپایی مجالس دینی ومذهبی گفت : مصونیت بخشی به جامعه ، خانواده ومذهب از طریق تقویت اعتقادات وارتقای سطح آگاهی های دینی جامعه است.

وی در ادامه سخنانش برخی ازآسیب ههای موجود درمراسم دینی را نیز برای حاضرین تشریح ورفع آنها را خواستار شد. درادامه این جلسه حجت الاسلام پورقیومی پیرامون سامانه طوبی ، نقاط قوت وضعف جشن های شعبانیه ومراسم ماه محرم ، استفاده مداحان از متن اشعار مناسب همراه با محتوای ارزشمند ، برنامه ریزی برای گرامی داشت ایام هفته دفاع مقدس ، بهره مندی مناسب از حضور روحانیون ومبلغین درایام دهه اول ، پرهیزاز اسراف ، صرفه جویی در مصرف انرژی ، رعایت بهداشت در پذیرایی از عزاداران ، رعایت اصول ایمنی  وفنی درساختمان سازی وسیاه پوش نمودن اماکن و… به تفصیل برای حضار سخن گفت.

سپس جناب سروان اقبالی فرمانده پاسگاه انتظامی بخش نیز توصیه های لازم درخصوص شناسایی افراد غیر بومی ، دقت درپذیرایی ها ورفت وآمدها را خواستارشد وآمادگی نیروی انتظامی منطقه رابرای همکاری دربرنامه ها اعلام کرد.

 درپایان هریک از مسئولین هیات ها به بیان دیدگاهها ونظرات خود پرداختند.

سکوت رسانه های بین المللی در انعکاس اخبار فجایع افغانستان علیه شیعیان محکوم است

امام جمعه اشکذر:
امام جمعه اشکذر سکوت و بی تفاوتی کشورهای غربی در انعکاس اخبار حادثه افغانستان در رسانه های بین المللی را محکوم و خاطر نشان کرد:کسانی که در دنیا خود را مدعی حقوق بشر می دانند از انعکاس اخبار این حادثه در دنیا جلوگیری کردند.

به گزارش اشکذر خبر، خطیب نماز جمعه اشکذر با گرامیداشت ۲۶ مرداد سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی،آزادگان سرافراز را الگوهای راستین صبر و استقامت دانست و گفت:آزادگان به عنوان یادگاران دوران دفاع مقدس هستند که با تحمل سختی های دوران اسارت جز سرمایه های ارزشمند این کشور محسوب می شوند.

حجت الاسلام طالبیان با بیان اینکه ارزش آزادگان باید در جامعه امروز فرهنگ سازی و نهادینه شود افزود:امروزه مردم ما باید پاسدار مجاهدت و رشادت های این عزیزان باشند که با تحمل سختی ها و شکنجه ها در زندان های رژیم بعث عراق درس ایثار،از خودگذشتگی و استقامت به ما دادند.

امام جمعه اشکذر به شکست نیروهای تکفیری و سلفی طالبان و داعش در مرزهای عراق و سوریه از حزب الله اشاره و اظهار داشت:بعد از شکست نیروهای تکفیری در آن منطقه ،در روزهای گذشته دست به جنایت فجیع دیگری در کشور افغانستان زدند و با حمله به یکی از استان های شیعه نشین این کشور تعداد زیادی از شیعیان را به شهادت و عده ای را به اسارت بردند.

وی سکوت و بی تفاوتی کشورهای غربی در انعکاس اخبار این حادثه در رسانه های بین المللی را محکوم و خاطر نشان کرد:کسانی که در دنیا خود را مدعی حقوق بشر می دانند از انعکاس اخبار این حادثه در دنیا جلوگیری کردند.

خطیب نماز جمعه اشکذر با بیان اینکه از دشمنان نمی توان توقع رحمت و رفعت نسبت به مظلوم را داشت ادامه داد: دشمن در ذات خود شرارت و خباثت را دارد و این ما مسلمانان هستیم که باید با پیروی از قرآن و اهل بیت در کنار مظلومان باشیم و در مقابل ظالمان ایستادگی کنیم.

حجت الاسلام طالبیان ضمن تقدیر و تشکر از مردم اشکذر که در برداشتن برخی از سنت های غلط رایج در این شهر همکاری کردند اظهار داشت:چه بسا سنت های دیگری هم هنوز وجود دارد که نیاز دارد تا در آن بازنگری صورت گیرد که این کار باید توسط معتمدین شهر و اعضای شورا صورت گیرد و نقطه و نظرات مردم هم در این راستا جویا شد و بهترین تصمیم که به نفع مردم و شهر است اتخاذ گردد.

برگزاری کلاس آموزش قرآن ومعارف اسلامی درروستای شرب العین

کلاس آموزش قرآن ومعارف اسلامی درروستای شرب العین برگزار گردید

با همکاری اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر وروحانیون ومبلغات اعزامی به مناطق مختلف سطح شهرستان به تشکیل کلاس های متعدّد آموزش قرآن  ومعارف اسلامی همراه با برنامه های فرهنگی ، تفریحی ، ورزشی و مسابقات برای جوانان ونوجوانان اقدام کردند وبرای تشویق ممتازین این کلاس ها اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر جوایزی را تهیه وتقدیم کرد. روستای شرب العین از توابع بخش خضرآباد نیز به همت مبلغه گرامی سرکار خانم جعفری این برنامه را اجرا کرد.

تجلیل از مربیان قرآن و مداحان و شعرای آئینی شهرستان اشکذر

از مربیان قرآن و مداحان و شعرای آئینی شهرستان اشکذر تجلی شد

به مناسبت گرامیداشت هفته معلم و اعیاد شعبانیه جمعی از مربیان قرآن و مداحان و شعرای آئینی شهرستان اشکذر در محل دفتر امام جمعه محترم اشکذر و با حضور جمعی از مسئولین مورد تجلیل قرار گرفتند و هدایائی به ایشان تقدیم گردید

.دراین برنامه حجت الاسلام طالبیان ، حجت الاسلام پورقیومی ، آقایان فقیه وآبیار نیز سخنرانی کرده وتوصیه ها ونکات مربوطه را بیان کردند.