اخبار اداره

حضور رئیس اداره در مراسم شروع سال تحصیلی حوزه علمیه خواهران اشکذر

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر مورخ ۱مهرماه در مراسم بازگشایی و شروع سال تحصیلی جدید حوزه علمیه خواهران اشکذر که با حضور امام جمعه اشکذر و فرماندار برگزار گردیده بود شرکت کرد .

در این مراسم خانم نقیب مدیر حوزه فاطمیه (س) گزارشی از فعالیت های حوزه را ارئه کرد .

حضور رئیس اداره در مراسم بازگشایی مدارس

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر ۱ مهرماه در مراسم زنگ مهر و مقاومت و بازگشایی مدارس در دبیرستان دخترانه رضوانی اشکذر و با حضور امام جمعه اشکذر و فرماندار و مدیران ادارات برگزار گردیده بود شرکت کرد .

حضور رئیس اداره در مراسم رژه نیروهای مسلح اشکذر

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر مورخ ۳۱ شهریور ماه به مناسبت هفته دفاع مقدس در مراسم رژهنیروهای مسلح شهرستان اشکذر که در محل روضه الشهدای اشکذر برگزار گردیده بود شرکت کرد .

در این مراسم سرهنگ امامی فرمانده سپاه شهرستان در زمینه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فعالیت های گسترده نظام در راستای برنامه های فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی و درمان و اقتصادی سخنرانی کرد

۱۱ استان برتر و شایسته تقدیر قرآنی معرفی شدند

 

۱۱ استان برتر و شایسته تقدیر قرآنی معرفی شدند

سازمان دارالقرآن هر سال اقدام به ارزشیابی عملکرد قرآنی استان‌ها می‌کند که طی ارزشیابی عملکرد قرآنی استان‌ها طی سال ۹۶، ۱۱ استان برتر و شایسته تقدیر معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، سیدجعفر صادقی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی، ارزشیابی و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن با اشاره به ارزشیابی عملکرد قرآنی استان‌ها، گفت: سازمان دارالقرآن هر سال اقدام به ارزشیابی عملکرد قرآنی استان‌ها می‌کند که مبنای کار برنامه جامع نظارت بر ارزشیابی است که در آن نزدیک به ۲۰۰ شاخص تعریف شده است که در پنج سرفصل است.

وی ادامه داد: این ارزیابی هر ساله در دو حوزه انجام می‌شود یک حوزه مدیریت راهبردی امور قرآنی استان و حوزه دیگر مدیریت و برنامه‌ریزی عملیاتی و تخصصی است که حوزه دوم چهار محور شامل برنامه‌ریزی، نظارت و توسعه تعاملات، توسعه کمی و کیفی آموزش‌های قرآنی، محور سوم فضاسازی قرآنی و اجرای برنامه‌های تبلیغی و ترویجی و محور چهارم توسعه و ساماندهی مشارکت‌های مردمی و اجرای برنامه‌های نظارتی و حمایتی است.

صادقی با اشاره به اینکه این چهار محور در یک حوزه و یک حوزه نیز مستقل است، اظهار کرد: جمعا در پنج محور ارزشیابی عملکرد استان‌ها در سال گذشته انجام شد و هر محوری شامل شاخص‌ها و زیرشاخص است که در طول سال ۹۷ این شاخص‌ها مرود سنجش قرار گرفت.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی، ارزشیابی و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن با تأکید بر اینکه از سه کانال نسبت به ارزشیابی عملکرد استان‌ها اقدام می‌شود، اضافه کرد: یکی اینکه امور قرآنی ادارات کل تبلیغات‌ اسلامی استان‌ها ارزشیابی از عملکردشان انجام می‌دهند و دیگر بررسی اطلاعات و آمار و ارائه گزارش‌های دریافتی از استان‌ها توسط واحدهای ستادی سازمان دارالقرآن و سوم نظارت میدانی بر فعالیت‌های قرآنی در استان‌ها است که با اعزام گروه‌های ارزیاب در طول سال انجام می‌شود به گونه‌ای که گروه‌های ارزیاب در طول سال به کل استان‌ها سرکشی می‌کنند و براساس این شاخص‌ها فعالیت‌های قرآنی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در نهایت ما به‌عنوان دفتر برنامه‌ریزی و ارزشیابی و فناوری اطلاعات در پایان سال نسبت به جمع‌بندی نتایج ارزشیابی عملکرد استان‌ها و رتبه‌بندی استان‌ها اقدام می‌‌کنیم.

صادقی عنوان کرد: طبق آیین‌نامه ابلاغ شده به استان‌ها، استان‌ها را در دو دسته استان‌های برتر و استان‌های شایسته تقدیر مورد تشویق قرار می‌دهیم. اینها استان‌هایی هستند که نمرات بالایی را از لحاظ حد نصاب کسب کرده باشند و سایر استان‌ها نیز نواقص آنها به آنها گوش زد می‌شود تا تلاش کنند با رفع اشکالات به این رتبه برسند.

وی ادامه داد: در واقع استان‌هایی که مورد تشویق قرار می‌گیرند دو دسته هستند یکی استان‌های برتر و دیگری شایسته تقدیر است. لذا در سال ۹۶ اقدامات مربوط به ارزشیابی و سنجش عملکرد استان‌ها انجام شد و در طول چند ماه گذشته گزارش‌ها بررسی شد و نتایج ارزشنیابی جمع‌بندی شد و نهایتا پنج استان به‌عنوان استان برتر و شش استان به‌عنوان شایسته تقدیر مورد تقدیر و تشویق قرار می‌گیرند، ضمن اینکه سه استان نسبت به سال ۹۵ پیشرفته و ترقی داشته‌اند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی، ارزشیابی و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن بیان کرد: استان‌های برتر که بالاترین نمرات را کسب کرده‌اند به ترتیب امتیازات کسب شده همدان، آذربایجان شرقی، مازندران، اردبیل و بوشهر و استان‌های شایسته تقدیرشامل یزد، مرکزی، لرستان، کرمانشاه، تهران و فارس هستند.

وی ادامه داد: همچنین سه استانی که به نسبت سال گذشته ارتقا داشته‌اند شامل استان زنجان با ۱۰ پله صعود و استان گلستان و هرمزگان هر کدام با شش پله صعود هستند. ۱۱ استان برتر و شایسته تقدیر با اهدای هدیه نقدی و لوح تقدیر مورد تجلیل قرار می‌گیرند اما از سه استانی که ارتقا داشته‌اند تنها با اهدای لوح تجلیل به عمل می‌آید.

صادقی با اشاره به اینکه کارنامه‌های تفصیلی به همه استان‌ها ارسال شده است، گفت: استان‌هایی که سال ۹۵ نیز هم جز استان‌ها برتر و شایسته تقدیر بوده‌اند همدان، آذربایجان شرقی، مازندران، اردبیل و بوشهر و یزد و مرکزی بوده‌‌اند.

وی ادامه داد: هر سال این ارزشیابی به صورت جامع انجام می‌شود و در سال ۹۷ نیز آیین‌نامه ارزشیابی بازبینی شده و در شش ماه دوم نیز نظارت میدانی انجام می‌شود و ارزشیابی سال ۹۷ نیز در اوایل سال ۹۸ ا نجام می‌شو‌د که به محض جمع‌بندی اعلام می‌‌شود

حضور رئیس اداره در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر مورخ ۲۶ شهریور در جلسه هماهنگی مبارزه با مواد مخدر که در سالن کوثر فرمانداری و با شرکت مدیران ادارات تشکیل گردیده بود شرکت کرد .

در این جلسه در رابطه با فعالیت دستگاه های اداری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و برنامه های آموزشی بحث و تبادل نظر شد

حضور رئیس اداره در همایش امر به معرف و نهی ازمنکر

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر مورخ ۲۷ شهریور در همایش امر به معروف و نهی از منکر و حمایت از کالای ایرانی که درمحل حسینیه شهدای اشکذر و با حضور مدیران ادارات و پایگاه های بسیج برگزار گردیده بود شرکا کرد .

در این جلسه در زمینه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و طرح دشمنان در ضربه زدن به انقلاب  و راه های تقویت نظام از ابعاد مختلف فرهنگی ، اقتصادی و آگاهی بخشی اقشار مختلف جامعه مباحثی مطرح گردید

شرکت رئیس اداره در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی گرامیداشت هفته دفاع مقدس

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر مورخ ۲۷ شهریور در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی گرامیداشت هفته دفاع مقدس که با حضور مدیران برخی ادارات شهرستان در محل فرمانداری برگزار گردید هبود شرکت کرد .

در این جلسه در رابطه با فعالیت ها و برنامه های ادارات در ایام هفته دفاع مقدس مطالبی ارائه گردید

جلسه برنامه ریزی حرکت دسته های عزاداری درحسینیه سفیداشکذردرروزعاشورا برگزارشد

دراین جلسه امام جمعه  اشکذرومسئولین هیئات عزاداری و نوحه خوانهایشان حضورداشتند.

حجت الاسلام عباس دهقانی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان  بیان کردند: نباید درعزاداریها حرکتی کنیم که دشمن بتواند سوء استفاده نمایدوبرعلیه شیعه استفاده کندو به اتحاد وهمدلی هیئت هاباهم ودوری ازاختلاف وتفرقه توصیه کرد .

حجت الاسلام سعید ذاکری نیا کارشناس فرهنگی به تعدادی ازآسیبهای دسته های  عزاداری درسطح شهرستان اشاره کرد وگفت: محتوای نوحه هاباید به گونه ای باشد که به معرفت مردم نسبت به اهل بیت علیهم السلام بیفزاید ودرضمن صدای دلخراش بعضی از  بلندگوها وطبل ها وادوات عزاداری  آسیب جدی به اعصاب وروان وجسم وجان مردم خصوصا افراد ضعیف وبیماروکودکان وافراد سالخورده وارد میکندو این مساله موجب اعتراض شدید مردم شده است که باید اصلاح گردد

درپایان حجت الاسلام طالبیان امام جمعه اشکذر پیرامون هدفمند شدن نوحه ها وعزاداری ها به سمت فلسفه قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) توصیه کرد

در پایان مسئولین هیئتهای مذهبی  درباره هیئت مذهبی متحدین که درروزعاشورا تشکیل میشود بحث وتبادل نظرکردند.

طلایه داران تبلیغ/ نیم نگاهی به منبریهای مشهوراشکذر

IMG_20180121_200059

به حق پیوستگان تاریخ اشکذر

طلایه داران تبلیغ نیم نگاهی به منبریهای مشهوراشکذر

منبرموثرترین، سنتی ترین و قدیمی ترین روش تبلیغ دین مبین اسلام است امروزه این شیوه را تبلیغ چهره به چهره می نامند شیوه ای که از موثرترین روشهای های تبلیغ می باشد هرچند در حال حاضر به واسطه فراگیر شدن رسانه های ارتباط جمعی تنها روش تبلیغ  و تبین دین و احکام نیست و لی هنوز که هنوز است کارکرد خود را دارد.

قصد داریم در سلسله نوشته های خود تحت عنوان  “طلایه داران تبلیغ با موضوع نیم نگاهی به منبریهای خطه اشکذر” هرچند مختصر و کوتاه مروری کنیم برمشاهیرمنبر و روش تبلیغی ایشان و درضمن بدینوسیله یادی کنیم از منبریهای عزیزی که  دیگر در بین ما نیستند لازم به ذکر است به دلیل نبود منابع و اطلاعات کم  مطالب خالی از اشکال نیست همچنین اقتضای موجز نویسی فضای مجازی  و حوصله کم خوانندگان مزید علت شده مطالب کوتاه باشد

 

حجت الاسلام حاج شیخ حسن ذاکری فرزندمرحوم میرزا مصطفی درسال  ۱۳۳۵ در اشکذر یزد متولد شدپدربزرگش مرحوم ملا عبدالرسول از ذاکران حضرت سیدالشهداعلیه السلام بود که هنوز صدای چاووشی ومناجاتهای اودربین قدیمیها معروف است مرحوم شیخ حسن ذاکری به شهرمقدس قم مهاجرت نمود و ازمحضر آیات عظام زین العابدین باکویی ، محمدتقی ستوده ، صلواتی ، مکارم شیرازی ،فاضل لنکرانی ،میزاجواد تبریزی ، وحید خراسانی و…..کسب فیض کرد

برادر بزرگترایشان حجت الاسلام حاج شیخ فضل الله ذاکری نیا ازسال ۶۴ تازمان زلزله هولناک شهرستان بم امام جمعه آن شهر  بود ومنشا خدمات فراوانی ازقبیل حوزه علمیه خواهران وبرادران، بیمارستان، فرودگاه ،مسجد جامع باعظمت بم و…. گردید  در حال حاضرایشان ازاعضای دفتر مقام معظم رهبری درتهران می باشد

مرحوم شیخ حسن ذاکری درکارنامه خودسابقه  امامت جمعه چندشهردراستانهای کرمان وایلام  رادارد وی همچنین مدتی امام جمعه بندر امام خمینی(ره) بود

وی دراواخرعمررحل اقامت به تهران نزدیک منزل ابوالزوجه خود حاج شیخ محمد رضا بحرینی زارچی افکند و به عنوان مسئول جذب وگزینش روحانیون نیروی انتظامی کشورمنصب داشت درضمن  در این مدت ازمنبریهای به نام تهران بود

ایشان به روستاها و شهرهای دور افتاده کشور خصوصا به مناطق محروم   سفر می کرد و به تبلیغ دین مبین اسلام می پرداخت

این روحانی فاضل و انقلابی منبرها و سخنرانی های  دلنشین، متنوع وپربارواتشینی داشت ومردم از آن بهره های فروان می بردند با توجه به صدای رسا و خوب، روضه ها و  ذکرمصیبتهای آن مرحوم بسیار جانسوزواثرگزار بود وهر رهگذری را مجذوب مجلس خود می کرد .البته لازم بذکر به علت مهاجرت از زادگاه خود در ابتدای جوانی ، مردم اشکذر به خصوص جوانترها کمتر با ایشان ومنبرهایش آشنایی داشتند

حجت الاسلام حاج شیخ حسن ذاکری آبان سال ۱۳۸۴ شمسی مصادف با ماه مبارک رمضان در حالی که ازمنبرمراسم شب قدربیرون آمده بوددرسن ۴۸سالگی دعوت حق را لبیک گفت و در جوار رحمت حق آرام گرفت؛

 

 

 

[۱] برگرفته ازدانشنامه ائمه جمعه کشور

 

برگزاری جلسه هم اندیشی مسئولین هیئات مذهبی بخش خضرآباد

image_2018_9_12-9_16_36_807_Osl image_2018_9_12-9_16_38_109_tDU image_2018_9_12-9_16_39_340_tbt

جلسه هم اندیشی مسئولین هیئات مذهبی بخش خضرآباد با حضور امام جمعه بخش خضرآباد در مسجدجامع روستای کزآب برگزار شد.

به گزارش اشکذر خبر، در این همایش مسئولین و دست اندرکاران برگزاری مراسمات ماه محرم در خصوص هر چه بهتر و باشکوهتر دهه اول ماه محرم برنامه ریزی کردند.
امام جمعه بخش خضرآباد دراین نشست با تاکید بر رعایت نظم و حضور به موقع هیئات عزادار زنجیرزن و سینه زن در حسینیه ها و مساجد از مسئولین و دست اندرکاران این مراسمات خواست طوری بزنامه ریزی نمایند تا تمام عزادارن بتوانند هنگام اذان در صفوف نماز جماعت و مخصوصا نماز ظهر عاشورا حضور یابند.