اطلاعیه ها و مناسبت ها

هفته مبارزه با مواد مخدر گرامی باد

نحوه رفتار والدین با نوجوانان بی هدف و سردرگم

وقتی والدین مشکلات دوران نوجوانی را درک کنند، این کار باعث می‌شود، نوجوان شما در کنارتان احساس راحتی و آرامش کند. چراکه می‌بیند کسانی به فکر او هستند دوران نوجوانی برای خیلی از افراد بسیار سخت و پرتنش است چراکه گویی نوجوان سرگشته و حیران است و نمی‌داند که باید چه‌کار بکند؟ اصلاً از کجا شروع کند؟ هدفش از این زندگی چیست؟ چرا برخی از کارها را باید بکند؟ چرا باید فرمان‌بردار خانواده باشد؟ اصلاً این فرمان‌برداری برای چیست؟ و همه این سؤالات و سرگشتگی‌ها باعث بروز رفتارهایی می‌شود که موردپسند خانواده نیست و چالش‌های جدی در خانواده ایجاد می‌کند ضمن اینکه همین چالش‌ها دور باطلی در خانواده ایجاد کرده و نوجوان بیش‌ازپیش از خانواده فاصله می‌گیرد

توجه کنید نگرانی اطرافیان خیلی ارزشمند است اما خود پدر و مادر مؤثرترین افراد در این راستا هستند و تلاش‌های فردی را خودشان باید انجام دهند برای مثال والدین باید کتاب‌هایی که در مورد نوجوانان نوشته‌شده را مطالعه کنند.

آن‌ها باید بدانند که در سن بلوغ چه اتفاقاتی می‌افتد. هرگز با کلمات تحریک‌آمیز آن‌ها را مورد خطاب قرار ندهند. چراکه نوجوانان بسیار حساس هستند و ممکن است چنین برخوردهایی باعث شود از والدین بیشتر فاصله بگیرند.

مادرها می‌توانند با دختران خود در مورد مشکلاتی که معمولاً در سن بلوغ با آن روبه‌رو می‌شوند، صحبت کنند و همچنین پدرها با پسران خود درباره مشکلات دوران بلوغ که معمولاً هر پسری با آن روبرو می‌شود، صحبت کنند.

همدلی کردن با نوجوانان

وقتی والدین مشکلات دوران نوجوانی را درک کنند، این کار باعث می‌شود، نوجوان شما در کنارتان احساس راحتی و آرامش کند.

چراکه می‌بیند کسانی به فکر او هستند. حتماً لازم نیست خودتان را با آن‌ها و مشکلاتشان درگیر کنید. درک کردن رفتارشان می‌تواند کمک بزرگی باشد تا رابطه والدین با نوجوانان مستحکم‌تر شود

در برخورد با نوجوانان بیشتر دقت کنید سعی نکنید با هر کاری که از او سر می‌زند، برخورد کنید سعی کنید در مورد انجام کارهای پرخطری چون سیگار کشیدن و تغییرات دائمی ظاهری‌شان طوری با آن‌ها برخورد داشته باشید تا تغییر ظاهری و زودگذر که مختص همین سنین است، به‌مرورزمان برطرف شود.

جدی بودن در رابطه با برخی رفتارها به نوجوانان می‌فهماند که نمی‌توانند دست به هر کاری بزنند و تجربه برخی کارها ممکن است، مجازات بسیار سختی برایشان در برداشته باشد

نجات دادن نوجوانان از دام اعتیاد بسیار حیاتی است. والدین باید در برخورد با چنین مواردی کاملاً کارشناسانه و حرفه‌ای عمل کنند و لذا در این دست موقعیت‌ها مراجعه حضوری والدین نزد یک روان‌شناس متبحر الزامی است.

انتظارات خود را تنظیم کنید نوجوانان ممکن است، از انتظاراتی که والدینشان از آن‌ها انتظار دارند، ناراحت شوند.

نوجوانان معمولاً می‌دانند که والدین از آن‌ها انتظار دارند تا نمرات خوب بگیرند و رفتار قابل‌قبول داشته باشند و همچنین مقررات خانه را به‌خوبی اجرا کنند. معمولاً نوجوانان از این انتظارهای والدین باخبرند.

لزومی ندارد که پدر و مادرها بیش‌ازحد روی یک موضوع خاص تمرکز کنند، چراکه ممکن است، نتیجه عکس داشته باشد.

در ضمن اگر شما از نوجوان خود انتظارات خاصی نداشته باشید، آن‌ها پیش خودشان فکر می‌کنند که برای شما اهمیتی ندارند و این برداشت ممکن است رابطه بین والدین و نوجوانان را تیره‌ وتار کند

در مورد دوستان نوجوان حساس باشید ازآنجایی‌که اکثر نوجوانان بیشترین الگوبرداری‌های خود را از روی دوستان خود می‌کنند.

والدین باید در مورد دوستان نوجوان خود حساس باشند، چراکه اگر دوست فرزند شما مشکل اخلاقی داشته باشد، به‌راحتی می‌تواند فرزندتان را گمراه کند، چراکه نوجوانان تبعیت بی‌چون و چرایی از دوستان خوددارند.

سعی کنید، قبل از آنکه رابطه دوستی فرزند شما با یک هم سن سال خلاف‌کار و مشکوک محکم شود، این رابطه را قطع کنید

فقط دوستان سیگاری و یا الکلی خطرناک نیستند، در برخی از موارد کسانی که سرکش و قلدر نیز هستند، می‌توانند الگوی بسیار نامناسبی برای فرزند شما باشند.

شناختن دوست نوجوان باعث می‌شود، تسلط بیشتر و غیر محسوس‌تری روی آن‌ها داشته باشید.

رعایت حریم خصوصی:

برای نوجوانان خود حریم خصوصی قائل شوید. این بدان معنی نیست که آن‌ها را به حال خودشان رها کنید. یک پدر و مادر نمونه در هر شرایطی به‌طور محسوس و نامحسوس آمار کارهای فرزندشان را دارند.

البته قائل شدن حریم خصوصی بدان معنی نیست که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز آن‌ها را در حال خودشان رها کنید. با وضع قانون به‌طور مثال حاضر شدن سر میز نهار و یا شام و هم‌چنین حضور در جلسات درون خانوادگی باعث شوید تا آن‌ها بیش‌ازحد در اتاقشان به سر نبرند.

مسابقه مرگ ممنوع به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر

اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر با همکاری فرمانداری شهرستان اشکذر و اداره بهزیستی شهرستان اشکذر، اقدام به برگزاری مسابقه به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر نموده است.
مهلت پاسخ دهی ۱۴ تیر ماه می باشد.
پاسخ سوالات مسابقه در کتاب مهارت های زندگی می باشد که به صورت pdf قابل مشاهده است.
روی لینک زیر کلیک کنید.
http://s13.picofile.com/file/8400883126/null.pdf.html

مقاله هفته مبارزه با مواد مخدر

بیش از چند سده هست که جوامع بشری در پی مبارزه با پدیده ای هستند که کاشته و پرداخته دست خود است و تا به امروز نه تنها راهی برای نابودی و یا حتی کنترل آن نداشته بلکه هزینه های سنگین بسیاری هم در این راه کرده اند گرچه این پدیده در ابتدای امر ابزاری بود برای رفع آلم بشری اما پس از مرور زمان خود به درد و آلمی عالم گیر تبدیل شد .

این پدیده دیر ظهور چیزی نیست به جز اعتیاد به مخدر ها اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که به علل گرایش بیمار توجه نشود، درمان جسمی و روانی فقط برای مدتی نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می گردد.

اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد همچنین ویرانگری های حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را به طور جدی به مخاطره می اندازد .

متاسفانه مصرف مواد مخدر در سنین پایین در بین جوانان و نوجوانان مشاهده می شود و نوجوانان و جوانان بیشتر در معرض خطر و آسیب هستند که این امر به یک معظل بزرگ تبدیل شده و فاجعه برای جامعه است .

به همین دلیل پیشگیری و آگاهسازی و آشنایی جوانان با پدیده شوم اعتیاد و همچنین آگاهی بخشی به خانواده در برخورد با نوجوانان و جوانان در خصوص مقابله با گرایش به مواد مخدر از اهمیت بالایی برخوردار است و این اهمیت به دلیل تاثیرات و مضرات آن در سطح جامعه و شیوع آن در بین اقشار مختلف جامعه می باشد .

در جهت پیشگیری از این معظل باید خانواده و جامعه را نسبت به امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر که یکی از مشکلات اساسی در جامعه است مشارکت کنند و حضورشان در ریشه کن نمودن این مشکل لازم است خانواده و والدین به عنوان نخستین نهاد اجتماعی تاثیر بسزایی بر رشد و تکامل شخصیت فرزندان دارند و تحکیم روابط خانوادگی مانع از اعتیاد در فرزندان می شود و آموزش خانواده ها در مورد روش های پیشگیری از اعتیاد ضروری می باشد .

اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر نیز یک ضرورت است چرا که این مواد پایه های خانواده، جامعه،شهرستان و کشور را از بین می برد.

در پایان برنامه ریزی جدی دستگاه های مرتبط در خصوص اعتیاد که با برنامه ریزی های کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت ضمن آگاه سازی جامعه نسبت به مبارزه با این پدیده شوم می توانند اقدامات موثر انجام دهند ضروری می باشد .
رمز سلامتی در قرار دادن اندکی هیجان به جای آسایش است .

آیات قر آنی و روایات از ائمه اطهار درمورد ازدواج:

  •     رسول اکرم (ص) :در های رحمت در سه زمان باز می شود
  •      – هنگام بارش باران
  •       – هنگام نگاه فرزند به چهره والدین
  •      – هنگام ازدواج ( بحار الا نوار ج ۱۰۳ ص ۲۲۱)
  • رسول اکرم (ص) : هر گاه زن باردار می شود، همانند روزه دار و نمازگزار و مجا هدی است که با مال و جانش در راه خدا می جنگد و چون زایمان کند ، بزرگی اجر اورا هیچ کس نمی داند و هر گاه شیر می دهد ، هر مرتبه مکیدن کودک برابر با آزاد کردن یک برده از فرزندان اسماعیل است و فرشته ای به او می گوید: خدا تورا آمرزید.
  • زنان لباس شما و شما لباس آنانید . همانطوری که لباس مایه زینت و کمال و حفظ انسان از سرما و گرماست، همسر باید موجب رشد و کمال و حفظ همسر خود از نقص ها و عیوب باشد ( قرآن مجید در سوره بقره )
  • رسول اکرم (ص) در خانواده صالح و خوب ازدواج کنید زیرا رگ و ریشه هااثر دارد

( بمناسبت۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت  سالگرد ابلاغ سیاست های کلی جمعیتی مقام معظم رهبری )

نکات بهداشتی که مساجد میبایست در شبهای قدر رعایت نمایند

تصویر نامه ارسالی از استانداری مبنی بر رعایت پروتکل های پیشگیرانه و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا را می توانید در این پست بخوانید.

مساجد و اماکنی که تصمیم به برگزاری مراسم در شبهای قدر دارند حتما می بایست این موارد را رعایت نمایند.

مسابقه ضیافت نور به مناسبت ماه مبارک رمضان

اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر به مناسبت ماه مبارک رمضان، مسابقه ضیافت نور را برگزار میکند. مهلت پاسخ به سوالات پایان ماه رمضان و نحوه ارسال پاسخ ها، ارسال متنی آنها به شماره درج شده در پوستر در پیام رسان واتساپ می باشد.

اطلاعیه به مناسبت نیمه ماه رمضان ۱۴۴۱

با دعا برای قبولی طاعات و عبادات؛ در ادامه برنامه های مشترک سازمان تبلیغات اسلامی با نهادهای انقلابی، در شب نیمه ماه مبارک رمضان مراسم جشن میلاد به شرح زیر برگزار می شود
ساعت ۱۸ روز جمعه ۱۴ رمضان
۱- آیین تعویض پرچم اعتاب مقدسه و اهتزاز پرچم مزین به نام امام حسن مجتبی علیه السلام که نماد سازی حرم برای امام بی حرم است . این مراسم به صورت زنده از شبکه های سیما پخش می شود
قرائت خانوادگی زیارت امام بی حرم – ۲
دقایقی قبل از ساعت ۲۱، زیارت امام حسن مجتبی علیه السلام در حرم کریمه اهل بیت و حرم امام رضا علیه السلام قرائت شده و در شبکه های سیما بصورت زنده در سراسر کشور پخش خواهد شد
۳ – در ساعت ۱۲ روز شنبه بلندگوهای مساجد، ویژه برنامه ی نیم ساعته ی روز ولادت، که از شبکه معارف صدا پخش و به گوش ساکنین منازل و محلات می رسانند
از شما بزرگواران درخواست می شود اطلاع رسانی این برنامه ها توسط همه ابزارهای در دسترس صورت پذیرد
امید اینکه جشن میلاد امام غریب مان مرضی والده‌ی کریمه‌اش حضرت زهرا سلام الله علیها قرار گیرد
با تشکر. اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر

تغذیه و بهبود شیوه زندگی و راهکارهای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر شایع در دوران فاصله گذاری اجتماعی و شیوع بیماری کروناویروس

مقدمه:

روزهای ماندن در خانه برای پیشگیری از ابتلا و یا انتقال کرونا ویروس کووید ۱۹ می تواند فرصت بسیار خوبی برای تقویت عادات تغذیه ای صحیح و ترک عادات غذایی نامناسب باشد. به این ترتیب می توان تهدید را تبدیل به فرصت کرد.

از طرف دیگر فرصت های بدست آمده را نیز با سهل انگاری می توان به راحتی به تهدید تبدیل کرد!

برخی تهدیدهایی که قبل از خانه نشینی به جهت پیشگیری از شیوع و ابتلا به کرونا می توانست سلامت ما را به خطر بیندازد واحتمال اضافه وزن و چاقی را افزایش دهد عبارتند از:

۱٫ خرید مکرر فست فودها از رستوران های فست فود در روزهای تعطیل یا وسط هفته

۲ . مصرف مکرر غذاهای آماده توسط کارمندان، دانشجویان یا حتی دانش آموزان

۳ . مصرف نکردن یا مصرف محدود میوه ها و سبزیجات در وعده های غذایی که خارج از منزل صرف می شد)ادارات، دانشگاه، مدرسه و سایر محیط های کاری(

۴ . نداشت وقت و فرصت کافی برای پرداختن به ورزش و توجه بیشتر به جنبه های مختلف سلامت خود

۵ . نداشتن فرصت برای آشنایی با انواع غذاهای بومی کشورمان و تهیه وپخت غذاهای تکراری که در نتیجه خانواده را متمایل به استفاده ازغذاهای رستورانی و فست فود می کند

۶ . خرید و مصرف مکرر شیرینی ها و انواع شکلات بعنوان فرهنگ غذایی خانواده

۴-اهمیت شیوه زندگی صحیح در پیشگیری و کنترل بیماری های شایع غیرواگیر:

کلیه گروه های سنی می توانند تحت تاثیر این ویروس قرار گیرند اما سالمندان، مبتلایان به بیمارهای قلبی- عروقی، پرفشاری خون،دیابت، آسم و مشکلات تنفسی و کبدی، بیماران کلیوی، سرطان های تحت درمان و بیمارانی که به هر دلیلی کورتون مصرف میکنند و مبتلایان به نقص سیستم ایمنی بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس کووید ۱۹ هستند. به همین دلیل لازم است توجه ویژه ای برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها و کنترل بیماری ها در بیماران، در زمان ماندن در خانه که شیوه زندگی نسبت به گذشته دستخوش تغییراتی می شود مبذول شود.

نگاهی به برخی تهدیدهای احتمالی سلامت در مدت زمان نامعین درخانه ماندن، ضرورت هوشیاری و برنامه ریزی برای پیروی ازاصول صحیح شیوه زندگی را روشن می کند. اضافه وزن و چاقی یکی از عوارض احتمالی در خانه ماندن و بی تحرکی است. از طرف دیگر ابتلا به چاقی می تواند زمینه ساز بیماری های دیگر همچون دیابت وافزایش فشار خون گردد.

رژیم غذایی مناسب در صورت همراهی با فعالیت بدنی منظم در منزل نقش بسیار مهمی در کاهش وزن افراد چاق، حفظ وزن متعادل و جلوگیری از بروز چاقی بر عهده دارد

.بهم خوردن کنترل فشار خون، چربی و قند خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا، چربی خون بالا و یا دیابت و یا افرادی که زمینه این بیماریها را دارند نیز از تبعات بی تحرکی و تغذیه نامناسب می باشد. عدم تحرک کافی و ورزش نکردن، بهم خوردن خواب شبانه و بیدار ماندن طولانی مدت در طول شب، ریزه خواری و مصرف مکرر میان وعده های پرکالری همه و همه عوامل خطری هستند که می توانند زمینه ساز و یا تشدید کننده بیماری های نامبرده شوند.

در خصوص دیابت، ورزش منظم در دراز مدت نه تنها باعث بهبود کنترل دیابت نوع ۲ خواهد شد، بلکه حتی قادر است تا از بروز آن در افراد در معرض خطر نیز جلوگیری کند. ورزش با کم کردن مقاومت بدن به انسولین و افزایش اثر انسولین در بدن باعث کاهش قند خون می شود بنابراین نداشتن فعالیت بدنی در دوران خانه نشینی می تواند اثر منفی بر کنترل قند خون بیماران داشته باشد.

همچنبن مطالعات زیادی نشان داده اند که ورزش منظم در کاهش چربی خون خصوصأ تری گلیسیرید بسیار موثر بوده و کلسترول خوب (HDL) را نیز افزایش می دهد.

با پیروی از رژیم غذایی حاوی میوه و سبزی فراوان و کنترل مصرف نمک و غذاهای شور و چرب، داشتن برنامه ورزشی و فعالیت بدنی منظم در خانه، بروز و شدت عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی و پرفشاری خون و نیاز به افزایش دوز مصرفی داروهای ضد پرفشاری خون را کاهش داده و از مرگ زودرس جلوگیری می کند . کاهش وزن و پرهیز از مصرف دخانیات و نوشیدنیهای الکلی نیز به کاهش بیشتر فشار خون کمک می کنند .

منظور از برنامه ورزشی منظم، حداقل پنج بار در هفته، هر بار حداقل سی دقیقه )مثل پیاده روی تند( و یا سه بار در هفته هر بار به

مدت ۲۰ دقیقه فعالیتهای هوازی می باشد. اضافه کردن فعالیت بدنی، حتی چندین بار در روز در فواصل کوتاه، به افراد مبتلا به

اضافه وزن و چاقی کمک میکند تا کم کم وزنشان را کاهش دهند .

بیماران مبتلا به فشار خون بالا، دیابت و چربی خون بالا، علاوه بر تداوم مصرف داروهای خود زیر نظر پزشک معالج، لازم است در

دوران ماندن در خانه از رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم برای حفظ سلامت خود پیروی نمایند.

در زمان ماندن در خانه به مدت طولانی، چه رفتارهایی سلامت ما را تهدید می کند؟

برخی رفتارها و شرایط جدید که در زمان ماندن در منزل، در صورت پیروی نکردن از اصول تغذیه مناسب و تحرک کافی می تواند

سلامت ما را تهدید کند عبارتست از:

۱ . سفارش فست فود از رستوران های بیرون بر

۲ . خرید یا سفارش نوشابه های گازدار و نوشیدنی های صنعتی

۳ . ترک عادت ورزش منظم در طول روز

۴ . بی تحرکی بدلیل استفاده بیش از پیش از بازی ها و فیلم های کامپیوتری، تماشای تلویزیون و فضای مجازی

۵ . تعطیلی برنامه کلاس های ورزشی در مکان های ورزشی و خارج از منزل

۶ . نبود فضای مناسب برای پیاده روی و قدم زدن

۷ . افزایش ریزه خواری بویژه در زمان تماشای تلویزیون بمدت طولانی

۸ . به هم خوردن نظم خواب و بیداری روزهای عادی بدلیل تعطیل شدن فعالیت های خارج از منزل

۹ . دیر خوابیدن شبانه و دیر بیدار شدن روز که سبب بهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن، اختلال سوخت و ساز و برنامه منظم تغذیه روزانه نیز می شود.

چگونه تهدید ها را تبدیل به فرصت کنیم؟

برای پیشگیری از این تهدیدها و استفاده از فرصت در خانه ماندن برای بهبود شیوه زندگی و حفظ و ارتقای سلامت، می توان به

توصیه های زیر عمل کرد که لازم است علاوه بر افراد سالم، مورد توجه بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر شایع نیز قرار گیرد:

۱ . برنامه ریزی برای مصرف وعده های غذایی اصلی در ساعات مشخص

۲ . مصرف حداقل دو وعده میوه در طول روز بعنوان میان وعده یا قبل از غذا در منزل

۳ . مصرف سبزی خوردن و سالاد همراه غذا در منزل و بهمراه اعضای خانواده

۴ . در دسترس قرار ندادن انواع تنقلات و استفاده از تنقلات در زمان های مشخصی از روز برای جلوگیری از ریزه خواری

۵ . کاهش مصرف غذاهای چرب و سرخ کرده نسبت به زمانهای فعالیت در خارج از منزل۶

۶ . عدم سفارش فست فود از خارج از منزل

۷ . مصرف نکردن نوشیدنی های گازدار و یا آب میوه های صنعتی

۸ . تهیه انواع شربت های کم شیرین خانگی با استفاده از انواع عرقیات

۹ . غذا خودن دور یک سفره در هر سه وعده غذایی اصلی و حتی میان وعده ها در زمان تماشای برنامه های تلویزیون و یا

گفتگوهای خانوادگی

۱۰ . فرصت پخت و پز غذاهای متنوع و حتی ساده در منزل با همکاری اعضای خانواده و آزمودن دستورهای آشپزی غذاهای

متنوع با استفاده از کتب آشپزی و یا برنامه های آشپزی تلویزیون و یا فضای مجازی

۱۱ . برنامه ریزی شخصی برای داشتن فعالیت بدنی منظم و ورزش با استفاده از برنامه های ورزشی در فضای مجازی

۱۲ . برنامه ریزی برای ورزش های متنوع بطور دسته جمعی همراه اعضای خانواده

۱۳ . همکاری و همراهی با اعضای خانواده در انجام برخی فعالیت ها در منزل همچون تهیه غذا، گلکاری و یا کاشت دانه انواع

سبزی و صیفی در حیاط منزل، پشت بام یا گلدان های آپارتمانی

۱۴ . فرصت گفتگوی بیشتر با اعضای خانواده، آشنا شدن بیشتر با مشکلات یکدیگر و اندیشه جمعی برای حل آنها

۱۵ . داشتن برنامه منظم مطالعه )متون درسی برای دانش آموزان و دانشجویان، مطالعه آزاد متون الکترونیکی یا کتاب هایی که قبلا خریداری شده ولی فرصت مطالعه آن تا این زمان دست نداده(

۱۶ . برنامه ریزی برای خواب منظم، تنظیم زمان خواب برای داشتن خواب به موقع و آرام

۱۷ . پرهیز از مصرف نوشیدنی ها و خوردنی های محرک و برهم زنندۀ خواب مانند قهوه و نسکافه و نیز شکلات تلخ در ساعات عصر و شب برای جلوگیری از بی خوابی