اساسنامه سازمان تبلیغات اسلامی

۱ تیرماه روز تبلیغ و اطلاع رسانی و تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی به فرمان امام خمینی(ره)

امام خمینی (ره): «مسأله تبلیغات یک امر مهمی است که می شود گفت که در دنیا در رأس همه امور قرار گرفته است، و می توان گفت که دنیا بر دوش تبلیغات است… باید با تبلیغات صحیح، اسلام را آن گونه که هست به دنیا معرفی نمایید … توجه داشته باشید که بالاترین چیزى که مى‏تواند این انقلاب را در این جا به ثمر برساند و در خارج صادر کند، تبلیغات است، تبلیغات صحیح.»

تبلیغات، به معنای مجموعه اعمال گفتاری، نوشتاری، رفتاری و تصویری است که به منظور نفوذ و تاثیر گذاری در شخصیت، افکار، عقاید و احساسات مخاطبان سازماندهی می شود و برای جهت بخشیدن به آنان در راستای هدف ومقصدی مشخص، هویت پیدا می کند. تبلیغات در بینش و فرهنگ اسلامی از جایگاه رفیع و ویژه‌ای برخوردار است. 
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نهاد شورای عالی تبلیغات اسلامی در اول تیرماه ۱۳۶۰ به صورت نهادی منسجم، مستقل و وابسته به ولایت فقیه با اراده امام (ره) و به منظور پرداختن به امر تبلیغات به وجود آمد. 
این نهاد انقلابی در سیر تکاملی خود، در ۱۴/۱/۱۳۶۸ با دست خط مبارک امام خمینی (ره) به سازمان تبلیغات اسلامی تغییر نام یافت و آیت‌الله جنتی از سوی ایشان به ریاست این سازمان برگزیده شد. 
تصویب وظایف اساسی سازمان تبلیغات اسلامی
پس از ارتحال امام (ره) و پایان هشت سال دفاع مقدس، ضرورت گسترش فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی دو چندان شد و رهبر آگاه و دلسوز انقلاب اسلامی در دیدار با مبلغان، مسئولان و کارگزاران فرهنگی کشور برای تبلیغ و استفاده از راه های نوین تبلیغ تأکید ورزیدند تا آن که درتاریخ ۱۱/۴/۷۱ مقام معظم رهبری هیأت امنای سازمان تبلیغات اسلامی را تعیین و آیت‌الله جنتی را به ریاست هیأت امنا انتخاب فرمودند و در تاریخ ۸/۴/۷۱ حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی عراقی را به عنوان رئیس سازمان منصوب کردند. 
از اقدامات اولیه هیأت امنا، تصویب وظایف اساسی سازمان بود که توسط مقام معظم رهبری در تاریخ ۲۶/۱۲/۱۳۷۱ به سازمان تبلیغات اسلامی ابلاغ شد. وظایف سازمان در ۲۱ مورد به شرح زیر تدوین شده است: 
۱- سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هدایت، سازماندهی، پشتیبانی و نظارت بر تبلیغات دینی مردمی. 
۲- زمینه‌سازی برای سازمان یافتن نیروهای مؤمن و پیدایش تشکل‌های لازم و برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور تقویت و هدایت مداوم انجمن‌های اسلامی و جمعیت‌های مشابه و نظارت بر فعالیت آنها در جهت ارتقاء کیفیت حضور نیروهای حزب‌الله در صحنه‌های فرهنگی و اجتماعی. 
۳- تلاش در جهت احیا و اشاعه معارف، فرهنگ و تاریخ تشیع از همه راه‌های ممکن با تأکید بر وحدت تمام مذاهب اسلامی و حراست از آن، با همکاری مراجع و نهادهای ذیربط. 
۴- تحقیق و بررسی در خصوص تبلیغات سوء و تهاجم فرهنگی دشمنان و شناسایی و تحلیل ترفندهای تبلیغی علیه اسلام و انقلاب اسلامی، با هماهنگی سایر دستگاه‌های ذیربط و ارائه سیاست‌های لازم در جهت خنثی‌سازی آنها و تنویر افکار عمومی. 
۵- انجام مطالعات راهبردی و بررسی‌های کاربردی در زمینه نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان و طراحی برنامه‌ها و شیوه‌های تبلیغی نوین و اصلاح و احیای روش‌های سنتی در تبلیغات اسلامی. 
۶- تدوین و انتشار کتب و نشریات مناسب و ضروری به منظور معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی و تبیین مواضع انقلاب اسلامی و انجام پژوهش‌های لازم به ویژه در زمینه نظام تربیتی، مبانی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی حکومت اسلامی وحمایت از پژوهشگران متعهد. 
۷- تلاش در جهت هدایت افکار عمومی با استفاده از رسانه های همگانی و فعالیت مستقیم رسانه ای در صورت لزوم. 
۸- شناسایی، معرفی آثار نمونه فرهنگی، هنری افراد و شبکه های تبلیغی- مردمی ِ جامعه اسلامی، تهیه، عرضه فراورده‌ها و آثار نمونه‌ی فرهنگی – هنری در جهت ارائه الگوهای مناسب هنرمندان متعهد ، انقلابی و حمایت از آنان. 
۹- برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی و انجام اقدامات لازم برای هر چه فعال‌تر شدن افراد تأثیرگذار، مانند: روحانیون، دانشگاهیان، معلمان و هنرمندان در جهت رشد فرهنگ اسلامی و مقابله با آثار نامطلوب فرهنگ‌های بیگانه. 
۱۰- برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی در برگزاری هر چه بهتر مراسم و شعائر انقلابی و دینی در داخل و خارج از کشور با مشارکت کلیه نهادهای مردمی و دولتی. 
۱۱- همکاری با وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های دولتی و وابسته به دولت و نهادهای انقلابی، به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی در محیط سازمانهای دولتی و نهادهای انقلابی. 
۱۲- تأسیس و اداره مؤسسات آموزشی و مراکز دانشگاهی در جهت تربیت مبلغان کارامد، هنرمندان متعهد و مربیان دینی. 
۱۳- تأسیس مراکز اطلاع‌رسانی تخصصی، تبلیغی و دینی . 
۱۴- سازماندهی و اعزام مبلغ در سراسر کشور به ویژه مناطق محروم با همکاری روحانیت و مردم. 
۱۵- سازماندهی و اعزام مبلغ و مربی به خارج از کشور با همکاری مراجع ذیربط. 
۱۶- هدایت و حمایت انجمن‌های اسلامی و تشکل‌های اسلامی- مردمی خارج از کشور و نظارت بر آنها. 
۱۷- برنامه‌ریزی فرهنگی و تبلیغی جهت ایرانیان و علاقه‌مندان فرهنگ فارسی در خارج از کشور ضمن تأکید بر خدمات متقابل اسلام و ایران، با همکاری و هماهنگی مراجع ذیربط. 
۱۸- برگزاری کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی مردمی در داخل و خارج از کشور به منظور تعمیق و گسترش معارف اسلامی و فراهم کردن زمینه شرکت هنرمندان و شبکه‌های تبلیغی- مردمی در کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی. 
۱۹- انجام همکاری‌های فرهنگی – تبلیغی با مراکز اسلامی و فرهنگی داخل کشور و مراکز اسلامی و فرهنگی خارج از کشور در راستای اهداف سازمان و به منظور تأمین ارتباط افراد و مراکز اسلامی و فرهنگی- مردمی داخل کشور با سایر ملل و ایجاد زمینه‌های فرهنگی برای تألیف قلوب آنان با هماهنگی سایرمراجع ذیربط. 
۲۰- نظارت بر ترجمه متون دینی و تعیین ضوابط و مقررات مربوطه به تهیه، ترجمه و انتشار این متون جهت استفاده در خارج از کشور. 
۲۱- نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم و انجام فعالیت‌های قرآنی از طریق تربیت مربی، تدوین جزوات آموزشی و همکاری با وزارتخانه‌های زیربط جهت گسترش آموزش و معارف قرآن کریم.

مقام معظم رهبری، در مورد سازمان تبلیغات فرموده اند: «ما معتقدیم این مجموعه ای که امروزه به عنوان سازمان تبلیغات اسلامی گرد هم آمده اند، بالاترین و منسجم ترین مجموعه ای است که در طول تاریخ تبلیغاتمان داشته ایم. چهره نورانی اسلام را برای جهانیان روشن نمایید که اگر این چهره با آن جمال جمیل که قرآن و سنّت در همه ابعاد به آن دعوت کرده اند، از زیر نقاب مخالفان اسلام و کج فهمی های دوستان خودنمایی نماید، اسلام جهانگیر خواهد شد».

اساسنامه سازمان تبليغات اسلامي

ماده 1: نام

سازمان تبليغات اسلامي نهادي است برخاسته از متن انقلاب اسلامي كه در اجراي فرمان حضرت امام خميني (ره) در سال 1358 تأسيس گرديد و از اين پس در اساسنامه به اختصار «سازمان» ناميده مي‌شود.

ماده 2: شخصيت حقوقي

سازمان نهادي است ديني و فرهنگي كه داراي شخصيت حقوقي مستقل بوده و در چارچوب سياست‌هاي مقام معظم رهبري اداره مي‌گردد.

ماده 3: مركز

مركز اصلي سازمان در تهران است و مي‌تواند در داخل كشور اقدام به ايجاد واحد اداري، فرهنگي يا نمايندگي نمايد.

ماده 4: مدت فعاليت

مدت فعاليت سازمان از زمان تأسيس نامحدود بوده و انحلال و يا توقف مأموريت آن تنها با حكم مقام معظم رهبري امكان‌پذير است.

ماده 5: اهداف

1- احياء و اشاعه انديشه تابناك اسلام در همه زمينه‌هاي مورد نياز و تقويت روح عبوديت الهي و ترويج اخلاق اسلامي در ميان مردم به ويژه نسل جوان.
2- دفاع از اصول اسلام، نظام مقدس جمهوري اسلامي و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و شناخت توطئه‌هاي فرهنگي- تبليغي بيگانگان و تبيين انحطاط و بطلان مكتب‌هاي الحادي و انحرافي و مبارزه با آفت‌هاي التقاط و تحجر با تكيه بر جامعيت اسلام.
3- گسترش كمي و كيفي تبليغات ديني مردمي و برانگيختن احساس مسئوليت عمومي در قبال اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران.

ماده 6: وظايف سازمان

1- پيشنهاد سياست‌هاي كلان تبليغات اسلامي- مردمي به مقام معظم رهبري جهت تصويب.
2- انجام مطالعات و بررسيهاي كاربردي در خصوص مسائل و نيازهاي ديني و تبليغي جامعه اسلامي و طراحي شيوه‌هاي تبليغي نوين، فراگير، غيرمستقيم و اثربخش و نيز احياء روش‌هاي سنتي سازگار با موازين اسلامي و حذف يا اصلاح شيوه‌هاي سنتي نامتناسب با ارزش‌هاي اسلامي.
3- تحقيق و بررسي در خصوص شيوه‌ها و ترفندهاي تبليغاتي سوء و تهاجم فرهنگي عليه جامعه اسلامي و اتخاذ تدابير لازم جهت خنثي‌سازي و مقابله با آن‌ها و تنوير افكار عمومي.
4- تأسيس مراكز و مؤسسات فرهنگي، هنري، آموزشي و اطلاع‌رساني تخصصي به منظور تأمين محتوا و منابع انساني لازم.
5- تبيين و شناساندن معارف و ارزش‌هاي اسلامي و نيز مواضع اصولي جمهوري اسلامي براي عموم مردم، به ويژه جوانان، از طريق تدوين و انتشار نشريات و كتب و انجام فعاليت‌هاي سمعي و بصري و برگزاري سخنراني‌هاي تخصصي و عمومي با استفاده از فناوري‌هاي نوين.
6- تهيه و ارائه چارچوب‌ها و شاخص‌هاي معرف محصولات مطلوب فرهنگي و هنري و تهيه و عرضه فرآورده‌ها و آثار نمونه فرهنگي و هنري در جهت ارائه الگوهاي مناسب به هنرمندان متعهد و انقلابي و حمايت از آنان.
7- فراهم كردن شرايط و زمينه‌هاي مناسب براي فعاليت‌ افراد و گروه‌هاي تأثيرگذار فرهنگي و هنري و ارائه تسهيلات و امكانات لازم براي عرضه آثار آنان در راستاي گسترش تبليغات اسلامي.
8- كمك و همكاري با سازمان‌ها، دستگاه‌ها و شركت‌هاي مختلف دولتي و غيردولتي، به منظور گسترش و تداوم تبليغات اسلامي در آن‌ها.
9- تأسيس مراكز اطلاع‌رساني تبليغات اسلامي به منظور تبيين ارزش‌هاي اسلامي و تحكيم باورهاي اصيل ديني مردم و نيز پاسخگويي به سؤالات و شبهات آن‌ها.
10- برنامه‌ريزي، سازماندهي و پشتيباني براي اعزام مبلغ به نقاط مورد نظر كشور با اولويت به مناطق محروم و دورافتاده با هماهنگي و همكاري سازمان‌هاي مسئول و ذيربط.
11- اقدام و كمك به برگزاري گردهمايي‌ها، جشنواره‌ها و يادواره‌ها و نمايشگاه‌هاي مردمي و تخصصي به منظور ترويج و تبليغ ارزش‌ها و سنت‌هاي اصيل اسلامي.
12- هدايت و نظارت و عندالاقتضاء پشتيباني و هماهنگي فعاليت‌هاي تبليغاتي و شعائر مذهبي مردم در جهت نيل به تحقق اهداف انقلاب اسلامي.
13- تهيه و تنظيم سياست‌هاي تبليغي سازمان، در چارچوب سياست كلي نظام و چشم‌انداز بيست ساله و متناسب با شرايط و اقتضاي زمان و فضاي اجتماعي و فرهنگي جامعه و اجراي كامل آن‌ها پس از تصويب هيأت امناء.
14- تحقيق و بررسي در خصوص شناخت دقيق اديان مختلف به ويژه مكاتب جعلي و استعماري و مقابله علمي، فكري و ريشه‌اي با آن‌ها و نيز ارتقا سطح آگاهي و بينش ديني مردم براي مواجهه استدلالي و منطقي با چنين پديده‌هاي ضد اسلامي.
15- كمك به تأسيس، توسعه و تجهيز كتابخانه‌هاي مساجد، حسينيه‌ها، مدارس و مراكز آموزش عالي- تحقيقاتي و نيز مراكز اسلامي و فرهنگي در راستاي توسعه تبليغات اسلامي در آن‌ها.
16- جلب مشاركت و هدايت همكاري‌هاي مردمي از طريق صدور مجوز تأسيس و ساماندهي كانون‌هاي فرهنگي- تبليغي، كانون‌هاي قرآني، تشكل‌هاي مذهبي و انجمن‌هاي اسلامي.
17- نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم و اهتمام به آموزش همگاني قرآن كريم از طريق ساماندهي و حمايت از تشكل‌هاي قرآني مردمي.

ماده 7: اركان سازمان

1- هيأت امناء
2- رئيس سازمان
3- ركن نظارتي

ماده 8: هيأت امناء

هيأت امناء متشكل از 5 نفر مي‌باشد كه با حكم مقام معظم رهبري براي مدت 5 سال منصوب مي‌شوند.
تبصره: جلسه هيأت امناء با حضور حداقل 4 نفر از اعضا رسميت يافته و تصميمات با رأي حداقل 3 نفر عضو به تصويب مي‌رسد.

ماده 9: وظايف و اختيارات هيأت امناء

1- بررسي و پيشنهاد هر نوع تغيير در اساسنامه خدمت مقام معظم رهبري جهت تصويب.
2- بررسي و پيشنهاد اصول كلي حاكم بر خط مشي‌هاي اساسي سازمان خدمت مقام معظم رهبري جهت تصويب.
3- بررسي و تصويب برنامه و بودجه ساليانه در چارچوب خط مشي‌هاي اساسي مصوب مقام معظم رهبري.
4- نظارت بر اجراي صحيح قوانين و آئين‌نامه‌ها و حسن جريان امور.
5- بررسي و تصويب صورت‌هاي مالي ساليانه سازمان پس از استماع گزارش ركن نظارتي و ارائه به دفتر مقام معظم رهبري.
6- انتخاب رئيس هيأت امناء.
7- بررسي و تصويب اساسنامه سازمان‌هاي وابسته و نيز تشكيلات كلان و تفصيلي آن‌ها.
8- بررسي و تصويب برنامه‌هاي بلندمدت سازمان در چارچوب خط مشي‌هاي اساسي مصوب مقام معظم رهبري.
9- بررسي و تصويب آيين‌نامه‌هاي سازمان كه توسط رئيس سازمان تهيه و پيشنهاد مي‌گردد.
10- بررسي و تصويب تشكيلات كلان و تفصيلي سازمان.

ماده 10: رئيس سازمان

رئيس سازمان به عنوان بالاترين مقام اجرايي به حكم مقام معظم رهبري براي مدت 5 سال منصوب مي‌گردد.

ماده 11: وظايف و اختيارات رئيس سازمان

1- اجراي رهنمودها و تدابير مقام معظم رهبري.
2- ارائه پيشنهاد برنامه و بودجه سازمان به مراجع ذيصلاح جهت تصويب.
3- تهيه و تنظيم آيين‌نامه‌هاي لازم و ارائه به هيأت امناء جهت تصويب.
4- تهيه تشكيلات و شرح وظايف تفصيلي سازمان و سازمان‌هاي وابسته.
5- اجراي ضوابط، مقررات مصوب هيأت امناء و ساير مراجع ذيصلاح و صدور دستورالعمل‌هاي اجرايي لازم.
6- اجراي سياست‌ها و خط مشي‌ها، طرح‌ها و برنامه‌هاي مصوب.
7- تهيه صورت‌هاي مالي و گزارش عملكرد ساليانه و ارائه به ركن نظارتي جهت بررسي و اظهار نظر و هيأت امناء جهت تصويب و تقديم به دفتر مقام معظم رهبري.
8- تأسيس، تعطيل و يا انحلال نمايندگي و يا واحد اداري در داخل كشور در چارچوب تشكيلات مصوب.
9- اجراي وظايف محوله در چارچوب قوانين و مقررات حاكم بر كشور.
10- نصب و عزل معاونين، مسئولين دفاتر و ادارات، نمايندگي‌ها، رؤسا و اعضاء هيأت مديره شوراي سياست‌گذاري‌ سازمان‌ها و مراكز آموزشي و پژوهشي وابسته.
11- امضاي كليه مكاتبات، اسناد تعهدآور، تعهدآور، قراردادها و انجام معاملات و صدور اجازه پرداخت در قالب اعتبارات و آيين‌نامه‌هاي مصوب.
12- افتتاح حساب نزد بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري و نيز نگهداري حساب‌ها و حفظ و حراست از اموال و دارايي‌هاي منقول و غيرمنقول سازمان.
13- طرح و اقامه دعوي و دفاتر از هرگونه دعوي عليه سازمان در مراجع قضايي، اداري و… با اختيار تعيين وكيل يا نماينده حقوقي و حق تفويض اختيار لازم به آنان در راستاي حفظ از منابع سازمان.

ماده 12: ركن نظارتي

ركن نظارتي توسط دفتر مقام معظم رهبري معرفي خواهد شد.

ماده 13: منابع مالي

1- اعتبارات مصوب در بودجه عمومي كشور.
2- كمك‌هاي مقام معظم رهبري.
3- كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي اشخاص حقيقي و حقوقي كه به عنوان هديه يا وجوه خيريه و مانند آن در چارچوب آيين‌نامه‌هاي مصوب هيأت امناء در اختيار سازمان قرار گيرد.
4- درآمدهاي ناشي از فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و انتشاراتي و ديگر فعاليت‌هاي مرتبط با مأموريت‌هاي سازمان.
5- درآمدهاي ناشي از موقوفاتي كه سازمان مجاز به استفاده از آن‌ها مي‌باشد.
6- وام و تسهيلات مالي.
7- وجوه ناشي از فروش و اجاره اموال.

ماده 14: سال مالي

سال مالي سازمان از اول فروردين ماه هر سال شروع و به آخر اسفند همان سال ختم مي‌گردد.

ماده 15: صورت‌هاي مالي

كليه صورت‌هاي مالي و گزارشات عملكرد ساليانه، حداكثر تا پايان خردادماه سال بعد جهت تصويب به هيأت امناء ارائه مي‌شود و اين اسناد بايد حداقل 15 روز قبل از تشكيل جلسه هيأت امناء در اختيار ركن نظارتي قرار گيرد.
تبصره: هيأت امناء با لحاظ نظرات ركن نظارتي صورت‌هاي مالي و گزارشات عملكرد را بررسي و تصويب مي‌نمايد.

ماده 16: بودجه

برنامه و بودجه ساليانه سازمان طبق بخشنامه و چارچوب‌ها و سهم بودجه ابلاغي از طرف دفتر مقام معظم رهبري تهيه و حداكثر تا پايان مهرماه هر سال جهت تصويب به هيأت امناء ارائه مي‌گردد.

ماده 17: تغييرات در اساسنامه

هرگونه تغيير و اصلاح در مفاد اساسنامه منوط به تصويب مقام معظم رهبري مي‌باشد.

بسم‌الله الرحمن الرحيم
اساسنامه جديد سازمان تبليغات اسلامي در هفده ماده مورد تأييد مقام معظم رهبري (مدظله) قرار گرفت و اجازه فرمودند كه در صورت ضرورت، مراحل ثبت قانوني آن طي شود.