آموزشی

«هر انسان سالم، یک تخم مرغ در روز»

egg2 egg-poster_162627تخم مرغ یکی از معدود غذاهای شناخته شده در طبیعت است که می تواند نیازهای بدن را بطور متعادل تأمین نماید. عمده ترین ویژگی تخم مرغ و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی، ترکیب پروتئینی موجود در سفیده (۶۰% پروتئین تخم مرغ) و زرده (۴۰% پروتئین تخم مرغ) و ترکیبات مهم دیگر آن نظیر کولین، لوتئین و گزانتین و تولید بسیار کم انرژی در حدود ۷۶ کیلوکالری است.

تخم مرغ بدلیل دارا بودن ۲۱۰ میلی گرم کلسترول در دهه های گذشته جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشته چون تصور می شد که با خوردن آن کلسترول خون افزایش یافته و در نتیجه بیماریهای قلبی-عروقی و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.امروزه مطالعات متعددی که توسط محققین بسیار معتبر و در طول سالهای متمادی بر روی افراد بسیار زیادی در کشورهای مختلف صورت گرفته که ثابت کرده اند :

۱- تغذیه با تخم مرغ نه تنها نسبت LDL : HDL که مهمترین شاخص برای تعیین احتمال خطر بیماریهای قلبی است را تغییر بسیار کمی می دهد و در نتیجه بر روی احتمال بروز بیماریهای قلبی-عروقی اثری ندارد بلکه باعث کاهش پاسخ های التهابی در بدن می گردد.

۲- مصرف تخم مرغ در گروههای جمعیتی مختلف دنیا و یا در داخل یک گروه جمعیتی خاص ارتباطی با کلسترول خون ندارد. شواهد اپیدمیولوژیکی حاکی از این است که سرانه مصرف تخم مرغ در فرهنگ های مختلف ارتباطی با میزان بروز بیماریهای قلبی نداشته و حتی در بروز بیماریهای قلبی-عروقی در افرادیکه ۱ تخم مرغ در هفته و کسانیکه ۱ تخم مرغ در روز مصرف می کنند ارتباطی مشاهده نشده است.

۳- آنچه که در تولید کلسترول خون در بدن نقش دارد اسیدهای چرب اشباع بویژه نوع ترانس است و نه کلسترول های غذایی و در تخم مرغ تنها یک سوم اسیدهای چرب آن از نوع اشباع بوده و کلسترولی هم که در اثر خوردن تخم مرغ در بدن تولید می شود از نوع HDL (کلسترول خوب) و LDL کم آتروژنیک است که هیچ تغییر معنی داری را در نسبت LDL:HDایجاد نمی کند.

۴-بدلیل مطالعات متعدد از سالها پیش توسط انجمن بین المللی تخم مرغ و بسیاری از کشورهای مطرح دنیا شعاری برای تشویق جوامع به بازگشت برای مصرف تخم مرغ و بهره برداری کامل از این ماده غذایی کامل و بسیار مفید بدون ترس از کلسترول مطرح کردند که عبارت است از: An egg a day is ok و در ایران هم این شعار توسط ستاد ترویج مصرف تخم مرغ و با تأیید کلیه مراجع ذیصلاح متولی امر چنین ترویج شد: «هر انسان سالم، یک تخم مرغ در روز».

۱۰نیازصمیمیت درازدواج

 

۱- احساسی: توانایی درک و پذیرفتن احساس همسر،همچنین به زبان آوردن  احساس خودبدون ترس و نگرانی

۲- جنسی: لذت بردن از رابطه جنسی سالم

۳- روحی :داشتن اهدا ف ،ایده ها ،هنجارها و تجربیات روحی مشترک

۴- عقلانی: توانایی در میان گذاشتن ایده ها، هنجار ها، تفکرات

  ۵- تعهد: پایبندی به رابطه ازدواج وارزش قایل شدن برای یکدیگر

۶- تضاد: پذیرش تفاوت ها واز میان برداشتن تضادها

۷- ار تباط موثر: بیان امیدهاو رویا ها

۸-تفریح: توانایی تفریح و سرگرمی با یکدیگر

 ۹-خلاقیت: ارایه پیشنهادهای خلاق و تجربه نو

۱۰- اجتماعی: مشارکت در فعالیت های مذهبی و اجتماعی

     عشق نگاه به اهداف بلند مدت است نه خیره شدن به یکدیگر

                           به مناسبت هفته ازدواج  زیبا پیشبازکارشناس بهداشت  مدارس

هشدارآموزشی

بهترین وسیله جهت جلوگیری از سرقت موتورسیکلت قفل و زنجیر مناسب می باشد و نباید تنها به قفل فرمان اکتفا نمایید .

نیروی انتظامی شهرستان اشکذر

شیوه زندگی ونا باروری

  شیوه زندگی ونا باروری

با بالا رفتن سن در زن ها باردار شدن دشوار می گردد شایان ذکر است که سن مناسب بارداری ۱۸ تا۳۵ سالگی است بارداری در سنن۳۰-۲۰ سالگی دروران طلا یی بارداری می باشدبارداری خانم ها به دلایل مختلف ممکن است تا ۳۰ و حتی۴۰ سالگی به تاخیر بیفداین رخداد یکی از دلایل افزایش شیوع ناباروری در سال های های گذشته است عوامل متعددی وجود دارد که باروری زوجین را تحت تا ثیر قرار می د هد بر خی از این عوامل شامل سن، سیگار، فشار روحی، وزن بالا، ورزش سنگین سیگار اثرات منفی زیادی بر سلامت باروری دارد مدت زمان لا زم بر ای بار دار شد ن یک خانم سیگاری دو برابر یک خانم غیر سیگاری است سیگار احتمال سقط خود به خودی و دیگر عوارض بار داری را افزایش می دهد چاقی می تواند اثرات قابل تو جهی  بر بار وری داشته باشد همچنین مکمل ها و ویتامینها مانند ویتامینE، Cکلسیم و اسید فو لیک می تواند نقش بسزایی در بار داری سالم دا شته باشد.

فریده صدری کارشناس بهداشت خانواده مرکزبهداشت شهرستان اشکذر

اتیسم چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا راه درمانی دارد؟ چگونه باید با این کودکان رفتار کرد؟

اتیسم چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا راه درمانی دارد؟ چگونه باید با این کودکان رفتار کرد؟

اتیسم چیست؟
اتیسم اختلالی در مغز است که باعث می‌شود پردازش اطلاعات در مغز به خوبی انجام نشده و کودک در تعامل و ارتباط خود با دیگران دچار مشکل شود.
علائم اتیسم :
ـ به‌طور کلی اتیسم دارای سه گروه علامت است. مبتلایان به اتیسم در تعاملات خود دچار مشکل می‌شوند، در برقراری ارتباط کلامی خوب و مناسب با دیگران ناتوان هستند و رفتارهای کلیشه‌ای در آنها دیده می‌شود. بچه‌های مبتلا به اتیسم برخلاف بچه‌های دیگر که در مرحله پیش زبانی چیزهای جالب را با انگشت اشاره خود نشان می‌دهند چنین کاری نمی‌کنند. این بچه‌ها به جلب توجه دیگران اهمیتی نمی‌دهند. کودکان اتیسم رفتارها و روابط هیجانی بین افراد را به خوبی درک نمی‌کنند، به‌طور مثال بی‌علت می‌خندد و بدون اینکه با موضوع خنده‌داری روبه‌رو شده باشند هیجان‌زدگی خود را به شکل خاصی بروز می‌دهند و هنگام خوشحالی حرکتی شبیه بال زدن نشان می‌دهند، بالا و پایین می‌پرند و یا بر خود می‌لرزند.
هنگام ناراحتی چه واکنشی نشان می‌دهند؟
ـ گریه می‌کنند و جیغ می‌کشند، البته موضوع ناراحتی آنها شاید برای ما قابل درک نباشد. این کودکان نسبت به هرچیزی که خلاف میلشان باشد واکنش شدیدی نشان می‌دهند و جیغ می‌کشند.
در مورد ناتوانی این بچه‌ها در برقراری ارتباط کلامی هم توضیح دهید.
این بچه‌ها اغلب حرف نمی‌زنند و هنگامی که صحبت می‌کنند، کلمات دیگران را طوطی‌وار تکرار می‌کنند. بچه‌های عادی از ۳ تا ۴ ماهگی شروع به صدا درآوردن و غان و غون می‌کنند و در حدود ۱۱ ماهگی کلمات را می‌فهمند و کم کم شروع به ادا کردن آنها می‌کنند، در حالی که این روند در این کودکان اتیسم بسیار به کندی اتفاق می‌افتد. برخی از این بچه‌ها حتی تا سن ۷ تا ۸ سالگی و یا تا آخر عمر هم حرف نمی‌زنند.
منظورتان از رفتارهای کلیشه‌ای چه بود؟
ـ مثلا دست‌ها را جلوی چشم‌هایشان تکان می‌دهند و به آن نگاه می‌کنند. انگشتانشان را در هم می‌پیچانند و یا به آن حالت‌های خاصی می‌دهند و تا مدتی در آن وضعیت باقی می‌مانند. مدام از گوشه‌چشم نگاه می‌کنندو یا چشمشان را تنگ کرده و به نور خیره می‌شوند. بدن آدم‌ها را بو می‌کنند، غذا را قبل از خوردن می‌بویند. دور خودشان می‌چرخند و به اشیا چرخان خیره می‌شوند و از این امر ذوق می‌کنند. اسباب بازی‌ها را به صورت قطار دنبال هم می‌چینند و شیوه بازی کردن آنها با
اسباب بازی‌هایشان مانند سایر بچه‌ها نیست. دست‌هایشان را روی گوش‌هایشان می‌گذارند به گونه‌ای که گاه مردم گمان می‌کنند، به خاطر شنیدن صدای خاصی این عمل را انجام می‌دهد، در حالی‌که تجربه نشان می‌دهند این کار آنها در واقع نوعی واکنش در زمان هیجان است. دوست دارند اشیایی مانند تسبیح را جلوی چشم‌هایشان تکان دهند و یا شیئی را پرت کنند و سپس به قل خوردن آن نگاه می‌کنند. آنها معمولا خانه را به هم می‌ریزند اما برخی از آنها هم برعکس وسواس عجیبی در نظم و ترتیب دارند.
علائم اتیسم در چه سنی دیده می‌شود؟
ـ زیر ۳ سال. نخستین علائم آن را حتی از مدت‌ها قبل یعنی زمانی که کودک نوزادی شیرخوار است هم می‌توان تا حدودی مشاهده کرد چون این کودکان بر خلاف سایر بچه‌ها هنگام شیر خوردن به چشمان و صورت مادرشان نگاه نمی‌کنند و به عبارتی تمایلی به برقراری تماس چشمی ندارند. با این حال چون نوزادان در ۴۵ روز اول بیشتر ساعات خود را خواب هستند، در صورت ابتلا به اتیسم مشهود نخواهد بود.
آیا با روش‌های تشخیصی مدرن می‌توان از همان روزهای نخستین زندگی کودک این بیماری را تشخیص داد؟ نه، اتیسم با سی تی اسکن،‌ام آر آی، نوار مغزی و غیره قابل تشخیص نیست و فقط با مشاهده و تشخیص بالینی می‌توان به وجود آن پی برد.
علت ابتلا به این بیماری چیست؟
ـ علت قطعی این بیماری هنوز مشخص نیست اما تحقیقات زیادی در مورد رابطه ژن‌ها و تاثیر مواد سمی محیطی مانند فلزات سنگین( سرب، جیوه و…) روی آنها و ابتلا به اتیسم انجام شده‌است. بر اساس این تحقیقات می‌توان گفت این مواد سمی تاثیر مخربی روی ژن‌ها دارند و نمی‌توانند پروتئین‌های خاص مورد نیاز را تولید کرده و در نتیجه به مغز آسیب می‌رسد. حتی مواد نگهدارنده‌ای که به مواد غذایی اضافه می‌شوند هم ممکن در این زمینه موثر باشند.
پس راه پیشگیرانه‌ای در این زمینه وجود ندارد؟
ـ بله، متاسفانه چون هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست، راه‌های پیشگیری از آن را هم نمی‌دانیم.
درمان چطور؟
ـ در سراسر دنیا هیچ درمان قطعی دارویی برای آن وجود ندارد و داروهای مورد استفاده هم فقط برای کاهش
علائم اتیسم کاربرد دارند، نه درمان بیماری.
پس باید چکار کرد، این بیماران چه سرنوشتی خواهند داشت؟
ـ زیاد هم نباید نا امید بود، امروزه روشی وجود دارد تحت عنوان روش ABA یا تحلیل رفتار کاربردی. این روش که از جمله علمی‌ترین روش‌های موجود در این زمینه است به صورت آهسته و گام به گام آموزش‌هایی به کودکان مبتلا به اتیسم ارائه می‌دهد. در این روش درمانگر هدف یا همان آموزش نهایی را به زیر مجوعه‌هایی تقسیم می‌کنیم و بعد از آموزش کامل هر مرحله به سراغ آموزش بعدی می‌رویم تا در نهایت به آموزش نهایی برسیم.
لطفا یک مثال بزنید.
ـ مثلا وقتی می‌خواهیم شلوار پوشیدن را به یک کودک مبتلا به اتیسم آموزش بدهیم، در مرحله اول شلوار را تا بالای زانوی او بالا می‌کشیم و از او می‌خواهیم بقیه کار را خودش انجام دهد، وقتی در این کار موفق شد در مرحله بعد شلوار را تا زانو بالا می‌کشیم و از او می‌خواهیم خم شود و شلوار را بالا بکشد. همین‌طور مرحله به مرحله جلو می‌رویم. از او می‌خواهیم شلوار را از مچ پای خود بالا بکشد، شلوار را آماده می‌کنیم و به دست او می‌دهیم. تمام این مراحل به آرامی و با صبر و حوصله انجام می‌شود.
برای این آموزش‌ها به شرایط خاصی نیاز است؟
ـ بله، آموزش باید به صورت نفر به نفر(به ازای هر کودک یک مربی) انجام شود. ساعات کار و آموزش به این بچه‌ها در طول روز براساس آنچه در آمریکا انجام می‌شود، ۳ ساعت است. آموزش‌ها باید با برنامه‌ریزی دقیق و مناسب انجام شود و در حدود دو تا سه سال به صورت انفرادی و بعد از آن گروهی باشد. والدین باید به شکل موثر با مربی همکاری داشته باشند و آموزش‌ها را یاد بگیرند، البته آنها مجاز نیستند خودشان به‌طور مستقیم به کودک آموزش دهند بلکه باید رفتارهای آموخته شده از سوی مربی را از آنها بخواهند. این بچه را باید حتی‌الامکان وارد گروه کودکان عادی کرد و حتی به مدارس عادی فرستاد. رفتارهای مناسب آنها را باید با تشویق در آنها تثبیت کرد، از جمله دادن خوراکی، نوازش، گفتن آفرین و….
آیا اتیسم یک بیماری شایع است؟
ـ متاسفانه تعداد اتیسم روز به روز در حال افزایش است. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی آمریکا در سال ۲۰۰۷ از هر یکصد تولد یک کودک مبتلا به اتیسم است. البته این آمار در کشور ما فرق می‌کند، سال گذشته سازمان کودکان استثنایی براساس میزان ثبت نام خود این آمار را یک در هزار اعلام کرده‌است.
اتیسم در بین دخترها شایع‌تر است یا پسرها؟
ـ نسبت اتیسم در پسرها ۳ تا ۴ برابر بیشتر از دخترهاست.
ضریب هوشی این کودکان در چه حدی است؟
ـ ضریب هوشی آنها در حدود ۷۰ درصد است ولی مشخص نیست که آیا این کودکان از ابتدا دارای بهره هوشی کمی هستند و یا به دلیل بی‌توجهی به محرک‌های محیطی است. در واقع تستی برای اندازه‌گیری میزان هوش این کودکان وجود ندارد.
گفته می‌شود گاهی در بین کودکان اتیسم استعدادهای خاصی وجود دارد، آیا این درست است؟
ـ بله، در برخی از این بچه‌ها جزایر هوشی وجود دارد، مثلا بعضی از آنها در درک موسیقی خیلی قوی هستند و فقط با یکبار شنیدن یک موزیک می‌توانند آن را بنوازند. عده‌ای در ریاضی توانایی بالایی دارند و مثلا می‌توانند تمام اعداد یک کتابچه قطور تلفن را حفظ کنند. من بچه‌ای را می‌شناسم که وقتی تاریخ تولدت را به او بگویی، روزش(چندشنبه) را به تو می‌گوید. جالب است بدانید، آقای بیل گیتس صاحب شرکت مایکروسافت هم اتیسم دارد.
آیا این بچه‌ها می‌توانند جذب مدارس عادی شوند؟
ـ بله، بعد از کار با این بچه‌ها آنها می‌توانند به مدارس عادی و یا استثنایی وارد شده و یا جذب گروه‌های توانبخشی شوند. البته بهتر است حتی‌الامکان آنها را روانه مدارس عادی کرد تا در کنار بچه‌های عادی رشد کنند و از آنها یاد بگیرند. حتی بهتر است آنها را از کودکی مهد کودک‌های عادی فرستاد.
آیا مدارس در این زمینه همکاری لازم را دارند؟
ـ معمولا نه، اما بالاخره به هر دلیلی راضی می‌شوند و حضور این بچه‌ها را می‌پذیرند.

حضور و آموزش‌های این بچه‌ها در مدارس عادی مانند سایر بچه‌ها خواهد بود؟
ـ برخی از کودکان نیاز به همراهی یک مربی در مدرسه دارند تا به کمک او مطالب آموزشی را بهتر درک کنند. در برخی از کشورها با حذف برخی از مواد درسی به این بچه‌ها امکان می‌دهند تا با توجه به استعدادها و جزایر هوشی خود پیشرفت کنند.
در چه دروسی توانایی دارند؟
ـ فیزیک، شیمی، کامپیوتر، موسیقی و نقاشی (نقاشی‌های کاملا عینی با رعایت تمام جزییات دنیای واقعی). ما در بین این افراد فضانورد، طراح صنعتی و…. داریم.
در پایان چه توصیه‌ای به خانواده‌های آنها دارید؟
ـ اتیسم درمان قطعی ندارد و مردم برای درمان به راه‌های غیر اصولی و بی‌نتیجه‌ای مانند انرژی درمانی، هومیوپاتی و… متوسل نشوند چون جز اتلاف وقت و هزینه فایده‌ای برای آنها ندارد.

 

بی بی زهرا خانقایی ، کارشناس برنامه کودکان ، مرکز بهداشت شهرستان اشکذر

نهم مارس (۲۳ اسفند )، به عنوان روز متخصصین تغذیه و رژیم درمانی در نظر گرفته شده است

نهم مارس (۲۳ اسفند )، به عنوان روز متخصصین تغذیه و رژیم درمانی در نظر گرفته شده است و  در بسیاری از کشورها در این روز، مردم را به حفظ سلامتی از طریق خوردن غذای سالم ترغیب می کنند.

کار اصلی هر کارشناس تغذیه مشاوره با فرد یا جامعه است برای اینکه کمک کند تا فرد سالم سلامتش را حفظ کند و فرد بیمار از طریق تغییر شیوه زندگی خود از پیشرفت آن جلوگیری کند. کارشناس تغذیه بایستی هنر ارتباط با مردم را داشته باشد.در حقیقت کار کارشناسان تغذیه در همه جهان در تیم مراقبت تعریف شده است، چون ثابت شده برای حفظ سلامتی فرد باید برنامه غذایی متعادل و متنوع داشته باشد .

مشاوره تغذیه یک هنر است ،کارشناس تغذیه سعی می کند با مشاوره ای که انجام می دهد اعتماد فرد مراجعه کننده اش را جلب کند و آگاهی او را در زمینه تغذیه سالم بالا ببرد. خوشبختانه با پیشرفت جوامع ، مردم به این آگاهی رسیده اند که با داشتن شیوه زندگی سالم یعنی تغذیه صحیح و افزایش فعالیت بدنی می توانند از ابتلا به بسیاری از بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون و چاقی پیشگیری کنند و حتی افرادی که درگیر بیماری هستند نیز می دانند که از طریق مراجعه به کارشناس تغذیه می توانند باعث تسریع بهبود بیماریشان گردند.

اختصاص یک روز از تقویم به روز رژیم درمانگران، نشان دهنده نقش گسترده مشاورین تغذیه در تیم مراقبت و کمک به بهبود سلامتی فرد و جامعه است. کارشناسان تغذیه دلسوزانه وقت زیادی را به مراجعین خود اختصاص می دهند تا با آگاهی کامل از شرایط بیمارشان به آنها مشاوره کامل دهند.

پس بیایید با داشتن برنامه غذایی صحیح و افزایش فعالیت بدنی سلامتی خود و خانواده مان را تضمین کنیم.

تبریک روز جهانی رژیم درمانگر

هفته ملی سلامت مردان ( هفته اول اسفند ماه) گرامی باد

هفته ملی سلامت مردان ( هفته اول اسفند ماه) گرامی باد

با توجه به شیوع کم تحرکی در جامعه و تأثیر آن بر کلیه ابعاد سلامت و نیز با عنایت به اینکه بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها به عنوان اولی ترین علل مورتالیتی ( مرگ و میر) و عوامل خطر مهمی مانند چاقی و چاقی شکمی، فشارخون بالا، دیابت و … تا مشکلات روانی اجتماعی، اسکلتی عضلانی به عنوان مهمترین علل موربیدیتی ( بیماری) مردان می باشد. لذا با توجه به این موضوع، ستاد برگزاری هفته مذکور، فعالیت بدنی را به عنوان محور اصلی انتخاب و شعار زیر را تعیین تموده است :

ورزش؛ کلید طلایی سلامت مردان

 

شعار ورزش و سلامتی
– تندرست و شاداب با ورزش
– ورزش وسیله نیکویی در راه اعتلای جسم و بالندگی روح است
– ورزش از پیری زودرس جلوگیری میکند
– با ورزش اعتماد به نفس، شادابی، نشاط و نظم در زندگی ایجاد میشود
– زندگی را با ورزش و تغذیه سالم دلنشین تر بسرائیم
– با ورزش افسردگی،کسالت و بی حوصلگی رفع میشود
– با ورزش وزن بدن کنترل و تناسب اندام حفظ میشود
–  با ورزش چربی های خون کاهش می یابد
– با ورزش دستگاه گردش خون و تنفس تقویت میشود
– ورزش تندرستی  را تضمین و شخصیت را متعادل میسازد
– عقل سالم در بدن سالم است
–  ز نیرو بود مرد را راستی          ز سستی کژی زاید و کاستی
– به فرزندان خود شنا،تیراندازی و اسب سواری بیاموزید
– انسان با حرکت و تلاش زنده است
– حداقل هفته ای ۵ روز و هر بار ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.
– جامعه سالم با ورزش

 • ورزش یک اصل مهم برای خوب زیستن است.
 • ورزش نوشداروی قوی از سرچشمه ی جوانی .
 • ورزش باعث افزایش روحیه وجلوگیری از افسردگی می شود.
 • ورزش کنید تا همیشه جوان وپر انرزی باشید.
 • سلامتی در گرو ورزش است.
 • ورزش رمز سلامتی است .
 • دانایی با دانش ؛سلامتی با ورزش

هفته اول اسفند: هفته سلامت مردان

سرطان چیست؟

سرطان چیست؟

رشد بی رویه و خارج از کنترل تعدادی از سلولها سرطان نامیده می شود.
بدن ما از اجزاء کوچکی به نام سلول تشکیل شده که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. سلولها بلوکهای ساختمانی بدن هستند و گروهی از سلولها، بافتها و ارگانهای بدن را تشکیل میدهند. سلولهایی که در بافتهای مختلف مانند مغز، کبد ، کلیه و ریه هستند ،هر کدام یک عملکرد واحد دارند.
سلولها به طور نرمال ،با دو تا شدن به طریقه منظم و کنترل شده تولید مثل می کنند و منجر به رشد و ترمیم بافتهای بدن می شوند.
بعضی اوقات تقسیم سلولها ، بدون کنترل و به صورت غیر عادی انجام می شود. رشد غیر عادی و بیش از حد سلولهای بافت، تومور نامیده می شود که می تواند خوش خیم و یا بد خیم باشد.
تومورهای خوش خیم معمولا محدود به قسمت کوچکی از بدن است و اغلب به آهستگی رشد می کند. این تومورها بسته به سایز و محلشان ،مشکلاتی به وجود میاورند که با درمان تومور که غالبا جراحی میباشد ، معمولا بیمار مشکل دیگری نخواهد داشت.
سرطان یا تومورهای بدخیم نیز در یک فضای محدود شروع می شوند ، اما می توانند به بافتهاو ارگانهای مجاور گسترش یابند. سلولهای سرطانی ممکنه با جریان خون به مناطق دورتری در بدن منتقل شوند .در اینجا ممکنه تومور جدیدی را به نام تومور ثانویه یا متاستاتیک تشکیل دهند.
سلولهای سرطانی با سیستم لنفاتیک نیز منتقل می شوند. سیستم لنفاتیک به طور نرمال برای از بین بردن عفونت در بدن کار می کند .این سیستم از یکسری غدد و رگهائی که در سراسر بدن به هم متصلند تشکیل شده است.
سرطان کلمه ای است برای توصیف تعدادی از بیماریهای مختلف که علل و روش درمان متفاوت دارند. همه سرطانها باید تحت درمان قرار گیرند، هر چند که همه آنها به طور کامل معالجه نمی شوند.
علت بروز سرطان چیست؟

علت دقیق سرطان ناشناخته است.
ولی مطالعات علمی نشان داده است که فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان به ترتیب شانس ابتلا عبارت است از:
عامل شانس ابتلا
توتون و تنباکو (سیگار) ۳۰%
رژیم غذایی و تغذیه ۱۵%
عفونت ۱۵%
چاقی ۱۰%
نداشتن فعالیت فیزیکی ۱۰%
مواجهه شغلی ۵% تا ۱۰%
الکل ۵%
ژنتیک ۵%
نور آفتاب ۲%فاکتورهای خطر غیر قابل تغییر
فاکتورهای خطر غیر قابل تغییر سرطان عبارتند از: جنس، سن، ژنتیک.
به طور مثال در افراد باسابقه فامیلی انواعی از سرطان ، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می باشد.
فاکتورهای خطر قابل تغییر
توتون و تنباکو:
۹۰% از سرطانهای ریه ناشی از توتون می باشد. تار موجود در توتون با سرطانهای حنجره ، حلق،مری ، مثانه، پانکراس، کلیه و سرویکس مرتبط است.رزیم غذایی:
مشخص شده که ۳۰-۴۰ % از همه سرطانها در مردان و زنان با رژیم غذایی مرتبط است مطالعات زیادی مشخص کرده که چربی زیاد در رژیم غذایی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و پستان و شاید سایر سرطانها را افزایش دهد .مصرف غذاهای دودی و نمک سود و ترشیجات و غذاهای نگهداری شده با مواد نگهدارنده حاوی نیترات نیز همراه با سرطان مری، معده و حلق می باشند.
الکل:
مصرف مداوم الکل احتمال ابتلا به سرطان حفره دهان ، حلق و مری را افزایش می دهد همچنین بطور قوی با سرطان کبد نیز در رابطه است.
جویدن توتون:
این فاکتور منجر به سرطان دهان می شود.
عفونت هپاتیت B:
عفونت با این ویروس فرد را مستعد ابتلا به سرطان کبد می کند.
مواجهه شغلی:
مواجهه با عوامل سرطان زا در محیط کار و عوامل محیطی عمومی ممکنه باعث ابتلا به سرطان شود.آیا سرطان به ارث میرسد؟خیر ، سرطان از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود . معمولاً سرطان غیر ارثی است.
فقط بعضی از انواع سرطان پستان و سرطانهای روده بزرگ ارثی می باشند.
روش های کاهش خطر ابتلا به سرطان
احتمال ابتلا به سرطان با بکارگیری یک شیوه زندگی بهداشتی کاهش می یابد:
اجتناب از سیگار کشیدن
اجتناب از چاقی
فعالیت بدنی روزانه در هوای خنک
مصرف زیاد میوه و سبزیجات
اجتناب از مواجهه زیاد با نور خورشید
عدم مصرف الکل
واکسیناسیون علیه هپاتیت B
غربالگری سرطان روده بزرگ ، پستان ، دهانه رحم و پروستاتتوصیه های بهداشتی
درصورت وجود موارد زیر به پزشک مراجعه نمائید:۱) زخمی که بهبود نیابد، تغییر رنگ پیدا کند، زخمی شود و یا خونریزی نماید.
۲) خونریزی یا ترشح غیر عادی از هر منفذی از بدن
به طور مثال، خون در ادرار، مدفوع و یا قاعدگی مکرر شوید.
۳) یک توده یا تورمی که به طور پیشرونده بزرگ شود که ممکنه همراه با درد یا بدون درد باشد.
۴) سوء هاضمه یا مشکل در بلعیدن غذا.
۵) تغییر در عادت اجابت مزاج برای ۲ تا ۳ ماه.
۶) تغییر واضح در سایز یا ساختار زگیل یا خال.
۷) سرفه در فرد غیر سیگاری یا خشونت صدا که بیش از ۲ هفته طول بکشد. تشدید سرفه در فرد سیگاری.
۸) خستگی غیر قابل توجیه و یا کاهش وزن مساوی یا بیشتر از ۱۰% از وزن بدن در یک دوه ۳ تا ۶ ماهه.
۹) درد دائمی یا احساس مشکلی در ناحیه شکم.
۱۰) تب غیر قابل توجیه.

پویش ملی مبارزه با سرطان یکم تا هفتم بهمن ۹۶

پویش ملی مبارزه با سرطان یکم تا هفتم بهمن ۹۶

 

شعار پویش

“سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید”

پیام های پویش

الف- مردم به طور عام

 • سرطان قابل پیشگیری است.
 • سهم شما از علل قابل پیشگیری مرگ ناشی از سرطان، بیش از پنجاه درصد است.
 • روش های خودمراقبتی برای پیشگیری اولیه از سرطان را بشناسید.
 • علایم هشداردهنده سرطان را بشناسید. هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، درمان پذیر تر است.
 • زندگی روانی, معنوی و اجتماعی سالم، یعنی ابتلای کمتر به سرطان؛ خود و دیگران را دوست بدارید.
 • شما برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت خود، خانواده و اطرافیان مسولیت فردی، خانوادگی و اجتماعی دارید.
 • باورهای نادرست را کنار بگذارید و به دیگران امید بدهید: دست کم نیمی از سرطان ها درمان پذیرند.
 • سرطان بیماری سنین بالاست، اما گاهی زمینه ارثی، شروع سرطان را جلو می اندازد.
 • سن سرطان در ایران پایین تر نیست، جمعیت جوان ما بیشتر است.
 • سرطان قابل پیشگیری است اگر شیوه زندگی خود را اصلاح کنیم.
 • سرطان مساوی مرگ نیست.
 • سرطان درمان پذیرتر است اگر علایم هشداردهنده آن را بشناسیم
 • درباره سرطان گفتگو کنید، سرطان قایل پیشگیری و درمان است.

ب- نوجوانان و جوانان

 • سرطان قابل پیشگیری است.
 • اولین پک سیگار، شما را به دنیای دود وارد می کند؛ دنیایی که پیدا کردن راه خروج از آن دشوار است.
 • با مصرف قلیان، غول درون شیشه را بیرون نکشید.
 • چه خوب است که در دور همی های دوستانه، نشانی از دود نباشد.
 • به جای مصرف فست فودها، از خانواده بخواهید غذاهای سالم پرانرژی برای تان آماده کنند.
 • بد نیست گاهی به مادرتان استراحت بدهید، چرا شما یک غذای سالم برای همه درست نمی کنید؟
 • در برنامه روزانه زندگی خود حتی چند دقیقه هم شده ورزش کنید.
 • چقدر خوب است گاهی شما برنامه ورزشی دسته جمعی برای خانواده بچینید.

ج- بیماران و خانواده ها

 • سرطان مساوی مرگ نیست.
 • سرطان بیماری مسری نیست.
 • جراحی باعث پخش شدن سرطان نمی شود. تا ۷ بهمن ۱۳۹۶ (
 • اطلاع از تشخیص وضع بیمار را بد نمی کند، اگر بیمار شما دوست داشت بیشتر بداند، او را از این حق محروم نکنید.
 • سرطان تقدیر نیست، دنبال مقصر نگردید.
 • درد جزیی از سرطان نیست.
 • با خودمراقبتی و امید می توان سرطان را نیز به زانو در آورد.
 • شاید ابتلا به سرطان، آغازی دوباره باشد.

 

واحد مبارزه با بیماریها- مرکز بهداشت شهرستان اشکذر