آموزشی

نقش مهارتهای ارتباطی در موفقیت ازدواج

ارتباط ، نقش اساسی در موفقیت ازدواج دارد. بدون ارتباط صحیح ، حل تعارض و کشمکش‌ها مشکل‌ساز می‌شوند. اگر زوجین فاقد مهارتهای ارتباطی ضروری برای حل مشکلات‌شان باشند، حتی کوچکترین مشکل نیز حل ناشدنی خواهد شد. ارتباطات به واسطه ی فرصت دادن به همسران برای مشارکت در نگرانی‌ها و علایق، امیدها و آرزوهای یکدیگر، موجب رشد و شکوفا شدن روابط زوجین می‌شود. بدون سهیم شدن در این موارد زوجین رشد نخواهند کرد و تا حد امکان به یکدیگر نزدیک نخواهند شد. اگر یک یا هر دو همسر فاقد مهارتهای ارتباطی مؤثر باشند، این برای حل و فصل بحث‌هایشان مشکل‌ساز می‌شود چرا که زوجین قادر نیستند تا نقطه نظرات یکدیگر را درک کنند.

در ازدواج‌هایی که تاکنون دچار مشکل بوده‌اند، هر یک از زوجین باید تلاش کنند تا برای بهبود و نجات زندگی‌شان متعهد شوند که روی مهارتهای ارتباطی‌شان کار کنند. نبود تکنیک‌های مؤثر ارتباطی می‌تواند به شکست در ازدواج منجر شود. عشق ممکن است همواره پیروز شود اما زمانی که نگرانیهای مهمی وجود دارد حتی عشق نیز نمی‌تواند به تنهایی برای حفظ ازدواج کافی باشد. نگرانی‌های مالی ممکن است خودشان علت شکست ازدواج نباشند اما تنش‌ها و تعارضاتی که این نگرانی‌ها ایجاد می‌کنند، اغلب در شکست ازدواج مقصر هستند.

نگرانی‌های مالی می‌تواند بار سنگینی را تحمیل کند و زمانی که یک زوج تلاش زیادی را برای برآوردن تعهدات مالی‌شان می‌کند، می‌تواند فشار بسیار زیادی را احساس کند. این فشارها ممکن است برای تخریب ازدواج سالم به طرق دیگر کافی باشد. اگر یک همسر در زندگی به مسائل مالی مشغول شود، ممکن است شروع به کوتاهی کردن از دیگر جنبه‌های زندگی کند. این رفتارهای مسامحه‌آمیز بر همسر تأثیر گذاشته و موجب می‌شود که وی احساس تنهایی و بی‌مهری نماید. این امر می‌تواند برای ازدواج آسیب‌زا شود.

 برای مثال شرایط ازدواجی که اغلب منجر به شکست می‌شود عبارتند از: ازدواج کردن به خاطر داشتن بچه یا به خاطر فشاری که از جانب اعضای خانواده و دوستان احساس می‌شود هیچ کدام از این دلایل در واقع دلایل معتبر و قابل قبولی برای ازدواج نبوده و اغلب منجر به شکست در ازدواج و طلاق می‌شوند. ازدواج کردن در سنین پایین، دلیل دیگری برای شکست ازدواجها می‌باشد.

اگر چه سن مناسب برای ازدواج متغیر بوده و بستگی زیادی به خود فرد دارد ، اما افراد زیادی عقیده دارند که برای نوجوانان و سنین پایین‌تر از ۲۰سال، ازدواج کردن خیلی زود است ، ازدواج کردن قبل از اینکه فرصت لذت بردن از تجارب زندگی را داشته باشید می‌تواند باعث تنفر از ازدواج شده و در نهایت شکست ازدواج را در پی داشته باشد.

زیبا پیشباز کارشناس بهداشت مدارس مرکز بهداشت شهرستان اشکذر

کلاس های اوقات فراغت

حجت الاسلام ذاکری نیا کارشناس امور فرهنگی تبلیغی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر، ضمن اعلام جزئیات کلاس های اوقات فراغت در تابستان، از شروع این کلاس ها خبر داد.

به گفته او کلاس ها که از اواخر خردادماه آغاز گردیده، هر روز از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در مسجد حاجی غلام برگزار می شود. در مساجد دیگر نیز کلاس ها از ۱۰ تیر دنبال خواهد شد.

مربیان این طرح خانم اسدی کلاس سرگرمی و نقاشی کارتونی، خانم سمانه دهقان و حجت الاسلام حسینی کلاس معارف قرآنی ، آقای حجت الاسلام واحدی کلاس احکام، خانم نصیری کلاس مداحی، آقای حمید دهقانی کلاس زبان، آقای امین اله دهقانی کلاس سفالگری و خانم خاتمی کلاس قصه گویی هستند.

ضمنا حجت الاسلام ذاکری نیا مسئول طرح اوقات فراغت، پاسخگوی سوالات مربوطه شما در این زمینه می باشد.

شماره های تماس : ۰۹۱۲۲۵۳۳۷۳۰ یا ۰۳۵۳۲۷۲۷۳۵۵

پدیده تک فرزندی

نویسنده : فریده صدری

 فرزند آوری در فرهنگ ایرانی اسلامی ما یک ارزش محسوب می شود. ارزشی که منطبق بر فطرت و غریزه انسانی است و برای تداوم نسل و بقای وی ضروری است. بررسیهای کشوری نشان می دهد که زوجین ایرانی تمایل به داشتن بیش از ۲ فرزند دارند. در حالی که درصد قابل توجهی از خانواده های ایرانی ، تک فرزند هستند.

 تک فرزندی پدیده ای است که در سال های اخیر رو به افزونی نهاده است. تغیر نگرش زنان نسبت به مسئله تحصیل و منزلت اجتماعی سبب شده است که بخش قابل توجهی از زنان سال های بیشتری را صرف تحصیل کرده و ازدواج را تا پایان تحصیلات خود به تاخیر می اندازند.

 از اثرات مهم و نامطلوب پدیده تک فرزندی، به هم خوردن توازن و تعادل نسلی است. به عبارت دیگر سهم مادران تحصیل کرده از جمعیت در مقایسه با مادران کم تحصیلات بسیار کمتر بوده و سبب کاهش متوسط ضریب هوشی جامعه خواهد شد. این امر دقیقاً همان رهنمود مقام معظم رهبری است که ” یکی از مشکلات ما این است که برجسته ترین زوجهای ما که نخبگان هستند کمترین فرزند رادارند که یک ضرر بزرگ است، چون کشور را از ژن انسانهای برتر محروم می کنیم “.

 لازم به ذکراست در خیلی موارد غفلت از فرزند آوری به موقع باعث می شود که خانواده ها نتوانند به تعداد فرزند دلخواه خود دست یابند. بررسی های علمی ثابت نموده است که بهترین فاصله بین فرزندان ۳ تا ۵ سال است که به نفع سلامتی مادر، جنین و فرزندان است و فاصله های کوتاه و طولانی تر می تواند پیامد های خاص خود را برای کودک، مادر و خانواده به دنبال داشته باشد.

ایران، جوان بمان!

نویسنده : فریده صدری

سیاستهای غلط گذشته و فشارهای اقتصادی باعث شده تا جمعیت ایران به سمت پیری سوق پیدا کند و در صورت بی توجهی به این مقوله در آینده نه چندان دور شاهد بحران اجتماعی خواهیم بود اواخر دهه شصت و در دهه هفتاد، شعار فرزند کمتر زندگی بهتر جامعه سالم تر بر جامعه ایران سیطره پیدا کرد. ثمره این سیاست با بحران کاهش جمعیت جوان و پیر جامعه نمود پیدا کرد و اگر این روند ادامه پیدا کند بی شک در سالهای آینده با بحران اجتماعی مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر عوامل متعددی در کاهش میل به فرزندآوری در بعضی خانواده ها وجود دارد که باید به طور دقیق مو شکافی شود.

طبق آمارهای سازمان ملل کشور ایران در سال ۲۰۵۰ میلادی (۱۴۳۰ شمسی) جز پیرترین کشورها و از میانگین سنی جهان، آسیا، آمریکا ،کانادا و آمریکای لاتین هم پیرتر خواهد بود. در حالی که در سال ۲۰۱۲ کشور ما با نسبت سالمندی ۸ درصد جزو جوان ترین کشورها بوده است.

انتشار این آمارها نگرانی را درباره سالمندی جمعیت، خطرات و پیامد های منفی آن برای جامعه در همه زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را افزایش داد.

 هشدارهای متعدد رهبر معظم انقلاب در خصوص کاهش فرزند آوری و افزایش پیری جمعیت نشان از بحران فزاینده ای دارد که در سالهای نه چندان دور دامن جامعه ایران را خواهد گرفت.

 سبک زندگی، با بالارفتن سن ازدواج در بانوان نیز از دیگر دلائل است که توجه به تسهیل ازدواج جوانان می تواند نقش موثری در افزایش جمعیت کشور داشته باشد. همچنین به دلیل بالا رفتن سن ازدواج از یک طرف و از طرف دیگر افزایش تجرد مطلق تعداد فرزندان متولد شده به تدریج کاهش خواهد یافت .

 برای اینکه در جامعه ای رشد طیبعی جمعیت از میزان منطقی بر خوردار باشد و جامعه با رشد منفی جمعیت روبرو نگردد، میزان باروری کلی آن جامعه باید بیش از ۱/۲ باشد. این امر به این مفهوم است که هر زن باید در دوران باروری خود بیش از ۱/۲ فرزند زنده داشته باشد.

لذا برای افزایش باروری می بایست کلیه ارگانها دست به دست هم دهند تا مشکلات را کاهش داده و خانواده ها امنیت لازم را برای داشتن فرزند بیشتر داشته باشند تا از این طریق از پیر شدن جمعیت کشور جلوگیری شود. یادمان باشد که افزایش جمعیت جوان، شاخص قدرت در هر کشوری است .

هفته سلامت ملی مردان

stand_salamat_mardanهفته سلامت ملی مردان

همه ساله در هفته آغازین اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، هفته ملی ” سلامت مردان ایران ” برگزار می گردد.

در استمراربرنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در دو سال اخیر و با توجه به برنامه عمل WHO برای کاهش کم تحرکی (GAPA: GLOBAL ACTION PLAN ON PHYSICAL ACTIVITY 2018- 2030) به میزان ۱۵ درصد تا سال ۲۰۳۰ با شعار ” مردم فعال تر ، برای جهانی سالم تر”، درسال جاری نیز موضوع ترویج تحرک و فعالیت جسمانی به عنوان محور اقدامات هفته مذکور انتخاب شده است تا سه گروه اصلی شامل :

 1. جامعه مردان کشور و خانواده های آنان
 2. مدیران حوزه های مختلف
 3. مدیران سلامت و ارائه دهندگان خدمات سلامت ( اعم از پزشکان، پرستاران و کارکنان بهداشتی)

را مخاطب قرار داده و ضمن تاکید بر نقش تحرک و فعالیت بدنی در سلامت جامعه و وظیفه ارائه دهندگان خدمات سلامت در آموزش و مشاوره برای بهبود فعالیت جسمانی گروه های هدف، اقدامت برنامه ریزی شده همه جانبه مدیران حوزه های مختلف برای دستیابی به محیط زندگی، کار و تحصیل حامی فعالیت جسمانی را در راستای شعار زیر طلب نماید:

” مردان فعال تر ، مردان سالم تر”

عناوین و محورهای اطلاع رسانی و آموزش در روزهای هفته ملی سلامت مردان ایران در سال ۱۳۹۷ به شرح زیر می باشد:

روز شمار عناوین و محورهای اطلاع رسانی
چهارشنبه اول اسفند مردان فعال و بهره وری در محیط کار دوستدارفعالیت بدنی
پنجشنبه دوم اسفند نقش مستقیم وغیرمستقیم فعالیت جسمانی درپیشگیری ودرمان بیماریهای غیرواگیر،واگیر،سلامت روانی و اجتماعی
جمعه سوم اسفند پدران، مشوق فعالیت جسمانی پسران و سایر اعضای خانواده
شنبه چهارم اسفند شهر دوستدار فعالیت جسمانی(پیاده روی/دوچرخه سواری و…)
یکشنبه پنجم اسفند ایمنی و استاندارد در فعالیتهای ورزشی
دوشنبه ششم اسفند مردان جوان فعال تر، عملکرد تحصیلی بالاتر
سه شنبه هفتم اسفند زندگی طولانی تر برای سالمندان و بیماران فعال

 

 

ناباروری در مردان

ناباروری در مردان

رانندگی طولانی مدت با وسائل نقلیه سنگین ،کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد اگر شغل مرد به گونه ای است که باید به مدت طولانی در جایی بنشیند در محل کار و محل نشستن او باید جریان هوا برقرار باشد کار و نشستن طولانی مدت به شکلی که سبب گرم شدن بیضه ها شود سبب آسیب به بافت بیضه ها خواهد شد با توجه به اینکه برخی ازداروها می توانند تاثیر منفی در تولید اسپرم داشته باشد لازم است آقایان در سنین باروری پیش از مصرف خود سرانه هر دارویی با پزشک مشورت کنند بیهوشی با عفونت ممکن است تعداد اسپرم های سالم متحرک را کاهش دهد در صورت نیاز به عمل جراحی یا وجود بیماری جدی بایستی درمان باروری را به تعویق انداخت

دارو هایی نظیر استروئیدها داروهای زخم معده، دارو های بیماری قلبی و آنتی بیو تیک ها با تولید اسپرم تداخل دارند

بر خی از مواد نظیرژل های تولید شده ازمواد نفتی ، وازلین و رنگ های شیمیایی حاوی سرب و…برای اسپرم سمی هستند و توصیه می شود تا حدامکان از تماس با آنها پرهیز گردد

حمام داغ طولانی مدت ،سونا ،وان داغ ، استفاده ازلپ تاپ و لباس زیر تنگ ممکن است تولید اسپرم سالم را با مشکل مواجه سازد

آلودگی طولانی مدت با مواد کلر دار و فلزات سنگین موجود در دود  اگزوز وسائل نقلیه سبب افزایش موادی در خون می شود که کیفیت اسپرم را کاهش می دهد می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود هم چنین مواد محرکی مانند ماری جوانا و کو کائین می توانند روی باروری مردان تاثیر گذار باشند

بر خی از مکمل هایی که برای بدنسازی استفاده می شوند ممکن است حاوی مقادیر زیادی از هورمون های مردانه تستوسترون و مشتقات آن باشند این تر کیبات روی تولید اسپرم سالم به طور قابل ملاحظه تاثیرداشته باشد

بررسی ها نشان داده اند که مکمل ها و ویتامین ها مانند ویتامین C،ویتامین E،سلنیوم ، روی ، اسید فولیک و کلسیم کیفیت اسپرم را افزایش میدهد

فریده صدری کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شتهرستان اشکذر

اضافه‌وزن و چاقي

اضافه‌وزن و چاقي

اضافه‌وزن و چاقي

اضافه‌وزن و چاقي در دانش‌آموزان يكي از مهمترين عوامل خطرساز براي پُرفشاری خون،‌ ديابت و چربي خون بالا در بزرگسالي است. عواملی نظیر عادات غذايي غلط، افزايش مصرف غذاهای آماده، مصرف بي‌رويه شيريني و شكلات، نوشابه‌ها كه حاوي مقادير زيادي قند هستند، غذاهاي چرب و سرخ شده، غلات حجيم شده، مصرف كم ميوه و سبزي و بي تحركي نيز در بروز چاقی موثرند.

پیامدهاي اضافه‌وزن و چاقي

اغلب افراد دچار اضافه‌وزن و چاقي از اعتماد به نفس پایین و ترس‌هاي بیهوده و بی دلیل رنج می‌برند. تحمل آنها در برابرگرماي محیط کمتراست، درانجام فعالیت‌هاي فیزیکی دچار مشکل بوده و به دلایل فیزیکی و یا روانشناختی، با مشکلات باروري مواجه هستند.

 عوامل موثر در بروز اضافه وزن وچاقي

از علت‌هاي چاقي می‌توان ‍ژنتيك، عوامل محیطی، بیماری‌ها، داروها و اختلالات عصبی و مشکلات روانی در نوجوانان را نام برد.

بيماري‌هاي مرتبط با چاقي

فشار خون بالا

هرچه وزن بیشتر شود، بافت چربی نیز بیشتر می‌شود. این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید توسط جریان خون تأمین شود. در نتيجه، حجم خون و مقدار فشاری که روی سیستم گردش خون وارد می‌شود، افزایش می‌یابد و فشار بیشتری بر دیواره‌ی سرخرگ‌ها وارد می‌شود.

علاوه بر این، چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین در خون می‌گردد که این هورمون علاوه بر کنترل قند خون، باعث نگه داشتن آب و نمک در رگ‌ها می‌شود که این خود باعث افزایش حجم خون و فشار خون بالا می‌گردد. همچنین چاقی باعث افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش ظرفیت عروق برای جابجایی خون می‌شود که تمام این عوامل باعث فشار خون بالا می‌گردد.

دیابت

چاقی عامل اصلی ایجاد دیابت نوع 2 يا بيماري قند می‌باشد. از مهمترين دلايل بروز آن مصرف زياد مواد قندي، شكلات و شيريني‌ها، اضافه‌وزن و چاقي است. در بيماري ديابت، سرانجام با مشكلاتي مثل بيماري قلبي ـ عروقي، نارسايي‌هاي كليوي، كوري، سيانوز و قطع پاها طول عمرفرد كاهش می‌یابد. با پيشگيري از اضافه‌وزن و چاقي می‌توان از ابتلا به ديابت پيشگيري كرد.

اختلال در چربی‌های خون

رژيم‌هاي غذايي كه داراي مقداري زيادي چربي‌هاي حيواني است می‌تواند موجب بروز اختلال در چربي‌هاي خون شود. چربي‌هاي حيواني مثل كره، دنبه، پيه، گوشت‌هاي چرب و هم‌چنين روغن نباتي جامد داراي اسيدهاي چرب اشباع هستند. مصرف غذاهاي چرب و سرخ شده علاوه بر ايجاد اضافه‌وزن و چاقي باعث بالا رفتن کلسترول بد خون به نام LDL و همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول خوب خون به نام HDL و بالا رفتن سطح تری‌گلیسیرید خون می‌شود. چربي‌هاي اضافه در جدار رگ‌ها رسوب كرده و موجب تنگي و انسداد عروق، سكته‌هاي قلبي و مغزي و بيماري‌هاي قلبي عروقي می‌شود.

توقف تنفس در خواب

توقف تنفس در خواب در افراد چاق، خصوصاً آن دسته از افراد چاقی که پُرخوري می‌کنند، زیاد دیده می‌شود. این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه‌ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می‌شوند. در نتیجه خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه‌ی خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت می‌زنند.

بیماری کبد چرب

در اثر اضافه‌وزن و چاقی، چربی بیشتری در کبد وارد می‌شود. این تجمع چربی در کبد، می‌تواند باعث ایجاد التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتاً به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود.

تغيير و اصلاح غذايي

— تأکید بر مصرف صبحانه: دانش‌آموزاني كه صبحانه نمي‌خورند در وعده ناهار به دليل افت قند خون اشتهاي زيادي براي غذا خوردن دارند و در نتيجه با خوردن غذاي اضافي دچار اضافه‌وزن و چاقي می‌شوند.

— مصرف روزانه حداقل دو میان وعده غذایی مناسب مانند: ميوه، نان و پنير، نان و خيار و گوجه فرنگي و…

— صرف غذا به همراه خانواده وتشويق آنها به كاهش مصرف غذاهاي غيرخانگي

— مصرف بيشتر سبزي و سالاد در وعده غذايي

— خودداری از مصرف غذا یا تنقلات هنگام تماشای تلویزیون

— استفاده از چاشني‌هاي سالم مثل آبليمو، آب نارنج، روغن زيتون به جاي سس مايونز كه حاوي چربي زيادي است و يا استفاده از سس‌هاي رژيمي كم‌چرب به مقدار كم

— محدود كردن مصرف غذاهای چرب، سرخ شده وتنقلات پرکالری و پر چرب مانند سیب زمینی سرخ شده، غلات حجيم شده، شکلات، کیک‌های خامه‌ايي و شکلاتی، بستنی، شیرکاکائو، آجيل و…

— نوشيدن آب یا دوغ کم‌نمک و بدون گاز و يا آب ميوه طبيعي و بدون قند به جای نوشابه ]نوشابه‌هاي گازدار حاوي مقادير زيادي قند هستند؛ يك بطري 300 ميلي­ليتري نوشابه حدود 28 گرم (دو قاشق غذاخوري) شکر دارد.

— مصرف شير و لبنیات کم چرب (كمتر از 5/2 % چربي)

— محدود كردن مصرف کره، سرشیر، خامه و سس مایونز كه حاوي چربي زيادي هستند. به جای ماست پرچرب و ماست خامه‌اي از ماست كم چرب و به جای پنير خامه‌اي از پنير معمولي استفاده شود.

— مصرف ميوه يا آب‌‌میوه تازه و طبیعی به جاي آب‌میوه آماده و تجاري. به آب‌میوه آماده و تجاري معمولاً مقداري قند اضافه شده است. به جای آنها بهتر است از آب‌ ميوه تازه و طبيعي كه در منزل تهيه می‌گردد استفاده شود. به طور كلي مصرف ميوه بهتر از آب آن است چون حاوي فيبر غذايي است كه در پيشگيري از اضافه وزن و چاقي موثر است.

— استفاده روزانه از سبزی‌های تازه یا پخته و میوه تازه در برنامه غذایی نوجوانان (روزانه 3-5 واحد از گروه سبزي‌ها بايد مصرف شود)

— مصرف غذاهای فیبر دار مانند نان سبوس‌دار (نان سنگک)، بیسکوئیت ساده و سبوس‌دار، خشکبار و میوه‌های خشک، میوه‌ها و سبزی‌های خام (مثل هويج، كاهو، كرفس، گل كلم و…). فيبر موجود در نان سبوس‌دار، سبزي و ميوه‌ها، جذب چربي و مواد قندي را در روده كاهش می‌دهند.

— محدود كردن غذا خوردن در رستوران. غذاهاي رستوراني اغلب چرب هستند.

— محدود كردن مصرف فست‌فودها مثل سوسيس، كالباس و پيتزا كه حاوي چربي زيادي هستند و افراط در مصرف آنها موجب اضافه‌وزن و چاقي می‌شود.

 

 

تحرک و فعالیت بدنی

افزايش فعاليت فيزيكي در نوجوانان به كنترل وزن آنها و در نتيجه پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي غيرواگير از جمله ديابت نوع 2، بيماري قلبي – عروقي كمك زيادي می‌کند.

 • روزانه 60 دقيقه فعاليت ورزشي براي نوجوانان توصيه می‌شود. نوجواناني كه داراي اضافه وزن هستند يا چاق می‌باشند بهتر است بيشتر از 60 دقيقه در روز فعاليت بدني داشته باشند و مدت فعاليت بدني خود را به تدريج افزايش دهند.
 • والدين بايد بدانند كه بيشتر از 2 ساعت فعاليت نشسته مثل تماشاي تلويزيون يا استفاده از كامپيوتر و يا بازي‌هاي ويديويي در دانش‌آموزان صحيح نيست.
 • شدت ورزش بايد به تدريج اضافه شود.در صورتي كه نوجوانان فعاليت ورزشي را شروع می‌کنند، بايد از فعاليت‌هاي سبك تر و مدت زمان كوتاهتر شروع كرده و به تدريج مدت آنرا افزايش دهند.
 • بعد از خوردن غذا به مدت يكساعت ورزش نكنند. به دليل اينكه ورزش كردن نياز به انرژي دارد پس از غذا خوردن اگر ورزشي صورت بگيرد دچار سو هاضمه ايجاد مي‌شود.
 • تشويق خانواده به آماده كردن وسايل لازم براي ورزش كردن
 • والدين بايد فرصت‌هاي مناسب و حمايت‌هاي بيشتر براي فعال بودن نوجوانان مثل (پياده روي، دوچرخه سواري،‌ استفاده از پله و جست و خيز كردن) را فراهم نمايند و براي ورزش‌هاي منظم تر مثل فوتبال آنها را حمايت كنند.
 • نوع فعاليت ورزشي بايد با نظر نوجوانان و مناسب با سن، توانايي بدني آنها باشد.
 • تشويق خانواده براي فعاليت بيشتر مثل پياده روي، رفتن با دوچرخه براي خريد، پارك رفتن با خانواده، رفتارهاي والدين و اعضاي خانواده نقش مهمي در تحرك و فعاليت بدني دانش‌آموزان دارد. اگر والدين براي رفتن به جاهاي نزديك به جای استفاده از وسيله نقليه پياده روي كنند دانش‌آموزان نيز ياد می‌گيرند كه اينگونه رفتار كنند و فعاليت و تحرك بدني را بخش مهمي از زندگي بدانند.

بسیج ملی تغذیه سالم برگزار می شود

تغذیه هرمبسیج ملی تغذیه سالم برگزار می شود

بیماری های غیر واگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشور به شمار می رود بطوری که 76 % درصد بار بیماری ها در ایران به بیماری های غیر واگیر اختصاص دارد. یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری های غیر واگیر تغذیه نامناسب  و مصرف زیاد قند ، نمک و چربی است . مطالعات انجام شده نشان داده است که تغذیه نامناسب و الگوی غذایی بیشترین علت بروز اضافه وزن و چاقی ، بیماری ها ی قلبی  و عروقی ، دیابت نوع دو و برخی از انواع سرطانها است.

یکی از اقدامات مهم در کاهش بروز بیماری های غیرواگیر افزایش سطح آگاهی مردم جامعه است. در همین راستا دفتر بهبود تغذیه جامعه ، در جهت ارتقاء سواد تغذيه اي جامعه، هر ساله اقدام به  برگزاری بسیج ملی آموزش همگانی تغذیه در سراسر کشور می کند که امسال نیز همچون سنوات گذشته  نهمین بسیج ملی  کاهش مصرف قند ، نمک و چربی با تاکید بر شعار “از امروز با تغذیه سالم برای فردایی با سلامتی شروع کنیم” از تاریخ 20 دی تا 30 دی ماه   با همکاری ارگانهای بین بخشی همچون صدا و سیما ، آموزش و پرورش ، شهرداری ، ارتش ، سپاه ، نیروی انتظامی و  بهزیستی و ………. در سراسر کشور  برگزار می شود.

 

 

 

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه اعلام کرد

کاهش 70 درصدی سوء تغذیه در کودکان، پس از انقلاب اسلامی/ شعار بسیج ملی تغذیه سالم “از امروز با تغذیه سالم برای فردایی با سلامتی”

 مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از کاهش 70 درصدی سوء تغذیه در کودکان، پس از انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری به مناسبت بسیج ملی تغذیه سالم گفت: میزان کم وزنی در کودکان زیر 5 سال تا سال 74 بالغ بر 16.6 درصد و میزان کوتاه قدی نیز 20 درصد بود که مطالعات سال 96 نشان داد این میزان بر اثر مداخلات و برنامه های خوبی که برای پیشگیری از سوء تغذیه انجام شده است به ترتیب به 3.8 و 4.6 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: سوء تغذیه کودکان 70 درصد کاهش یافته است. همچنین  کمبود ریزمغذی ها، کمبود و فقر آهن، در همه گروه ها سنی در سال 1380 مشهود بود که با اجرای برنامه های مکمل یاری و غنی سازی آرد با آهن و اسیدفولیک در یک دوره 10 ساله تا 50 درصد کاهش یافت.

وی دستاورد دیگر بخش تغذیه را افزودن 1200 کارشناس تغذیه در طرح تحول سلامت به مراکز جامع سلامت اعلام کرد و گفت: این کارشناسان که در شهرها و حاشیه شهرها فعالیت می کنند در زمینه های دیابت، چاقی و اضافه وزن، چربی و فشار خون بالا و مخاطرات آن به افراد مشاوره و آموزش می دهند.

عبداللهی بیان داشت: 82 درصد عوامل مرگ ومیر درکشور هم اکنون ناشی از چهار بیماری غیر واگیر دیابت، قلبی و عروقی، سرطان ها و تنفسی است که مهم ترین عامل همه آنها الگوی ناصحیح غذایی است.

 

وی افزود: 60 درصد افراد بالای 18 سال در کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند. الگوی مصرف نمک، قند و چربی در کشور دچار اشکال است. مصرف روزانه نمک باید برای افراد زیر 50 سال 5 گرم و برای افراد بالای 50 سال 3 گرم باشد. در حالی که هم اکنون روزانه به طور میانگین مردان 10 گرم و زنان 8 گرم نمک می خورند.

وی اقدام پیشگیرانه در این زمینه را کاهش نمک در آرد را از 2 تا 2.3 گرم به یک گرم اعلام کرد و گفت: مصرف سرانه قند و شکر 66 گرم در روز است که باید 25 گرم باشد. این امر باعث می شود 17 درصد مردم دیابت نهفته داشته باشند که اگر الگوی غذایی شان را اصلاح نکنند تبدیل به دیابت می شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: مصرف چربی و روغن در افراد جامعه سالانه 17 کیلوست که باید به 13 کیلو برسد. همچنین افراد جامعه سالانه حدود 70 کیلو شیر و لبنیات مصرف می کنند که باید به 160 کیلو برسد.

وی از کاهش نمک در حدود 40 قلم مواد غذایی با اجرای برنامه ها و مداخلات خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون 48 درصد مردم الگوی مصرف میوه و سبزیجات به میزان کافی در روز را رعایت می کنند.

گفتنی است به مناسبت فرارسیدن بسیج ملی تغذیه سالم 20 تا 30 دیماه  در سراسر کشور برنامه های مختلفی اجرا خواهد شد.

17-21آذرماه 1397 بسیج ملی اطلاع رسانی مصرف نمک یددار تصفیه شده

inde2x

میزان مناسب دریافت ید بدن 10تا 9/29میکروگرم در دسی لیتر است کمبود ریزمغذی ید در بدن منجر به بروز بیماری گواتر ، کاهش انرژی بدن، سقط ها و مرده زایی، عقب ماندگی ذهنی کودکان ، کوتاه قدی ، کری و لالی می شود. ید به عنوان یکی از مواد مغذی ضروری بدن است که باید روزانه مصرف شوداگر چه توصیه می‌شود نمک بسیار کم مصرف شود ولی همان مقدار کم باید تصفیه شده و یددار باشد. نمک یددار در اکثر فعالیت‌های بدن مانند رشد و تکامل جسمی و عصبی، تولید انرژی و عملکرد طبیعی مغز و سلول‌های عصبی نقش مهمی دارد، عنوان کرد: کمبود ید باعث کاهش بهره هوشی و قدرت یادگیری در کودکان و دانش‌آموزان می‌شود.

بسیج ملی پوشش مصرف نمک یددار تصفیه شده برگزارمی شود

 

بسیج ملی پیشگیری از کمبود ید با هدف تاکید بر مصرف نمک ید دار تصفیه شده در آذر ماه از تاریخ 17 تا 21 در سراسر کشور برگزار می شود.

طی قرنهای گذشته کمبود ید موجب اختلالات غده تیروئید در صد ها میلیون نفر از مردم کشور ها شده است و اضافه کردن ید به محصولات غذایی به عنوان یک استراتژی موثر، ارزان و قابل اجرا برای پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید در کشور های جهان به کار گرفته شد. ایران نیز در بین کشور های مدیترانه شرقی ، اولین کشوری بود که اقدام به تولید و توزیع نمک ید دار در سطح جامعه نموده و موفقیت های چشمگیری نیز در دو دهه گذشته در خصوص  مبارزه با اختلالات ناشی از کمبود ید بدست آورده است، ولی متاسفانه تبلیغات نمک های غیر استاندارد مثل نمک دریا منجر به کاهش پوشش مصرف نمک یددار شده است و ادامه این روند موجب افت شاخص های برنامه و برگشت مجدد مشکل کمبود ید در کشور خواهد شد.

لذا با توجه به اهمیت مصرف نمک یددار تصفیه شده بسیج ملی پوشش مصرف نمک یددارتصفیه شده با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارتش، سپاه، نیروی انتظامی ، شهرداری و صداو سیما  به مدت یک هفته برگزار می شود.

– مصرف نمك را كاهش دهيد. ولي براي همان مقدار كم از نمك يددار استفاده كنيد.
– نمك يددار را در ظرف هاي سربسته و دور از نور و رطوبت نگهداري كنيد تا يد موجود در آن از بين نرود.

مصرف نمک یددار تصفیه شده راهکار اصلی پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از  کمبود ید است که حدود سه دهه قبل در کشور به مورد اجرا گذاشته شده است و نتایج ارزشیابی برنامه در مقاطع پنج ساله حاکی از کاهش شیوع گواتر از حدود 70 به 5/6 درصد و قرار گرفتن میانه ید در محدوده مطلوب شده است.

یکی از شاخصهای فرایند اجرای برنامه، پوشش مصرف نمک یددار است و افت این شاخص در نهایت خطر برگشت مشکل در کشور را بدنبال دارد. به نظر می رسد برخی مسائل از جمله تبلیغات گسترده نمک های غیر استاندارد به ویژه نمک دریا، نمک فله ای، سنگ نمک و غیره تهدیدی جدی برای افت شاخصهای این برنامه ملی است.

با توجه به اهمیت موضوع، دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از 17لغایت 21 آذر ماه سالجاری را بسیج ملی مصرف نمک یددار تصفیه شده اعلام نموده است

نظر فنی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت جهت اطلاع و پاسخ به شبهات ایجاد شده

باسمه تعالی

بر اساس منابع طب سنتی ایران برای نمک انواع مختلفی ذکر شده است (مثلا معدنی و غیر معدنی و حجری و غیر حجری و …). بهترین نوع آن نمک سفید، سخت، صاف، شفاف است(که اصطلاحاً به آن نمک اندرانی می‌گویند و نمک لاهوری نیز نوعی از آنست). این سفید و سخت و صاف و شفاف بودن تاکیدی است بر برتری نمک تصفیه شده بر نمک دارای گل و خاک و املاح فراوان که متاسفانه امروزه توسط برخی افراد ناآگاه تحت عنوان نمک طبیعی یا ارگانیک با قیمتهای بالا بفروش می‌رسد.

همچنین در کتاب مخزن الادویه حکیم عقیلی خراسانی ذکر شده است: “از میان نمکهای مختلف بدترین همه، ملح مصنوع از ماء بحر است” یعنی نمک دریا، بدترین نوع نمک خوراکی است و این در مغایرت کامل با تبلیغات افراد سودجویی است که تحت عنوان فروش نمک دریا ( به‌عنوان نمک سالم تر) پولهای کلانی را به جیب می‌زنند.

 

شعار امسال روز جهانی غذا “آینده ما در گرو اقدامات امروز است

food2018 food2018-2 gorsnegi_296467

 

روز جهانی غذا هر سال در روز 24 مهرماه برگزار مي شود. روز جهاني غذا با هدف افزايش آگاهي عموم و تفهيم دنياي گرسنگي، سوء تغذيه و فقر در 150 كشور در سراسر دنيا برگزار مي شود. شعار امسال روز جهانی غذا “آینده ما در گرو اقدامات امروز است . حذف گرسنگی تا سال 2030 امکان پذیر ” است . طبقآخرین گزارش FAOدرسال 2018  بیش از 820 میلیون نفر از مردم جهان از گرسنگی و سوتغذیه مزمن رنج می برند. از این تعداد 515 میلیون نفر در آسیا ، 256 میلیون نفر در افریقا  هستند. در چنین شرایطی ،حدود 672 میلون نفر دچار چاقی و یک میلیارد و سیصد میلیون نفر نیز دچار اضافه وزن هستند.

برخی از آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که در زمان حاضر 151میلیون کودک زیر 5 سال از کوتاه قدی و سوءتغذیه مزمن رنج می برند و حدود 43 میلیون کودک مبتلا به چاقی هستند و از این تعداد 35 میلیون کودک در کشورهای در حال توسعه هستند. براساس پیش بین های سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان های بین المللی تا سال 2020 این رقم به 60 میلیون می رسد.

عوامل متعددی در ايجادناامنی غذایی موثرند از جمله تغییرات آب و هوایی و خشکسالی و مهاجرت از روستا به حاشیه شهر ، بیكاری، آگاهی های تغذیه ای کم و عادات و رفتار های غذایی غلط  ، کاهش دسترسی بدلیل افزایش قیمت مواد غذایی که در صورت بی توجهی به آنها احتمال گرسنگی، اشکال مختلف سوءتغذیه بصورت کوتاه قدی و لاغری کودکان، اضافه وزن و چاقی و ناامنی غذایی در گروه های آسیب پذیر افزایش می یابد . نا سالم بودن غذا که از مزرعه تا سفره ممکن است اتفاق بیفتد ، بعنوان مثال وجود انواع آلاینده ها در محصولات کشاورزی ، میزان بالای قند و نمک ، اسید چرب ترانس و اشباع در مواد غذایی و در نهایت مصرف غذای ناسالم نیز امنیت غذا و تغذیه را به مخاطره می اندازد.

فقر به عنوان يكي از عوامل موثر در ناامني غذايي و سوء تغذيه مطرح است. با توجه به اينكه امنیت تغذيه اي جامعه شديدا” به درآمد و قيمت مواد غذایی بستگي دارد، بكارگيري سياست هايي در زمينه كاهش فقر، کنترل قیمت مواد غذایی ، ايجاد اشتغال و درآمد در ميان طبقات كم درآمد در شهر و روستا و اجرای برنامه های حمایت تغذیه ای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد به عنوان يك برنامه هدفمند برای تامین و ارتقاء امنیت غذایی، حذف گرسنگی و سوءتغذیه باید  مد نظر مسئولین کشورها قرار گیرد.

در کشور ایران بدنبال اقدامات و برنامه های بهبود تغذیه در شبکه های بهداشتی درمانی کشور و همکاری سایر بخش های مرتبط در حیطه غذا و تغذیه سوءتغذیه کودکان زیر 5 سال کشور بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. شیوع کوتاه قدی از حدود 20درصد در سال 1374 به حدود 5 درصد در سال 1395 کاهش یافته است .کم وزنی نیز از حدود 17 درصد در سال 1374 به حدود 4درصد در سال 1395 کاهش یافته است. با اجرای برنامه ملی غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک شیوع کمبود آهن و کم خونی نیز در گروههای سنی مختلف در یک دوره 10 ساله کاهش یافته است . بعنوان مثال کم خونی در کودکان زیر 2 سال از 38% به 17 درصد و در مادران باردار از حدود 21 درصد به حدود 14 درصد کاهش یافته است.  ولی با وجود کاهش قابل ملاحظه کم وزنی و کوتاه قدی کودکان ، کمبود آهن ، کمبود روی و کم خونی در کشور نباید از نظر دور داشت که در عین حال مشکل سوءتغذیه کودکان و کمبود ریز مغذی هادر مناطق کم برخوردار کشور یکی از چالش های موجود است. از سوی دیگرحدود 60% افراد  بالای 18 سال کشور با اضافه وزن و چاقی مواجه اند. الگوی غذایی نامناسب، مصرف بی رویه فست فودها ، مصرف زیاد قند ، نمک و چربی و هم چنین مصرف کم سبزی و میوه و تحرک بدنی ناکافی از دلایل مهم اضافه وزن و چاقی و بیماری های غیرواگیر در کشور به شمار می رود.اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان کشور نیز روند افزایشی را طی می کند. چاقی شکمی در حدود 20%  کودکان و نوجوانان 7 تا 18 سال کشور گزارش شده است. استمرار چاقی کودکی و نوجوانی در دوران بزرگسالی شانس ابتلا به بیماری های غیر واگیر را افزایش می دهد.

در حال حاضر در قالب طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت برای اولین بار کارشناسان تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت به منظور ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی بکار گرفته شده اند و آحاد جامعه بویژه اقشار کم در آمد در مناطق محروم و حاشیه شهرها  از خدمات مشاوره ای و تنظیم برنامه غذایی از طریق 1200 کارشناس تغذیه بطور رایگان بهره می برند. اجرای برنامه بهبود تغذیه زنان روستایی و عشایری با همکاری جهاد کشاورزی ، اجرای برنامه های حمایت تغذیه ای کودکان زیر 5 سال ، مادران باردار با همکاری کمیته امداد امام و بنیاد علوی و طراحی و اجرای مداخلات خاص در مناطق محروم کشور از دیگر اقداماتی است که با هدف حذف گرسنگی و سوءتغذیه توسط کارشناسان تغذیه در مراکز بهداشت استان ، شهرستان و مراکز جامع سلامت در حال اجراست.

بطور خلاصه میتوان گفت که اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بویژه در زمینه امنیت غذایی و کشاورزی، توجه ویژه به برنامه پنج ساله ششم توسعه، استقرارسند ملی تغذیه و امنیت غذایی، همکاری مناسب نهادهای قانون گذار و ناظر، وزارتخانه ها و سازمان های متولی ایجاد امنیت غذایی، توسعه پايدار كشاورزي، ارتقای فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه و افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و مراقبت های تغذیه ای برای حذف گرسنگی و سوءتغذیه و ارتقاء امنیت غذا و تغذیه در کشور ضروری است.

 

دکتر زهرا عبداللهی  دکترای تخصصی تغذیه و مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه

 

اقدامات ما آینده ما است

پس از یک دوره کاهش گرسنگی، دوباره گرسنگی در حال افزایش است. طبق آخرین گزارش FAOدر سال 2018  بیش از 820 میلیون نفر از سوتغذیه مزمن رنج می برند. به عبارت ساده تر از هر 9 نفر در جهان یک نفر گرسنه است  که این آمار، به تفکیک به شرح زیر می باشد :

قاره تعداد افراد دچار گرسنگی
آسیا 515 میلیون
آفریقا 5/256 میلیون
آمریکای لاتین و کارائیب 39 میلیون

 

جنگ ، تغییرات شدید آب و هوایی، کاهش رشد اقتصادی، رشد سریع اضافه وزن و چاقی، پیشرفت ها را در مبارزه با گرسنگی و سوء تغذیه به عقب می اندازند.

اکنون زمان  بازگشت به مسیر است. اگر همه کشورهای جهان متحد شوند می توانیم گرسنگی را در جهان به صفر برسانیم.

70 درصد جمعیت فقیر جهان در مناطق روستایی زندگی می کنند که زندگی آنها وابسته به کشاورزی، شیلات و جنگلداری است. به همین دلیل است که رساندن  گرسنگی  به صفر  نیاز به تغییر در اقتصاد روستا دارد.

دولت ها باید ضمن تقویت برنامه های مراقبت اجتماعی از افراد آسیب پذیر و برقراری ارتباط میان تولیدکنندگان غذا و مناطق شهری فرصت هایی را برای سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی در کشاورزی فراهم سازد.

کشاورزان صاحب مزارع کوچک باید روش های کشاورزی جدید و پایداری را در پیش بگیرند تا بتوانند کارایی و درآمد خود را افزایش دهند. حصول اطمینان از انعطاف پذیری جوامع روستایی ، مستلزم اتخاذ رویکردهایی مسئولانه نسبت به محیط زیست با بهره گیری از فناوری های نوین و ایجاد فرصتهای شغلی پایدار است.البته باید توجه داشت که در حال حاضر اشتغال و رشد اقتصادی بویژه برای افراد و جوامعی که در معرض درگیری های سیاسی و اجتماعی و آسیب قرار دارند، به میزان کافی فراهم نیست.

جهت به صفر رساندن گرسنگی به چیزی فراتر از درگیری و رشد اقتصادی نیاز است ، بدین منظور باید رویکردهایی بلند مدت را برای ساختن جوامعی صلح جو و پذیرنده دنبال نمود. در جهان امروز در حالی که میلیونها نفر از گرسنگی رنج می برند ، حدود 672 میلون نفر دچار چاقی و یک میلیارد و سیصد میلیون نفر نیز دچار اضافه وزن هستند ما می توانیم این شرایط را تغییر دهیم.