بایگانی ماهانه: اردیبهشت ۱۳۹۴

تعداد بازدید: 778

تقدیر معاون امور مجلس و استان ها از رئیس اداره تبلیغات اسلامی اشکذر

معاون امور مجلس و استان ها از حجت الاسلام پورقیومی رئیس اداره تبلیغات اسلامی اشکذر تقدیر کرد.
در قسمتی از این تقدیر نامه از طرف سید ناصر الدین نوری زاده معاون امور مجلس و استانها ،خطاب به حجت الاسلام محمد پورقیومی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر آورده شد ه است : معاونت امور مجلس و استانها متناسب با وظایف سازمانی خود ، با ایجاد بستری مناسب بمنظور تسهیل و تعمیق روابط فیمابین ستاد و صف ، ارتقاء و بهبود روند مدیریت فرهنگی کشور را از اولویت های اساسی برنامه ی کاری خود می داند و این امر مرهون همیاری صمیمانه و همدلی خالصانه عناصر تاثیر گذار و عزیزان تلاشگری همانند حضرتعالی می باشد . لذا به پیشنهاد مدیر کل محترم تبلیغات اسلام یاستان یزد ، مراتب تقدیر و تشکر خود را از زحمات ارزشمن جنابعالی اعلام و دوام توفیقات روز آفزون شما در سایعه عنایات حضرت بقیه الله الاعظم ( ارواحنا فداه) از درگاه ایزد منان خواستارم.

اسامی برندگان مسابقه « حریم قدسیان» ویژه معتکفین

با سلام

ضمن تشکر از کلیه معتکفینی که در این مسابقه شرکت کرده اند اسامی برگزیدگان که بهترین پاسخ ها را داده اند به شرح ذیل اعلام می گردد:

1- خانم معصومه مهدوی از معتکفین مسجد جامع رضوانشهر

2- خانم هانیه طحانی پور از معتکفین مسجد النبی (ص) اشکذر

3- خانم زری بزرگزاد از معتکفین مسجدشهدای شمسی

جایزه برندگان : پلاک طلا(وزن : 150. سوت)

طریقه دریافت جایزه : ضمن تبریک به برگزیدگان ، لطفاً با ارائه کارت شناسایی و مراجعه به قسمت اداری مالی  اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر هدیه خود را دریافت کنید.

پاسخ سوال : مراحل توبه واقعی چیست:

روایتی در نهج البلاغه است که علی (علیه السلام) در آن توبه کامل را معرفی می کند. ماجرا از این قرار است که مردی خدمت علی (ع) رسید و نشست پیش حضرت و گفت « أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ » حضرت فرمود: « ثَکِلَتْکَ أُمُّک‏» “مادرت به عزایت بنشیند”. یعنی بمیری این چه حرفیست که می زنی؟! « أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ » که توبه نیست، توبه شرایط دارد؛ گفت: “یا علی! شرایطش چیست، توبه حقیقی چگونه است؟”

فرمود: اگر بخواهی از گناه توبه حقیقی کنی ۶ کار باید انجام دهی: «عَلَى مَا مَضَى وَ الثَّانِیوَ الثَّالِثُ حَتَّى تَلْقَى اللَّهَ (عَزَّ وَ جَلَّ) أَمْلَسَ لَیْسَ عَلَیْکَ تَبِعَةٌ وَ الرَّابِعُ فَتُؤَدِّیَ حَقَّهَا وَ الْخَامِسُ أَنْ تَعْمِدَ إِلَى اللَّحْم الَّذِی نَبَتَ عَلَى السُّحْتِ فَتُذِیبَهُ بِالْأَحْزَانِ حَتَّى یَلْصَقَ الْجِلْدُ بِالْعَظْمِ وَ یَنْشَأَ بَیْنَهُمَا لَحْمٌ جَدِیدٌ وَ السَّادِسُ أَنْ تُذِیقَ الْجِسْمَ أَلَمَ الطَّاعَةِ کَمَا أَذَقْتَهُ حَلَاوَةَ الْمَعْصِیَةِ فَعِنْدَ ذَلِکَ تَقُولُ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ :

۱- النَّدَمُ: اول نسبت به آن گناهی که انجام دادی واقعاً پشیمان شده باشی. فرض کنید بعد از این که انسان تیر از دستش خارج شد و کسی را کشت، وقتی که این منظره هر وقت به خاطرش بیاید ناراحت و پشیمان می شود، چرا من چنین کاری کرده ام، برای شوخی یا برای تربیت سیلی زد و بچه مرد، به عنوان شوخی کاری کرد خطای بزرگی صادر شد، هر وقت این منظره را فکر می کنی ناراحت می شوی. توبه حقیقی معنایش این است که وقتی آن کار زشت را فکر کنی ندم و ناراحتی پیدا کنی .

۲- الْعَزْمُ عَلَى تَرْکِ الْعَوْدِ إِلَیْهِ أَبَداً: تصمیم بگیری که پروردگارا! دیگر من سراغ این کار نخواهم رفت نسبت به آن کار پشیمانی و تصمیم داری بعد از این دیگر آن کار را انجام ندهی .

۳- أَنْ تُؤَدِّیَ إِلَى الْمَخْلُوقِینَ حُقُوقَهُمْ: اگر کار زشتت به مردم ضرری رسانده است، اگر کار زشتت و گناهت گناه حق الناس بوده نه حق الله، اگر مال کسی را خورده ای، جان کسی را تلف کرده ای،
حق کسی را ضایع کرده ای، توبه در این جا فقط اظهار استغفار نیست، بلکه باید دنبالش بروی و بهای جان و مال او را بپردازی، دیه او را بدهی، از او استحلال بطلبی، این هم بعد سوم توبه است.

۴- اَنْ تَعْمِدَ إِلَى کُلِّ فَرِیضَةٍ عَلَیْکَ ضَیَّعْتَهَا: اگر چنانچه توبه تو کاری است که واجبی را ترک کردی و قضا دارد، مدت ها نماز نخواندی، روزه را خوردی و امثال این ها، اگر توبه ات قضا آور بوده، اگر گناهت قضا آور بوده، باید قضای آن عمل را انجام بدهی و برای قضای نماز و روزه ات اقدام کنی.

۵- أَنْ تَعْمِدَ إِلَى اللَّحْم: اگر گناهت گناهی بوده که از انجام آن گناه نیروی بدنی پیدا کردی گناهت گناهی بوده که ۵۰ کیلو بوده ای به وسیله آن گناه ۵۵ کیلو شدی، ۶۰ کیلو شدی، یعنی لباس مردم مرفه را پوشیدی، غذاهای سرقت شده و غصبی خوردی، در مسکن های مرتب و عالی نشستی، مثل بعضی ها که تمام شئون زندگیشان از راه اختلاس مال مردم انجام گرفته و مدت ها و سال ها این بدن با مال حرام تربیت شده و بدن از راه لقمه حرام ۵۰ کیلو و ۱۰۰ کیلو شده است، اگر گناهت یک چنین گناهی است که در بدنت نیرو گذاشته و در تربیت بدن تو دخالت داشته، این جا توبه حقیقی این است همان گونه که لذت گناهان، بدن تو را تربیت کرد، آنقدر باید بر این بدن ناراحتی بچشانی که تمام آن گوشت ها که از راه حرام پیدا کردی همه آب شود و به حالت اول باز برگردی. این بُعد پنجم توبه است.

۶- أَنْ تُذِیقَ الْجِسْمَ أَلَمَ الطَّاعَةِ کَمَا أَذَقْتَهُ حَلَاوَةَ الْمَعْصِیَةِ: هر چه خوشی دیدی باید به این بدن ناخوشی وارد کنی، هر چه لذت دیدی در مقابل او بر بدن زحمت و مشقت بدهی و زیر شکنجه قرارش بدهی تا از آن لذت های حرامی که انجام دادی توبه کرده باشی. وقتی که چنین شدی تو یک توبه صحیح انجام دادی.

نسبت به گذشته پشیمان، نسبت به آینده تصمیم جدّی، نسبت به حقوق مردم سراغ حقوق مردم رفتن، نسبت به قضا و کفاره، آن ها را انجام دادن، نسبت به گوشت زیادی، گوشت ها را آب کردن، نسبت به لذت، زحمت دادن، علی (علیه السلام) می فرماید: اگر این ها را انجام دادی می توانی بگویی که من یک توبه حقیقی کردم.

و….

پاسخ سوال آداب مستجب مربوط به مسجد

احکام زیر در مورد رفتن به مسجد وارد شده است:

1. داشتن طهارت

از امام صادق(علیه السلام) روایت‏ شده که خداوند در تورات فرموده مساجدخانه ‏هاى من در زمین هستند خوشا به حال کسى که در خانه خود طهارت پیدا کند و سپس‏ مرا در خانه‏ ام زیارت کند. بر زیارت‏ شونده است که زیارت‏ کننده را گرامى بدارد.

2. پوشیدن لباس فاخر و پاکیزه

مستحب است کسى که مى‏ خواهد به مسجد برود لباس‏ فاخر و پاکیزه بپوشد.

3. خوشبو کردن خویش

مستحب است کسى که به مسجد مى‏ رود خویش را خوشبو کند.

4. داشتن وقار در هنگام راه رفتن

مستحب است کسى که به مسجد مى ‏رود باوقار گام‏ بردارد.

5. پیشى گرفتن بر دیگران در رفتن به مسجد

در روایت آمده که بهترین مردم کسى‏ است که قبل از همه به مسجد برود و دیرتر از همه خارج بشود.

6. صلوات فرستادن به هنگام ورود

در روایت آمده که به هنگام ورود به مسجد ونیز خروج از آن صلوات بفرست.

7. ورود به مسجد با پاى راست

مستحب است کسى که مى‏ خواهد داخل مسجد شود پاى‏ راست را جلو بنهد و وارد شود.

8. مداومت داشتن بر رفتن

پاسخ سوال ویژگی های منحصر به فرد حضرت علی (ع)

ولادت در کعبه ، اولین فرد ایمان آورنده به پیامبر (ص) ، اولین شهید محراب ،پدر دو معصوم، همسر معصوم و….

در شهرستان اشکذر تعداد 8 جلسه تفسیر قرآن به طور هفتگی در حال برگزاری است

در شهرستان اشکذر تعداد 8 جلسه تفسیر قرآن به طور هفتگی در حال برگزاری است
بنابه گفته ی اسماعیلی مسول امورقرآنی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر دراین جلسات و کلاس های تفسیر قرآن کریم تعددی از روحانیون و مبلغات به تناسب آیات تلاوت شده و یا مناسبت های مذهبی با انتخاب آیات برگزیده به شرح و تفسیر کلام آسمانی قرآن می پردازند . ایشان افزود اداره تبلیغات اسلامی اشکذر در نظردارد نسبت به افزایش و تقویت جلسات تفسیری اقدام ویژه ای انجام دهد.
مسول امور قرآنی این اداره از دست اندرکاران جلسات مردمی تفسیر خواست تا برای ثبت این جلسات و نیز تکمیل بانک اطلاعاتی مربوطه به اداره تبلیغات اسلامی مراجعه و یا اطلاع رسانی نمایند.

بازدید از کلاس آموزش حفظ و مفاهیم قرآن کریم

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر از کلاس آموزش حفظ و مفاهیم قرآن کریم فیروزآباد بازدید به عمل آورد.
حجت الاسلام محمد پور قیومی در جمع 25 نفر از نوجوانان قرآن آموز ضمن طرح چند سؤال قرآنی از تعدادی مخاطبین، با کم و کیف آموزشی این کلاس آشنا شد.
ایشان در ادامه ضمن تشکر از خانم روستائی مربی محترم این کلاس آموزشی نکاتی را برای افزایش سطح کیفی آموزشی ارائه کرد.
آقای پورقیومی همچنین خطاب به نوجوانان قرآن آموز گفت: قدر خود ، خانواده ، مربی و این موقعیت بسیار مناسب را که در آغاز نوجوانی تان در محل خانه خدا با کلام خدا آشنا میشوید و انس میگیرید بدانید. ایشان افزود بهترین راه درست زندگی کردن و موفقیت در کارها و تحصیل آشنائی با معارف کتاب آسمانی قرآن و عمل به دستورات آن میباشد.
یادآوری می شود این کلاس با شرکت 30 نفر از علاقمندان به صورت هفتگی عصرها در محل مسجد فاطمیه فیروزآباد برگزار می گردد.

نشست مبلغات شهرستان اشکذر برگزار شد

کارشناس فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی اشکذر از برگزاری نشست مبلغات دراین شهرستان خبر داد.

 

علی اکبر قانع، کارشناس فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی اشکذر بیان داشت: نشست خواهران مبلغه این شهرستان در محل اداره تبلیغات اسلامی اشکذر برگزار شد.

در این جلسه، حجت الاسلام محمد پور قیومی در سخنانی از تلاشهای تبلیغی و فرهنگی مبلغات در نقاط مختلف شهرستان تقدیر کرد و بر گسترش فعالیت ها در مسیر رشد دینی جامعه تاکید کرد.

پورقیومی بر نیاز جامعه بانوان خصوصا در بخش های روستایی به حضور مبلغات گرامی در مناسبت های مختلف تاکید کرد و خواستار همکاری بیش از پیش مبلغات در این زمینه شد.

 

در ادامه بانوان مبلغه، نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

گفتنی است این جلسه در محل اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر برگزار شد.

ششمین جلسه تفسیر قرآن کریم در روستای بندرآباد برگزار شد

ششمین جلسه تفسیر قرآن کریم توسط حجت الاسلام علی محمد اسماعیلی کارشناس امور قرآنی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذردر روستای بندرآباد رستاق برگزار گردید.

ایشان در این جلسه که در آستانه فرا رسیدن 27 رجب عید مبعث پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) برگزار گردید به توضیحاتی در رابطه با آیه 2 سوره مبارکه جمعه و آیات 21 و 45 و 46 سوره مبارکه احزاب نسبت به اهداف بعثت و تلاشهای آنحضرت و اتمام مکرمتهای اخلاقی اسلامی و انسانی و همچنین هدایت انسانها توسطآنحضرت پرداخت و شمه ای از فضایل آن بزرگوار برای حضار بیان کرد.

گفتنی است که جلسات تفسیر قرآن کریم و پرسش و پاسخ به همت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر و با همکاری خانه قرآنی گل نرجس این روستا در روزهای چهارشنبه هر هفته برگزار میگردد.

جلسه ستاد برگزاری مراسم اعیاد شعبانیه شهرستان اشکذر برگزار شد

جلسه ستاد برگزاری مراسم اعیاد شعبانیه با حضور مسئولین هیئات مذهبی شهرستان اشکذر در محل مسجد جامع فیروزآباد برگزار گردید.

در این جلسه حجت الاسلام محمد پورقیومی مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ضمن تشکر از حضار و هیئت امنای مسجد ،در مورد شادی شیعه در شادی و حزن شیعه در حزن اهلبیت (ع)، گرامیداشت مناسبت های پیش رومثل اعیاد شعبانیه و برگزاری برنامه های مربوط به سالگرد رحلت امام (ره) و قیام 15 خرداد، توضیحاتی بیان کرد .

ایشان خواستار بهره گیری شایسته تر از پتانسیل جوانان پرشور در اختیار هیئات مذهبی شد و پیشنهاد کرد با همکاری چند هیئت مذهبی مراسم اعیاد شعبانیه پربارتر و با شکوه بیشتر برگزار گردد.

سپس شرکت کنندگان در جلسه نیز به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و مقرر گردید جلسه آینده مسئولین هیئات مذهبی شهرستان در منطقه خضرآباد برگزار گردد.

جلسه هم اندیشی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان با رئیس اداره تبلیغات اسلامی اشکذر

جلسه هم اندیشی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اشکذر با رئیس اداره تبلیغات اسلامی برگزار شد.

سید احمدهاشمی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اشکذر با حضور در محل اداره تبلیغات اسلامی، با حجت الاسلام پورقیومی رئیس اداره ضمن بحث و تبادل نظر پیرامون امور فرهنگی و نیز مسائل مربوط به جوانان گفت : سال گذشته به همت اداره ورزش و جوانان شهرستان رتبه های برتر استانی در زمینه ای فرهنگی و قرآنی توسط ورزشکاران منطقه کسب گردید و انتظار می رود با همکاری روحانیون و نیز اداره تبلیغات اسلامی موضوع مهم ترویج فرهنگ دینی در امور ورزشی و بالعکس در اولویت کاری هر دو نهاد قرار گیرد.
در ادامه حجت الاسلام پورقیومی نیز ضمن تشکر از تلاش های انجام گرفته توسط اداره ورزش و جوانان گفت: تفاهم و تعامل فرهنگی ، مذهبی و ورزشی ، امر مبارکی است که اداره تبلیغات اسلامی با تمام توان و ظرفیت خود آن را جامه عمل خواهد پوشانید .
در پایان مقرر گردید به منظور ارائه راهکارهای عملی در این زمینه جلسات بعدی با حضور تعدادی از روحانیون و کارشناسان امر برگزار گردد.

آمار تفکیکی معتکفین شهرستان

نام مسجد            آمار معتکفین

مسجدالرضا (ع) اشکذر         35 برادر
مسجد النبی (ص) اشکذر      – 126 خواهر
مسجد جامع رضوانشهر         53  برادر  129 خواهر
مسجد صاحب الزمان (عج) شرف آباد       9 بادر        19خواهر
مسجد جامع صدرآباد        1 برادر    14 خواهر
مسجد شهداء شمسی       6 برادر   16 خواهر
مسجد جامع همت آباد       12 خواهر     3 بادر
مسجد صاحب الزمان (عج) بندرآباد      1  برادر   13خواهر
مسجد جامع حسن آباد –        29 خواهر
مسجد امامزاده سیدکافی کافی آباد        17  برادر     23 خواهر
مسجد جامع نظر کرده قوام آباد –     7 خواهر
جمع کل 513 نفر

اخبار کوتاه

دیدار و مذاکره با امام جماعت مسجد ریک رضوانشهر
حجت الاسلا م پورقیومی مسئول اداره تبلیغات اسلامی ضمن شرکت در مراسم نماز جماعت مسجد ریک رضوانشهر با امام جماعت این مسجد دیدار و پیرامون برنامه های فرهنگی آن مذاکره کرد
سخنرانی مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر در جمع مردم صدرآباد رستاق
حجت الاسلام پورقیوی همزمان با عید مبعث رسول مکرم اسلام ضمن شرکت در مراسم جشنی که به همین مناسبت برگزار شد در سخنانی با برشمردن برخی از ویژگی های این عید بزرگ مسلمانان گفت : از منظر قرآن کریم بثت انبیاء با هدف آموزش مبانی دینی، تزکیه نفوس ، پرورش اخلاق مردم و نیز آباد نمودن رندگی دنیا و آخرت آنان می باشد .
ایشان افزود : امروزه بیش از هر زمان جامعه اسلامی ، خانواده ها و اقشار مختلف مردم به رعایت اخلاق و آداب اسلامی نیاز مند هستند.

 

بازدیدحجت الاسلام پورقیومی، مسئول اداره تبلیغات اسلامی از مسجد خواجه اشکذر

مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر ضمن شرکت در مراسم نماز جماعت مغرب و عشاء مسجد خواجه اشکذر، با امام جماعت و تعدادی از نمازگزاران این مسجد دیدار و گفتگو کرد و پیرامون برخی از مسائل فرهنگی منطقه مباحثی صورت گرفت.

دیدار مسئول اداره تبلیغات اسلامی با امام جمعه خضرآباد

حجت الاسلام و المسلمین غالبی امام جمعه خضرآباد با حضور در محل اداره تبلیغات اسلامی با حجت الاسلام پورقیومی دیدار کرد .

در این دیدار مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر ضمن تقدیر از حمایت ها و توجهات امام جمعه محترم خضرآباد، پیرامون مسائل مربوط به اعزام روحانیون و مبلغات به روستاهای منطقه و نیز برنامه های اعتکاف گزارشی اعلام کرد.