بایگانی ماهانه: مرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید: 602

یازدهمین جلسه آموزش اصناف در اشکذر

یازدهمین جلسه آموزش اصناف و فقه در بازار در شهرستان اشکذر برگزار گردید
در جلسه هفتگی آموزش فقه در بازار که به همت بسیج ادارات و با همکاری اداره تبلیغات اسلامی شهرستان در محل مسجد مهدیه تشکیل گردید ، حجت الاسلام پورقیومی بر لزوم اهمیت یادگیری احکام ، آداب و اخلاق توسط کسبه و بازاریان تاکید کرد و گفت : یک کاسب قبل از هر چیزی ، رعایت مسائل دینی را در اولویت قرار می دهد .
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان در ادامه سخنانش بخشی از محرمات کسب و تجارت را شامل دروغ در معامله ، احتکار ، سود های نامشروع و ربا برشمرد و احکام مربوط به این مباحث را بیان کرد .
وی در پایان به سوالات تعدادی از حاضرین پیرامون مباحث یاد شده پاسخ گفت.
قرائت زیارت عاشورا و پذیرایی از دیگر برنامه های این مراسم بود .

جلسه هم اندیشی مبلغات شهرستان اشکذر برگزار شد

به دعوت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر دومین جلسه هم اندیشی پیرامون مسائل فرهنگی و تبلیغی ویژه بانوان این شهرستان با حضور تعدادی از مبلغات نخبه در محل این اداره تشکیل گردید.
حجت الاسلام پورقیومی در آغاز جلسه با تبریک ایام دهه کرامت هدف از این برنامه را آشنایی بیشتر لا عملکرد مبلغات، ارائه برنامه های اداره تبلیغات اسلامی در آینده به خصوص ماه محرم و سال تحصیلی جدید دانست و گفت : شناسایی جلسات مذهبی و قرآنی بانوان ، آسیب زدایی از مجالس بانوان ، دوره آموزش تخصصی حکم حجاب در حکومت اسلامی ویژه مبلغات و بانوان فرهیخته ، تشکیل جلسات مستمر هم اندیشی و نیاز سنجی فرهنگی و تبلیغی سطح شهرستان از جمله اهداف مورد نظر از مخاطبین می باشد .
در ادامه هریک از خواهران مبلغه ارائه گزارشی از فعالیت هایشان ، دیدگاه های خود را پیرامون مباحث مطرح شده بیان کردند .
در پایبان مقرر شد جلسه مشابهی در شهریور ماه با حضور دیگر مبلغات شهرستان تشکیل گردد.

درمجتمع رفاهی مذهبی مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) حجت آباد نمازجماعت برپا خواهد شد

در جلسه رئیس اداره تبلیغات اسلامی با مسئول هیئت مدیره مجتمع رفاهی مذهبی مسجد صاحب الزمان (عج) حجت آباد مقرر گردید نماز جماعت در محل مجتمع برپا گردد .
در جلسه ای که با حضور مسئول هیئت مدیره مجتمع فرهنگی رفاهی مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) حجت آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان اشکذر در محل اداره تبلیغات اسلامی اشکذر تشکیل گردید حجت الاسلام محمد پورقیومی بر لزوم توسعه فعالیت های فرهنگی مذهبی این مجموعه تاکید کرد .
وی با تقدیر از دست اندرکاران مسجد صاحب الزمان (عج) اقامه نماز جماعت را در راس برنامه های مورد نیاز برشمرد .
در ادامه حکیمی مسئول هیئت مدیره مجتمع مذکور نیز گزارشی از اقدامات و فعالیت های این مجموعه را به خصوص در ماه مبارک رمضان برشمرد و همکاری اداره تبلیغات اسلامی را خواستار شد .
در پایان مقرر گردید همزمان با ایام دهه کرامت امام جماعت روحانی به این مسجد اعزام گردد.

جلسه هم اندیشی با مسئول شورای هیئات مذهبی شهرستان اشکذر

جلسه هم اندیشی با مسئول شورای هیئات مذهبی شهرستان اشکذر برگزار گردید
به دعوت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر جلسه ای با حضور رضا مزیدی مسئول شورای هیئات مذهبی ، حجت الاسلام علی محمد اسماعیلی کارشناس امور هیئت های مذهبی و تشکلهای دینی و نیز حجت الاسلام محمد پورقیومی رئیس اداره تبلیغات اسلامی تشکیل گردید.
در آغازاین جلسه رئیس اداره تبلیغات اسلامی با تقدیر از نقش هیئات مذهبی و تأکید بر حضور فعال آنان در مناسبتهای مذهبی گفت: از جمله برنامه های مورد نظر تشکیل جلسات شورای هیئات مذهبی به صورت مستمر ، عیادت از عضو شورا ، جلسه هم اندیشی برنامه های ماه محرم ، گرامیداشت دهه کرامت و نیز ارزیابی عملکرد هیئتها در ماه محرم سال گذشته و ایام شهادت امام صادق (ع) خواهد بود .
در ادامه پیرامون موضوعات مطرح شده و نیز اجرای طرح قرآنی ویژه هیتهای مذهبی شهرستان بحث و تصمیم گیری شد.

آزادگان سمبل و الگوی ایستادگی د ر برابر استکبار و دین ستیزان هستند

همزمان با سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر ضمن دیدار با تعدادی از آنان گفت : آزادگان سمبل و الگوی ایستادگی د ر برابر استکبار و دین ستیزان هستند
حجت الاسلام محمد پورقیومی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر به اتفاق مسئول بنیاد شهید و امورایثارگران ، مسئول اداره آموزش و پرورش و مسئول جها د کشاورزی ، همزمان با ایام سالگرد ورود افتخارآفرین آزادگان سرافراز به خاک جمهوری اسلامی ایران از آقایان طالبیان و جعفری نسب که از آزادگان بزرگواراین منطقه هستند سرکشی به عمل آوردند .
پورقیومی در این دیدارها از نقش ایثار و مقاومت آزادگان عزیز تقدیر کرد و آنها را سمبل و الگوی ایستادگی د ر برابر استکبار و دین ستیزان دانست .

حضور مستمر اداره تبلیغات اسلامی در محل مساجد و تشکل های دینی در پیشرفت برنامه های فرهنگی و مذهبی موثر است

???????????????????????????????
رئیس اداره تبلیغات اسلامی در جلسه هم اندیشی با امام جماعت مسجد جامع فیروزآباد کفت : حضور مستمر اداره تبلیغات اسلامی در محل مساجد و تشکل های دینی در پیشرفت برنامه های فرهنگی و مذهبی موثر است
در جلسه هم اندیشی و تبادل نظر که پیرامون فعالیت های روحانیون و مساجد تشکیل گردید حجت الاسلام محدث امام جماعت مسجد جامع فیروزآباد از توابع شهرستان اشکذر با ارائه گزارش از عملکرد و فعالیت های این مسجد به خصوص در ایام تبلیغی ماه مبارک رمضان نظارت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان را نسبت به عملکرد هیئت امنای مساجد خواستار شد .
حجت الاسلام محمد پورقیومی نیز در سخنانی با تقدیر از نقش روحانیت منطقه و فعالیت های ایشان گفت : اداره تبلیغات اسلامی شهرستان طرح های متعددی در راستای فعالیت های مذهبی و فرهنگی در مساجد را بر عهده دارد و حضور مستمر اداره تبلیغات اسلامی در محل مساجد و تشکل های دینی در پیشرفت برنامه های فرهنگی و مذهبی موثر است
بنا به گفته رئیس اداره تبلیغات اسلامی سرکشی از مساجد ، آموزش موذنین ، تجلیل از نوجوانان مکبر وموذن ، کتابخانه های شبستان ، انجام مراسم و مجالس دینی و قرآنی ، تشکیل کلاس های آموزشی و احکام شرعی ، اجرای طرح مسجد محوری و نیز طرح تغذیه فکری ائمه جماعات مساجد از جمله فعالیت های این اداره می باشد.

همایش روز ملی دختران

زمان : چهارشنبه مورخ 28مرداد 94 ساعت 9/30صبح

مکان : کانون خاتم الانبیاء اشکذر

حضور کارکنان اداره تبلیغات اسلامی اشکذر در همايش پياده روي

تعدادی از کارکنان اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر در همايش پياده روي که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار گردید شرکت کردند .

به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر و با همت مركز بهداشت شهرستان همايش پياده روي با حضور فرماندار شهرستان ، مسئولان و پرسنل ادارات از جمله اداره تبلیغات اسلامی در شهرستان اشكذر برگزار شد.
شركت كنندگان در اين همايش مسیر يك كيلومتري سازمان تامين اجتماعي تا پارك اشكي اشكذر را پياده طي كرده و درمحل حسينيه پارك اشكي تجمع کردند.
در تجمع شركت كنندگان ابتدا دكتر پارسافر معاون مركز بهداشت ضمن خير مقدم به فرماندار و حضار محترم در مورد مواد مخدر و آسيب هاي مخرب اين مواد مطالبي بيان کرد.
در ادامه كارشناس آموزشي نيروي انتظامي در خصوص انواع مواد مخدر و چگونگي تشخيص آنها براي حضار صحبت كرد .
اجراي نمايش ، برگزاري مسابقه و اهدائ جوايز از ديگر برنامه هاي اين همايش بود

مقام و فضیلت زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها

مقام و فضیلت زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها

1. تعدادی از اهالی ری خدمت امام صادق(علیه السلام) رسیدند. حضرت فرمود: آفرین بر برادران قمی ما. گفتند: ما اهل ری هستیم (نه اهل قم). حضرت سخن خویش را تکرار فرمود و آنان چندین بار گفتند که ما اهل قم نیستیم و حضرت هم چندین بار فرمود که ای برادران قمی ما خوش آمدید. سپس حضرت فرمود: «إِنَ لِلّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَةُ وَ إِنَ لِلرَّسُولِ (صلی الله علیه وآله وسلم) حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَهُ وَ إِنَ لِأَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ(علیه السلام) حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَهُ وَ إِنَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ بَلْدَهٌ قُمَّ وَ سَتُدْفَنُ فِیهَا امْرَأَهٌ مِنْ أَوْلَادِی تُسَمَّی فَاطِمَةَ فَمَنْ زَارَهَا وَ جَبَتْ لَهُ الْجَنَةُ؛ خداوند حرمی دارد که مکه است و رسول خدا حرمی دارد که مدینه است و برای امیرالمؤمنین حرمی دیگر است که کوفه است و برای ما اهل بیت حرمی دیگر است که آن شهر قم است و به زودی بانویی از اولاد من در آن دفن می‌شود که نامش فاطمه است. پس هر که او را زیارت کند بهشت بر وی واجب می‌شود».

راوی می‌گوید این سخن امام صادق(علیه السلام) پیش از ولادت حضرت فاطمه معصومه بود.[1]

2. امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: همانا قم کوفه کوچک است. آگاه باشید که بهشت هشت در دارد که سه در از آنها برای قم است. بانویی از اولاد من در آنجا از دنیا میرود که نامش فاطمه دختر موسی است و با شفاعت این بانو تمام شیعیان وارد بهشت خواهند شد.[2]

اول ذیقعده سال 173 هجری قمری، با ولادت فرزندی از تبار رسول الله(صلی الله علیه وآله وسلم)، مدینه، فروغی دیگر یافت و خانه پرمهر امام کاظم(علیه السلام) و نجمه خاتون، غرق سرور و شادمانی شد.

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیه) دیده به جهان گشود و در بوستان معنویت، نسیم سبز بشارت وزیدن گرفت.

شرافت نسبی حضرت معصومه(سلام الله علیه)، فراتر از آن است که قلم، توان درکش را داشته باشد. نیاکان او، پرچم‌داران هدایت و فضیلت و خود، دختر امام، خواهر امام و عمّه امام است. بیست و پنج سال تمام، امام رضا(علیه السلام) تنها فرزند نجمه خاتون به شمار می‌رفت، تا اینکه بعد از یک ربع قرن انتظار، ماه تابانی از افق امامت درخشید. کریمه اهل بیت ـ حضرت معصومه(سلام الله علیها) ـ لحظه‌ای از خورشید فروزان امامت جدا نمی‌شد و از دریای بی‌کران علوم پدر و برادر، کسب فیض می‌کرد.

امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: همانا قم کوفه کوچک است. آگاه باشید که بهشت هشت در دارد که سه در از آنها برای قم است. بانویی از اولاد من در آنجا از دنیا میرود که نامش فاطمه دختر موسی است و با شفاعت این بانو تمام شیعیان وارد بهشت خواهند شد

ما ایرانیان، افتخار هم‌نشینی با مقام آن بزرگوار را داریم و اینک این دل‌های پرشعف از آمدنش، زائر معصومیّت زلال اویند.

جلال و جبروت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)

نقل شده که حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) به طلاب می‌فرمود: علت آمدن من به قم این بود که پدرم آقا سید محمود مرعشی نجفی (که از زهّاد و عبّاد معروف بود) چهل شب در حرم حضرت علی(علیه السلام) بیتوته نمود که آن حضرت(علیه السلام) را ببیند. شبی (در حال مکاشفه) حضرت را دیده بود که به ایشان می‌فرماید: سید محمود، چه می خواهی؟ عرض می‌کند: می‌خواهم بدانم قبر فاطمه زهرا(سلام الله علیها) کجاست تا آن را زیارت کنم. حضرت فرموده بود: من که نمی‌توانم برخلاف وصیتِ آن حضرت قبر او را معلوم کنم. عرض کرد: پس من هنگام زیارت چه کنم؟ حضرت فرمود: خدا جلال و جبروت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را به فاطمه معصومه(سلام الله علیها) عنایت فرموده است. هر کس بخواهد ثواب زیارت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را درک کند، به زیارت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) برود.[3]

فضیلت زیارت حضرت معصومه در کلام امام رضا و امام جواد(علیهماالسلام)

امام رضا(علیه السلام) خطاب به «سعد بن سعد اشعری» فرمودند: ای سعد! از ما قبری در نزد شما هست. سعد می‌گوید: عرض کردم: فدایت گردم، آیا قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) را می‌فرمایید؟ امام رضا فرمودند: آری، هر کس او را زیارت کند در حالی ‌که عارف به حقّ او باشد، بهشت از آن ِاوست. پس هرگاه به کنارِ قبر او آمدی، بالای سرش بایست و 34 مرتبه الله اکبر، 33 مرتبه سبحان الله، 33 مرتبه الحمدلله بگو. آن گاه بگو: السلام علی آدَمَ صَفْوَةِ اللهِ ـ تا پایان زیارت شریفه ـ[4].

نیز از امام رضا(علیه السلام) روایت شده که فرمودند: هر کس حضرت معصومه(سلام الله علیها) را در قم زیارت کند، همانند کسی است که مرا زیارت کرده باشد.[5]

بیت‌النور حجره‌ای است که حضرت معصومه(سلام الله علیه وآله) در مدت اقامت هفده روزه‌اش در منزل موسی بن خزرج، در آنجا مشغول عبادت بودند که هم‌اکنون نیز این حجره در محله میدان میر قم وجود دارد و مورد توجه دوست‌داران اهل بیت است

از امام جواد(علیه السلام) روایت شده که فرمود: «مَنْ زارَ عَمَّتی بِقُمْ فَلَهُ الجَنَّهُ ؛ هر کس عمه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت از آنِ اوست».[6]

عالمه آل‌عبا

پیرمردهای عالم اسلام، سؤال‌هایشان را جمع کرده، نوشته و آورده بودند خدمتِ امام کاظم(علیه السلام). چون امام(علیه السلام) نبودند، سؤال‌ها را دادند به دختر او (حضرت معصومه(سلام الله علیها)) تا مطمئن شوند که سؤال‌ها به دست پدر خواهد رسید. وقتی فردا آمدند، هنوز امام کاظم(علیه السلام) نیامده بودند. سؤال‌ها را گرفتند و رفتند. دختر امام، سؤال‌ها را کامل جواب داده بود. میان راه به امام کاظم(علیه السلام) برخوردند و جواب‌ها را به او نشان دادند. حضرت(علیه السلام) همه جواب‌ها را تأیید کردند و فرمودند: «فِداها اَبُوها؛ پدرش به فدایش»!

بیت‌النور

بیت‌النور حجره‌ای است که حضرت معصومه(سلام الله علیها) در مدت اقامت هفده روزه‌اش در منزل موسی بن خزرج، در آنجا مشغول عبادت بودند که هم‌اکنون نیز این حجره در محله میدان میر قم وجود دارد و مورد توجه دوست‌داران اهل بیت است. عبادت و شب ‌زنده‌داری هفده روزه این بانوی مکرمه در واپسین روزهای عمر شریفش، گوشه ای از یک عمر عبودیت و خضوع و خشوع او در برابر ذات پاک الهی است.

پی نوشت ها:

[1]. مستدرک‌الوسائل، ج10، ص368.

[2]. بحارالانوار، ج57، ص228.

[3]. الیاس محمدبیگی، فروغی از کوثر (زندگی‌نامه حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیه وآله))، چ 1، ص54.

[4]. نک: بحارالانوار، ج102، صص265 ـ .

[5]. نک: میرزا محمدتقی سپهر، ناسخ‌التواریخ، ج3، ص68.

[6]. نک: ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه، کامل‌الزیارات، ص324.

میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها و آغاز دهه کرامت مبارک باد

مقام و فضیلت زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها

1. تعدادی از اهالی ری خدمت امام صادق(علیه السلام) رسیدند. حضرت فرمود: آفرین بر برادران قمی ما. گفتند: ما اهل ری هستیم (نه اهل قم). حضرت سخن خویش را تکرار فرمود و آنان چندین بار گفتند که ما اهل قم نیستیم و حضرت هم چندین بار فرمود که ای برادران قمی ما خوش آمدید. سپس حضرت فرمود: «إِنَ لِلّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَةُ وَ إِنَ لِلرَّسُولِ (صلی الله علیه وآله وسلم) حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَهُ وَ إِنَ لِأَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ(علیه السلام) حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَهُ وَ إِنَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ بَلْدَهٌ قُمَّ وَ سَتُدْفَنُ فِیهَا امْرَأَهٌ مِنْ أَوْلَادِی تُسَمَّی فَاطِمَةَ فَمَنْ زَارَهَا وَ جَبَتْ لَهُ الْجَنَةُ؛ خداوند حرمی دارد که مکه است و رسول خدا حرمی دارد که مدینه است و برای امیرالمؤمنین حرمی دیگر است که کوفه است و برای ما اهل بیت حرمی دیگر است که آن شهر قم است و به زودی بانویی از اولاد من در آن دفن می‌شود که نامش فاطمه است. پس هر که او را زیارت کند بهشت بر وی واجب می‌شود».

راوی می‌گوید این سخن امام صادق(علیه السلام) پیش از ولادت حضرت فاطمه معصومه بود.[1]

2. امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: همانا قم کوفه کوچک است. آگاه باشید که بهشت هشت در دارد که سه در از آنها برای قم است. بانویی از اولاد من در آنجا از دنیا میرود که نامش فاطمه دختر موسی است و با شفاعت این بانو تمام شیعیان وارد بهشت خواهند شد.[2]

اول ذیقعده سال 173 هجری قمری، با ولادت فرزندی از تبار رسول الله(صلی الله علیه وآله وسلم)، مدینه، فروغی دیگر یافت و خانه پرمهر امام کاظم(علیه السلام) و نجمه خاتون، غرق سرور و شادمانی شد.

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیه) دیده به جهان گشود و در بوستان معنویت، نسیم سبز بشارت وزیدن گرفت.

شرافت نسبی حضرت معصومه(سلام الله علیه)، فراتر از آن است که قلم، توان درکش را داشته باشد. نیاکان او، پرچم‌داران هدایت و فضیلت و خود، دختر امام، خواهر امام و عمّه امام است. بیست و پنج سال تمام، امام رضا(علیه السلام) تنها فرزند نجمه خاتون به شمار می‌رفت، تا اینکه بعد از یک ربع قرن انتظار، ماه تابانی از افق امامت درخشید. کریمه اهل بیت ـ حضرت معصومه(سلام الله علیها) ـ لحظه‌ای از خورشید فروزان امامت جدا نمی‌شد و از دریای بی‌کران علوم پدر و برادر، کسب فیض می‌کرد.

امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: همانا قم کوفه کوچک است. آگاه باشید که بهشت هشت در دارد که سه در از آنها برای قم است. بانویی از اولاد من در آنجا از دنیا میرود که نامش فاطمه دختر موسی است و با شفاعت این بانو تمام شیعیان وارد بهشت خواهند شد

ما ایرانیان، افتخار هم‌نشینی با مقام آن بزرگوار را داریم و اینک این دل‌های پرشعف از آمدنش، زائر معصومیّت زلال اویند.

جلال و جبروت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)

نقل شده که حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) به طلاب می‌فرمود: علت آمدن من به قم این بود که پدرم آقا سید محمود مرعشی نجفی (که از زهّاد و عبّاد معروف بود) چهل شب در حرم حضرت علی(علیه السلام) بیتوته نمود که آن حضرت(علیه السلام) را ببیند. شبی (در حال مکاشفه) حضرت را دیده بود که به ایشان می‌فرماید: سید محمود، چه می خواهی؟ عرض می‌کند: می‌خواهم بدانم قبر فاطمه زهرا(سلام الله علیها) کجاست تا آن را زیارت کنم. حضرت فرموده بود: من که نمی‌توانم برخلاف وصیتِ آن حضرت قبر او را معلوم کنم. عرض کرد: پس من هنگام زیارت چه کنم؟ حضرت فرمود: خدا جلال و جبروت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را به فاطمه معصومه(سلام الله علیها) عنایت فرموده است. هر کس بخواهد ثواب زیارت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را درک کند، به زیارت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) برود.[3]

فضیلت زیارت حضرت معصومه در کلام امام رضا و امام جواد(علیهماالسلام)

امام رضا(علیه السلام) خطاب به «سعد بن سعد اشعری» فرمودند: ای سعد! از ما قبری در نزد شما هست. سعد می‌گوید: عرض کردم: فدایت گردم، آیا قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) را می‌فرمایید؟ امام رضا فرمودند: آری، هر کس او را زیارت کند در حالی ‌که عارف به حقّ او باشد، بهشت از آن ِاوست. پس هرگاه به کنارِ قبر او آمدی، بالای سرش بایست و 34 مرتبه الله اکبر، 33 مرتبه سبحان الله، 33 مرتبه الحمدلله بگو. آن گاه بگو: السلام علی آدَمَ صَفْوَةِ اللهِ ـ تا پایان زیارت شریفه ـ[4].

نیز از امام رضا(علیه السلام) روایت شده که فرمودند: هر کس حضرت معصومه(سلام الله علیها) را در قم زیارت کند، همانند کسی است که مرا زیارت کرده باشد.[5]

بیت‌النور حجره‌ای است که حضرت معصومه(سلام الله علیه وآله) در مدت اقامت هفده روزه‌اش در منزل موسی بن خزرج، در آنجا مشغول عبادت بودند که هم‌اکنون نیز این حجره در محله میدان میر قم وجود دارد و مورد توجه دوست‌داران اهل بیت است

از امام جواد(علیه السلام) روایت شده که فرمود: «مَنْ زارَ عَمَّتی بِقُمْ فَلَهُ الجَنَّهُ ؛ هر کس عمه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت از آنِ اوست».[6]

عالمه آل‌عبا

پیرمردهای عالم اسلام، سؤال‌هایشان را جمع کرده، نوشته و آورده بودند خدمتِ امام کاظم(علیه السلام). چون امام(علیه السلام) نبودند، سؤال‌ها را دادند به دختر او (حضرت معصومه(سلام الله علیها)) تا مطمئن شوند که سؤال‌ها به دست پدر خواهد رسید. وقتی فردا آمدند، هنوز امام کاظم(علیه السلام) نیامده بودند. سؤال‌ها را گرفتند و رفتند. دختر امام، سؤال‌ها را کامل جواب داده بود. میان راه به امام کاظم(علیه السلام) برخوردند و جواب‌ها را به او نشان دادند. حضرت(علیه السلام) همه جواب‌ها را تأیید کردند و فرمودند: «فِداها اَبُوها؛ پدرش به فدایش»!

بیت‌النور

بیت‌النور حجره‌ای است که حضرت معصومه(سلام الله علیها) در مدت اقامت هفده روزه‌اش در منزل موسی بن خزرج، در آنجا مشغول عبادت بودند که هم‌اکنون نیز این حجره در محله میدان میر قم وجود دارد و مورد توجه دوست‌داران اهل بیت است. عبادت و شب ‌زنده‌داری هفده روزه این بانوی مکرمه در واپسین روزهای عمر شریفش، گوشه ای از یک عمر عبودیت و خضوع و خشوع او در برابر ذات پاک الهی است.

پی نوشت ها:

[1]. مستدرک‌الوسائل، ج10، ص368.

[2]. بحارالانوار، ج57، ص228.

[3]. الیاس محمدبیگی، فروغی از کوثر (زندگی‌نامه حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیه وآله))، چ 1، ص54.

[4]. نک: بحارالانوار، ج102، صص265 ـ .

[5]. نک: میرزا محمدتقی سپهر، ناسخ‌التواریخ، ج3، ص68.

[6]. نک: ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه، کامل‌الزیارات، ص324.