بایگانی ماهانه: اسفند ۱۳۹۴

تعداد بازدید: 456

رضوانشهر درخیلی از مسائل قرآنی ومذهبی پیشتاز شهرستان است

 

حجت الاسلام پورقیومی با بیان این مطلب درجمع حافظان وممتازین قرآنی رضوانشهر که درهمایش تجلیل قرآنی شرکت کرده  بودند گفت : تجربه نشان داده است افرادی که درزمینه قرآن واحیای امر اهل بیت (ع) تلاش می کنند از دیگر افراد جامعه موفق ترند .

مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر درادامه سخنانش باتجلیل از والدین ومربیان قرآنی این منطقه گفت باید یادگیری وحفظ قرآن همراه با درک معانی ومفاهیم والای آن برطبق نظر معصومین (ع) باشد تا تاثیر شگرف وبرکت های آن درخانواده ، جامعه وفرد قرآنی نمایان گردد . دراین برنامه تعدادی از حافظین نوجوان به ارائه برنامه خود پرداختند ودرپایان از سوی مسئولین حاضر ونیز  مرکزسرای محبت  با دریافت هدایایی مورد تشویق وتجلیل قرار گرفتند .

فلسفه تسبیحات حضرت “زهرا(س)” چیست؟

به مناسبت ایام ولادت کوثراهل بیت حضرت فاطمه (س)

 

فلسفه تسبیحات حضرتزهرا(س)” چیست؟

 

تسبیح، عبادتی برگزیده است که هرکس در سیر معنوی خویش، به قدر طاقت و معرفتش از آن بهره می‌گیرد و این در حالی است که از ائمه(ع) قبل از خلقت عالم مادی، به تسبیح ذات اقدس حق مشغول بوده‌اند.

 

 

بنا برمتون دینی وتوصیه های بزرگان  ، بهترین تعقیبات نماز،‌ تسبیحات حضرت زهرا(س) است و شایسته است که بعد از نمازهای واجب و زمان‌های دیگری چون وقت خواب و ابتدای زیارت بزرگان و پیشوایان دین بر آن مداومت شود.

هدیه‌ای آسمانی از جانب پدر

 

هنگامی که فاطمه(س) از سختی کارهای خانه در زحمت بود،‌امیر‌مؤمنان به ایشان فرمود: نزد پدر برود و خدمتکاری درخواست کند تا در امور منزل یار و همکارش باشد.

وقتی پیامبر(ص) از خواسته‌آنان آگاهی یافت، فرمود: «ای فاطمه، می‌خواهی چیزی به تو عطا کنم که از خدمتکاری و همه دنیا با آنچه در آن است، ارزش‌مند تر است؟ حضرت فاطمه(س) فرمود: مشتاقم بدانم چیست؟ پیامبر(ص) فرمود: بعداز نماز سی و چهار مرتبه «الله اکبر» و سی و سه مرتبه «الحمد لله» و سی و سه مرتبه «سبحان الله» بگو و آن را با «لا اله الا الله» ختم کن. این کار برایت از چیزی که می‌خواهی و از دنیا و هرچه در آن است،‌بهتر است.»

در آن لحظه که این هدیه آسمانی به فاطمه(س) عطا شد، فرمود:‌« از خدا و رسول راضی شدم.»

امام باقر(ع) درباره تسبیح حضرت زهرا می‌فرماید: «خداوند متعال با هیچ ستایشی بالاتر از تسبیحات فاطمه زهرا(س) عبادت نشده است و اگر چیزی افضل از آن وجود داشت، رسول خدا(ص) آن را به فاطمه(س) اعطاء می‌کرد».

تسبیح حضرت زهرا که به مناسبت مداومت آن حضرت در انجام آن، به ایشان منسوب گردیده است، درواقع تسبیح حضرت حق‌تعالی است!!

معنای تسبیح حضرت زهرا(س)

الله اکبر

انسان با گفتن «الله اکبر» به نهایت عجز خود اعتراف می‌کند و به ناتوانی‌اش به درگاه الهی بارها اقرار می‌کند.

جمیع بن عمیر می‌گوید: در محضر امام‌صادق(ع) بودم. حضرت از من پرسید: «جمله «الله اکبر» یعنی چه؟‌گفتم:‌یعنی خدا از همه چیز بزرگ‌تر است. حضرت فرمود:‌ مطابق این معنا خدا را چیزی تصور کرده ای و او را بزرگ تر از آن چیزها تصور نموده‌ای. عرض کردم: پس معنی «الله اکبر» چیست؟‌حضرت پاسخ داد:‌معنایش این است؛ «الله اکبر من ان یوصف؛ خداوند بزرگ‌تر از آن است که توصیف گردد.»

الحمدلله

پس از آن‌که انسان به عجز و ناتوانی خویش در شناخت خالق اعتراف کرد، با گفتن «الحمد لله» که از افضل اذکار تسبیح است،‌وارد مرحله بعدی می‌شود.

حضرت امام‌خمینی در باب حمد می‌فرماید: «حمد خدا مساوی شکر است؛ چنانچه در روایات کثیره وارد است، کسی که «الحمد لله» بگوید شکر خدا را ادا کرده است، چنانچه امام‌صادق(ع) فرمود:‌شکر هر نعمتی اگرچه بزرگ باشد،‌این است که حمد خدای عزوجل کنی».

سبحان الله

شخصی از حضرت علی(ع) پرسید:‌ »معنی «سبحان الله» چیست؟ حضرت فرمود: «سبحان الله» تعظیم مقام بلند و با عظمت خدا و منزه دانستن او از آنچه مشرکان می‌پندارند، است و زمانی‌که بنده این کلمه را می‌گوید، همه فرشتگان بر او درود می‌فرستند».

ثواب تسبیح حضرت زهرا با تربت امام‌حسین(ع)

درباره ثواب تسبیح حضرت زهرا(س) با تربت امام‌حسین(ع) از حضرت صاحب الامر (عج) روایت شده است: «هرکه تسبیح تربت امام‌حسین(ع) را در دست داشته باشد و ذکر را فراموش کند، ثواب ذکر برای او نوشته می‌شود».

بعداز آن‌که رسول اکرم(ص) تسبیحات را به کوثرش عطا کرد، حضرت فاطمه ابتدا رشته‌ای از پشم تابیده و با آن به تسبیح پرداخت، تا این که حضرت حمزه بن عبدالمطلب شهید شد. پس حضرت فاطمه(س) از تربت قبر آن بزرگوار خاک برداشت و تسبیح ساخت و با آن تسبیح می‌کرد و مردم نیز چنان کردند و چون سید‌الشهدا شهید شد، سنت شد که از تربت آن امام‌مظلوم،‌تسبیح سازند و با آن ذکر گویند.

فضیلت و آداب تسبیح حضرت زهرا(س)

درباره فضیلت و آداب گفتن تسبیح حضرت زهرا(س) روایات زیادی از ائمه معصومین(ع) وارد شده است که به برخی اشاره می‌شود:

*جلوگیری از تیره بختی

ابو‌هارون مکفوف می‌گوید: «امام‌صادق به من فرمود: ای ابو‌هارون،‌ ما کودکان خود را همان‌گونه که به نماز فرمان می‌دهیم،‌به تسبیح حضرت زهرا(س) نیز امر می‌کنیم. پس بر این ذکر مداومت کن؛ زیرا هر بنده‌ای بر آن مداومت کند، تیره بخت نمی‌شود.

*خوشنودی خداوند، دوری کردن شیطان

امام باقر(ع) فرمود:‌هرکس تسبیح حضرت زهرا را بگوید،‌سپس طلب آمرزش کند، آمرزیده خواهد شد. این تسبیح به زبان یک‌صد مرتبه است، ولی در میزان عمل یک هزار تسبیح به حساب می‌آید و شیطان را دور و خداوند رحمان را خوشنود می‌سازد.»

*آمرزش گناهان

امام صادق(ع) نیز به فضیلت تسبیح بعداز نمازهای واجب چنین اشاره کرد:‌ « مَنْ سَبَّحَ تَسْبِیحَ فَاطِمَهَ ع قَبْلَ أَنْ یَثْنِیَ رِجْلَیْهِ مِنْ صَلَاتِهِ الْفَرِیضَهِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ ، هرکس بعداز نماز واجب تسبیحات حضرت زهرا(س) را بجا آورد قبل از اینکه پای راست را از بالای پای چپ بردارد، جمیع گناهانش آمرزیده می‌شود»(کافی ج ۳ ص ۳۴۳)

و در حدیثی دیگر فرمود: « مَنْ سَبَّحَ تَسْبِیحَ فَاطِمَهَ ع فَقَدْ ذَکَرَ اللَّهَ الذِّکْرَ الْکَثِیر ، کسی که تسبیح فاطمه زهرا(س) را بگوید خدا را به ذکر کثیر یاد کرده است.»)معانی الاخبار ص ۱۹۳)

شرایط تسبیح حضرت زهرا (س)

یکی از شرایطی که در این تسبیح باید رعایت شود، این است که بعداز نماز بلافاصله خوانده شود؛‌یعنی وقتی نماز به پایان رسید، نمازگزار قبل از این‌که تغییر وضع دهد و به عبارتی از حالت تشهد و سلام در نماز خارج شود، تسبیح را شروع کند و از آنچه در سرّ عدد مستور است می‌توان فهمید که بلافاصله بودن تسبیح بعداز نماز دارای حسابی است که در غیر این‌صورت نیست.

با فضایلی که برای حضرت زهرا (س) نقل شد، و نیز تاکیدات بسیاری که در مداومت بر آن از ناحیه ائمه معصومین(ع) آمده است، شایسته است که این عمل، عاشقانه و با نشاط به‌جا آورده شود.

اگرچه ممکن است نفس تسبیح بعداز نماز نشانه ای از نشاط در عبادت باشد،‌ اما متاسفانه بسیار دیده می‌شود که به هنگام تسبیح، اذکار را چنان سریع و بی‌توجه می‌گویند که شاید بیان‌گر این واقعیت باشد که تسبیح را بر اثر عادت یا تاثیر محیط می‌گویند، نه از روی نشاط.

منبع: میزان

تهیه وتنظیم :اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر

 

توزیع ۴۴۵۰ سری البسه توسط نمایندگی بنیاد علوی تهران به دانش آموزان شهرستان اشکذر

در راستای کمک به دانش اموزان نیازمند:

توزیع ۴۴۵۰ سری البسه توسط نمایندگی بنیاد علوی تهران به دانش آموزان شهرستان اشکذر

نمایندگی بنیاد علوی و مسئول پروژه توزیع هدایای مقام معظم رهبری در استان یزد گفت: همه ساله هدایای مختلفی از طرف مقام معظم رهبری بین اقشار مختلف مردم در سراسر کشور توزیع می شود که بخشی از این هدایا البسه دانش آموزی است.

به گزارش اشکذر خبر (اشکذر نیوز)، نمایندگی بنیاد علوی و مسئول پروژه توزیع هدایای مقام معظم رهبری در استان یزد گفت: همه ساله هدایای مختلفی از طرف مقام معظم رهبری بین اقشار مختلف مردم در سراسر کشور توزیع می شود که بخشی از این هدایا البسه دانش آموزی است.
دیداری این هدایا را برای شهرستان اشکذر تعداد ۴۴۵۰ قلم دانست و گفت: این البسه شامل یک مانتو شلوار و یک جفت کفش برای دانش آموزان دختر و یک پیراهن و شلوار و یک جفت کفش برای دانش آموزان پسر است که بین دانش آموزان دختر و پسر مقاطع ابتدایی و متوسطه اول شهرستان اشکذر و مناطق محروم روستایی توزیع خواهد شد.

برگزاری اولین دوره انتخابات هیات امنای هیات مذهبی درشهرستان اشکذر

اولین دوره انتخابات هیات امنای هیات مذهبی درشهرستان اشکذربرگزار شد

به درخواست هیات امنای هیات مذهبی روستای میل سفیداولین دوره انتخابات تعییت اعضای هیات امنای جدید این هیات همزمان با روزشهادت حضرت فاطمه (س) درمحل مسجد این منطقه برگزارشد .

 به گفته حجت الاسلام پورقیومی مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر ، دراین انتخابات تعداد یازده نفراز واجدین شرایط کاندیدا شده بودند که پس از طی نمودن مراحل قانونی این انتخابات باحضور مسئول اداره تبلیغات اسلامی  شهرستان ، یکی از اعضای شورای هیئات مذهبی شهرستان وتعدادی از معتمدین محل برگزارشد.

به گفته این مسئول تعداد پنجاه نفراز واجدان شرایط باحضور درمحل رای گیری نسبت به انتخاب افراد مورد نظرشان اقدام کردند .

این انتخابات به صورت کتبی وبا رای مخفی انجام گرفت وپس از شمارش آراء تعداد هفت نفر از افرادی که بیشترین رای آورده بودند به مدت چهارسال به عنوان اعضای هیات امنای جدید هیات ابوافضلی روستای میل سفید انتخاب شدند .

برگزاری مراسم پیاده روی خانوادگی درشهرستان اشکذر باهمکاری اداره تبلیغات اسلامی

 

باهمکاری ادارات شهرستان اشکذر، شهرداری، شورای اسلامی ، اداره تبلیغات اسلامی ، ورزش وجوانان ، بسیج ، و بنیاد شهید وامورایثارگران شهرستان همایش  پیاده روی خانوادگی از محل مسجدالرضا(ع) اشکذر به سمت گلزارشهدا برگزار شد.برنامه های این مراسم شامل : ارائه گزارش عملکرد توسط شهردار، اجرای ورزش باستانی ، قرائت زیارت شهدا ونیز اهدای جوایط به حدود صد نفر از شرکت کنندگان  به قید قرعه بود .

تجلیل از ائمه جماعات و مسئولین کانون های  فرهنگی مساجدنمونه سطح شهرستان اشکذر

IMG_0003

ازائمه جماعات و مسئولین کانون های  فرهنگی مساجدنمونه سطح شهرستان اشکذرتجلیل شد

در مراسمی که درمحل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شد چهار نفر از فعالین در عرصه کانونهای فرهنگی مساجد شهرستان اشکذرمورد تجلیل و تقدیر قرارگرفتند.

دراین برنامه ازحجت الاسلام سعید ذاکری نیا نیزبه عنوان امام جماعت مسجد مرحوم حاج غلام اشکذروفعال فرهنگی کانون مسجدبا اهدای  لوح تقدیر تقدیرشد.

لازم به ذکراست دراین مراسم امام جمعه یزد ، معاون سیاسی استاندار ،مدیر کل ارشاد و مدیر کل تبلیغات اسلامی استان یزد حضور داشتند

برگزاری آزمون دوره ضمن خدمت در اشکذر

آزمون دوره ضمن خدمت کارکنن دولت در اشکذربرگزار شد

حجت الاسلام ذاکری نیا کارشناس فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر بااعلام این خبر افزود،دراین آزمون کتبی  که از کتاب پرتویی از اسرار نماز حجت الاسلام قرائتی به عمل آمد شرکت کنندگان ازبین  کارکنان دولت در ادارات مختلف شهرستان بودند که به سوالات  مربوطه پاسخ دادند.

وی افزود: در این دوره 28 ساعته  به افرادی که درآزمون قبول شوند گواهی پایان دوره ضمن خدمت ادارات دولتی تقدیم می شود.

امام جمعه اشکذر از برگزاری مراسم با شکوه ایام فاطمیه دراین شهرستان تقدیر کرد

 

حجت الاسلام طالبیان درجمع روحانیون شهرستان اشکذر با بیان برخی از ویژگی های ارزشمند اخلاقی حضرت فاطمه (س) احیای امر اهل بیت علیهم السلام ونیزبرگزاری مراسم گرامی داشت ولادت وشهادت آنها را ازجمله تعظیم شعائر الاهی دانست .

امام جمعه اشکذر تاکید کرد مردم متدین این شهرستان در برپایی مجالس مذهبی درذمناسبت های دینی همت والا ودرخور تحسینی دارند . ایشان هم چنین از برنامه های متنوع وفراوانی که همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س) درمناطق مختلف سطح شهرستان اجراشدتشکر کرد ونقش روحانیون ومبلغین ارجمند را دراین زمینه مهم و ارزشمند توصیف کرد.

یاد آوری می شود برنامه های ایام فاطمیه درسال جاری با هماهنگی اداره تبلیغات اسلامی وهمکاری روحانیون وهیات های مذهبی به شکل باشکوهی برگزار شد وهیات های مذهبی همزمان با روز وشب شهادت آن بانوی بزرگ با راه اندازی هیات های عزاداری درمناطق مختلف به گرامی داشت این ایام پرداختند.

برگزاری کلاس احکام فقه دربازار ویژه بازاریان اشکذر

 

باهمکاری اداره تبلیغات اسلامی اشکذر، بسیج اصناف واتاق اصناف این شهرستان جلسه آموزش فقه بازار ویژه تعدادی از کسبه درمحل مسجد مهدیه برگزار شد .

طبق معمول مدرس این دوره حجت الاسلام پورقیومی بود که   وی  درآغاز سخنانش به بیان بخشی از فلسفه احکام دربیان نورانی حضرت فاطمه (س)  پرداخت . مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر سپس احکام شرعی مربوط به سد معبر و معامله نقد ونسیه را مطرح کرد .

پورقیومی هم چنین دررابطه با بدهی ، انواع بدهی  ومسائل شرعی آن نکاتی را جهت حاضرین تبیین نمود .

پاسخ گویی به سسوالات تعدادی از بازاریان شرکت کننده دراین جلسه ، قرئت زیارت عاشورا وصبحانه از دیگر برنامه های این جلسه بود .

برگزاری آخرین کلاس تفسیر نهج الیلاغه  درسال 1394

به دعوت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر وباهمکاری دفترامام جمعه ، آخرین جلسه تفسیرنهج البلاغه ویژه روحانیون درسال 1394 درمحل دفتر امام جمعه اشکذر برگزار گردید .

دراین جلسه که به صورت هفتگی تشکیل می شود پس تلاوت آیاتی از قرآن کریم ، حجت الاسلام طالبیان به توضیح فرازهایی از نامه  69 نهج البلاغه پرداخت وگفت :امام علی علیه السلام دراین نامه خود که به حارث همدانی نگاشته است اورا به تمسّک کردن به قرآن وعترت سفارش کرده است . آقای طالبیان افزود: اهل بیت (ع) عدل قرآن هستند وسخنان آنها نیز عدل قرآن است منوط به این که یقین پیداکنیم که از معصوم(ع) صادرشده است ومعصوم(ع) درجایگاه تقیّه نبوده است .

امام جمعه اشکذر درادامه سخنانش گفت: چند اصل قرآنی مهم وجود دارد که توجّه به آنها لازم است ازجمله این که قرآن اصراردارد که نظام جهان دردست خداوند است واین عالم هدف دارمی باشد . اصل بعدی این است که انسان یقین پیدا کند که این دنیا منزلگاه اونیست ومعاد امری است که قرآن می خواهد مرتبومستمر آن رایاد آوری نماید . اصل بعدی قرآنی این است که قرآن کتاب قصّه نیست واصولا نکات آموزنده ی جریانات تاریخی ووزندگی دیگران را نقل می کند . اصل دیگرفهماندن  این حقیقت است که مرگ پیش روی همه انسان هاست وباهرنفس کشیدنی به آن نزدیک می شویم .

حجت الاسلام طالبیان توصیه بعدی حضرت امیرالمومنین (ع) دراین نامه را بزرگ شمردن نام خدادانست که شامل منزه دانستن نام باریتعالی وقسم نخوردن به آن است .