بایگانی ماهانه: خرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید: 217

آغاز عملیات احداث مسجد خیری امام جعفر صادق (ع) در پارک بزرگ شهر اشکذر

عملیات احداث مسجد خیری امام جعفر صادق (ع) در پارک بزرگ شهر اشکذر آغاز شد.

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی شهرداری، این مسجد در زمینی به مساحت هزار متر مربع و با زیربنای ۲۵۰ متر مربع  با هزینه ای بالغ بر سه میلیارد ریال توسط خیر اشکذری حاج علی محمد حیدری احداث خواهد شد.

قدرت پوشالی اسرائیل غاصب وظالم روبه اضمحلال ونابودی است

قدرت پوشالی اسرائیل غاصب وظالم روبه اضمحلال ونابودی است

حجت الاسلا پورقیومی با بیان این نکته درجلسه ستاد گرامی داشت روز قدس گفت : طبق معارف دینی خداوند متعال سزای ظلم را درهمین دنیا به ظالم می رساند.

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر باقرائت آیه شریف « ان اشد الناس عداوه للذین آمنوا الیهود » خاطر نشان کرد که دشمنی اسرائیل با اسلام ، فلسطینی های مظلوم و ایران اسلامی هیچ گاه تمام شدنی نیست وهمه مسلمانان باید با سلاح ایمان به خدا وتقویت وحدت خودشان گوش به فرمان رهبری واحد با همه دشمنان مبارزه کنند.

ایشان افزود : روز قدس یاد گار ارزشمند بنیان گذار فقید جمهوری اسلامی حضرت امتام خمینی (ره) است که امروزه جهانی شده است وموجب افزایش قدرت فلسطینی های مظلوم می باشد .

مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر درپایان سخنانش گفت : نگاهی به تفکرات اعتقادی قوم یهود ونیز ملاحظه تاریخی ظلم ها وجنایات این قوم منحرف وسرکش عمق خباثت آنها را برملا می کند.

حمله موشکی سپاه به مقر تکفیری ها وداعشی ها در سوریه گوشه ای از اقتدار ایران قدرتمند و هشدار به همه حامیان آنها و مستکبرین است

حمله موشکی سپاه به مقر تکفیری ها وداعشی ها در سوریه گوشه ای از اقتدار ایران قدرتمند و هشدار به همه حامیان آنها و مستکبرین است

حجت الاسلام پورقیومی مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر درواکنش به حمله موشکی روز یکشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر تجهیز وفرماندهی گروهک تکفیری وداعشی دربیت الزور سوریه گفت : دشمنان نظام اسلامی بدانند ایران یکپارچه گوش به فرمان رهبر حکیم وشجاع خود است و قدرت های مستکبر جهانی را یارای مقابله با این نیروی عظیم نخواهد بود . ایشان تاکید کرد فساد وظلم  در قاموس اسلام جایگاهی ندارد

اعلام زمان و مکان راهپیمایی روز جهانی قدس در مناطق سه گانه شهرستان اشکذر

برنامه  راهپیمایی روز جهانی قدس  مناطق سه گانه  شهرستان اشکذر در سال ۱۳۹۶

  • شهر اشکذر : بعد از مراسم نماز جمعه ، از مصلی به طرف میدان امام حسن مجتبی (ع) – سخنران حجت الاسلام طالبیان

 

 

  • منطقه رستاق : بعد از مراسم نمازجمعه، از امامزاده سید حسین بندرآباد به طرف حسینه شهدا سخنران حجت الاسلام دلاوری امام جمعه محترم

 

 

  • منطقه خضرآباد : ساعت ۱۱:۳۰ صبح از امامزاده سید کافی کافی آباد به طرف مسجدجامع روستای بامکان (محل نمازجمعه ) – سخنران حجت الاسلام غالبی امام جمعه محترم

استفتائات جدید از مقام معظم رهبری (خرداد ماه)

استفتائات جدید از مقام معظم رهبری (خرداد ماه)

 

رؤیت هلال در بلاد شرقی

س. اگر در شهری شرقی ماه دیده شود برای همه ی شهرهای غربی هم اول ماه ثابت میشود؟ و یا این به فاصله ی دو شهر بستگی ندارد؟ واگر مثلا کسی در ژاپن که جزو شرقی ترین کشور ها است ماه را ببیند برای کل دنیا اول ماه ثابت میشود؟

س. اتحاد افق در رؤیت هلال شرط است. و مقصود از اتحاد افق، شهرها و یا کشورهایی است که از جهت احتمال رؤیت هلال و عدم احتمال رؤیت یکسان باشند وتشخیص آن با مکلف است.

 

راههای ثبوت اول ماه

س. آیا کسی که مرجع تقلید دیگری دارد در ثبوت اول ماه می تواند به مقام معظم رهبری رجوع کند؟ راههای ثبوت اول ماه چیست ؟

ج. اصل ثبوت رؤیت هلال ماه، تقلیدی نیست، بلکه اگر شخص از گفته و اعلام نظر یک مرجع تقلید، اطمینان به رؤیت ماه پیدا کند، باید ترتیب اثر دهد؛ در هر صورت اول ماه به پنج چیز ثابت می شود:
اول: آنکه خود انسان ماه را ببیند.
دوم: عده ای که از گفته آنان اطمینان پیدا می شود بگویند ماه را دیده ایم و همچنین است هر چیزی که به واسطه آن اطمینان پیدا شود.
سوم
: دو مرد عادل بگویند که ماه را دیده ایم،
چهارم: سی روز از اول ماه بگذرد.
پنجم: حاکم شرع حکم کند که اول ماه است
.

 

ملاک رؤیت هلال

س. رؤیت ماه نو با ابزار چه حکمی دارد آیا رویت تصویر هلال ماه با استفاده از دوربین مخصوص و انعکاس نور و بازخوانی اطلاعات ضبط شده توسط رایانه، برای اثبات اول ماه کفایت می کند ؟

ج. رؤیت با وسیله، فرقی با رؤیت به طریق عادی ندارد و معتبر است. ملاک آن است که عنوان رؤیت محفوظ باشد. پس رؤیت با چشم و با عینک و با تلسکوپ محکوم به حکم واحدند. اما در مورد انعکاس به رایانه که درآن صدق عنوان رؤیت معلوم نیست محل اشکال است.

 

روزه نگرفتن بخاطر امتحان

س. با توجه به فصل امتحانات علی الخصوص کنکور که سرنوشت ساز است، در مورد روزه حکمش چیست؟

ج. صرف داشتن امتحان مجوز ترک روزه نیست و در صورتی که روزه نگیرید معصیت کرده‌اید و باید قضای روزه ها را و نیز کفاره آن را انجام دهید؛ البته می توانید بعد از اذان صبح تا قبل از اذان ظهر با رفتن به مسافت شرعی روزه خود را در سفر افطار کنید و بعداً فقط قضا نمایید.

 

روزه زن شیرده

س. همسرم فرزندمان که ۴۰ روزه می باشد را شیر میدهد، نسبت به روزه در ماه مبارک رمضان چه وظیفه ای دارد ؟

ج. اگر به دلیل کم یا خشک شدن شیر بر اثر روزه، خوف ضرر بر طفل داشته باشد، روزه را افطار کند وبرای هر روز باید یک مدّ طعام (تقریباً ۷۵۰ گرم گندم یا نان یا جو یا برنج یا آرد) به فقیر بدهد و قضای روزه را هم بعداً بجا آورد؛ و اگر قضای روزه را بدون عذر تا ماه رمضان بعد انجام ندهد، کفاره تأخیر (یک مدّ طعام برای هر روزه) واجب می شود
و در صورتی که عذر او در افطار روزه خوف ضرر برای خودش بوده، حکم سایر موارد خوف ضرر را دارد و در صورت استمرار این خوف تا ماه رمضان سال بعد، قضا از او ساقط است و فقط فدیه (یک مد طعام) بر وی واجب است.

 

فرو بردن اخلاط سر و سینه در حال روزه

س. فرو دادن خلط که از راه بینی وارد حلق می شود روزه را باطل می کند؟

ج. فرو بردن اخلاط سر و سینه، تا به فضای دهان نرسیده، اشکال ندارد، ولی اگر داخل فضای دهان شودو عمدا فرو برد، به احتیاط واجب روزه باطل می شود.

 

مسواک و مضمضه کردن در حال روزه

س. آیا مسواک زدن یا مضمضه کردن روزه را باطل میکند، اگر هنگام وضو یا غیر آن بدون اختیار آب فرو رود چه حکمی دارد ؟

ج. مسواک زدن در حال روزه اشکال ندارد ولی باید از فرو رفتن آب دهان که آغشته با خمیر دندان و آب است جلوگیری شود؛ بله اگر روزه‌دار در هنگام وضو برای نماز واجب قدری آب در دهان بگرداند و مضمضه کند و آب بی‌اختیار فرو داده شد، روزه‌اش صحیح است و قضا بر او واجب نیست. ولی در غیر وضوی نماز واجب، احتیاط واجب آن است که قضا نماید.

 

استفاده روزه دار از قطره چشم

س. آیا قطره چشم روزه را باطل میکند؟

ج. ریختن دوا در چشم برای روزه دار اشکال ندارد. چنانچه مزه یا بوی آن به حلق برسد، کراهت دارد.

 

فرو بردن بزاق در حال روزه

س. کسی که روزه است و بوی غذا را استشمام کند و بزاقش ترشح شود اگر این بزاق را قورت بدهد روزه اش باطل میشود؟

ج. در فرض سوال باطل نمی شود.

 

روزه گرفتن در اماکن چهارگانه تخییر

س. در اماکنی که نمازگزار بین کامل و شکسته خواندن نماز مخیّر است همچون مسجدالحرام و مسجدالنبی(صل الله علیه و آله) وحائر حسینی(علیه السلام ) و مسجد کوفه، اگر کسی کمتر از ده روز بماند، آیا بدون قصد ده روز جایز است روزه بگیرد؟

ج. حکم تخییر در اماکن چهارگانه اختصاص به نماز دارد؛ و روزه‌ی مسافری که قصد اقامت ده روز نکرده، صحیح نیست.

 

نذر روزه در سفر در ماه رمضان

س. کسی که در ماه رمضان در سفر است، آیا می ‌تواند نذر کند روزه بگیرد؟

ج. خیر، جایز نیست.

 

رسیدن به محل اقامت؛ بعد از اذان ظهر

س. اگر به جایی سفر کنم که قصد دارم ده روز در آن‌جا بمانم ولی بعد از اذان ظهر به آن‌جا برسم آیا روزه آن روز صحیح است؟

ج. روزه آن روز صحیح نیست و باید قبل از اذان ظهر در محل اقامت ده روز باشید.

 

استفراغ عمدی در حال روزه

س. استفراغ عمدی موجب بطلان روزه است و آیا کفاره هم دارد؟

ج. استفراغ عمدی موجب بطلان روزه است و کفاره هم دارد.

 

 

 

منبع : سایت مقام معظم رهبری

 

برگزاری مراسم قدرشناسی از قدر دراشکذر

برگزاری مراسم قدرشناسی از قدر دراشکذر

 

باهمکاری اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر و دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر مراسم قدرشناسی از قدر با سخنرانی حجت الاسلام پورقیومی در محل خوابگاه این دانشگاه برگزارگردید.

 مسئول اداره تبلیغات اسلامی اشکذر دراین برنامه به اهمیت شبهای قدر از دیدگاه قرآن وسیره معصومین (ع) پرداخت وضمن بیان داستانهایی درمورد توبه وارتباط با امام زمان (عج) برلزوم توجه به معنویات درهمه شئون زندگی تاکید کرد .

 پورقیومی همچنین دستورالعملهای عبادی درزمینه شبهای قدر راهمراه با معانی کلمه قدر برای دانشجویان حاضر تشریح کرد ودرپایان به سوالات تعدادی از آنها پاسخ گفت .

 این مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب وعشاء ونیز ضیافت افطاری خاتمه یافت .

برگزاری اعتکاف درروستای شرب العین بخش خضرآباد

 

 

همزمان با لیالی قدر مراسم معنوی اعتکاف برای دومین سال با شرکت ۳۵ نفر از برادران وخواهران علاقه مند درمحل مسجد روستای شرب العین از توابع بخش خضرآباد برگزار گردید .

به گفته حجت الاسلام پورقیومی معتکفین در این سه روز ضمن انجام اعمال ماه مبارک رمضان وشبهای قدر با جلسات آموزش احکام ومعارف دینی واعتقادی آشنا می شوند .

مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر افزود: از خیرین محترم و روحانی منطقه حجت الاسلام سیدرضا حسینی که دراین زمینه نهایت فعالیت وهمراهی را داشته اند تقدیر می گردد.

فرزند، زینت و نورچشم والدین

فرزند، زینت و نورچشم والدین

نگاه به فرزند تنها نگاه دنیوی نیست، فرزند صالح هم به درد دنیا می خورد هم آخرت. فرزند در دنیا و آخرت نورچشم است. در دنیا یار و یاور پدرومادر است. نگاه مهربانانه فرزند به چهره پدر و مادر به اندازه عبادت ارزش دارد. او می داند والدین چه شأن ومنزلت بالا و خطیری دارند و اگر سعادت و خوشبختی می خواهد نباید نسبت به والدینش حتی ابراز ناراحتی درونی کند. داشتن چنین فرزندی برای پدر و مادر سعادت دنیوی است. پیامبر(ص) نیز با تشبیه فرزند به میوه درخت، فرزند را میوه دل می نامد و فرزند صالح را گلی از گلهای بهشت می داند.

دعای فرزند برای پدرومادر یکی از دستورهای قرآن است و به فرزندان گفته شده است بگویند «خدایا پدر و مادرم را مشمول رحمتت بگردان، آنچنان که آنها در کودکی مرا تربیت کرده و رشد داده اند». از فواید دیگر ازدواج و فرزند دار شدن این است که انسان حق پدرومادر را بهتر می شناسد وقدر آنها را بیشتر می فهمد. ازدواج و فرزند دار شدن، باب معرفت را برای انسان باز می کند، بدین ترتیب انسان معارف را بهتر درک می کند.پیامبر(ص) فرمود: «ارث خداوند به بنده مؤمنش فرزند صالح است تا برایش استغفارکند.» در این جمله نگاه اخروی به فرزند دیده می شود.

سبب ثواب و بخشش گناهان

ثوابهای فرزند آوری و تربیت فرزند یکی از انگیزه هایی است که افراد را به فرزند آوری ترغیب می کند. اگرکسی زندگی را فرصتی می داند برای جمع آوری زاد و توشه برای آخرتش، بداند که پیامبر فرمود: «فرزندانتان را گرامی بدارید وادب آنان را نیکو کنید تا خداوند شما را ببخشد». فرزند و تلاش برای نیکو ادب کردن و تحمل رنجهای شیرین فرزندداری، موجب بخشش گناهان انسان می شود.

عامل شکوفایی عواطف

یکی دیگر از امتیازات داشتن فرزند، این است که با وجود او، عواطف و ابعاد گوناگون انسان شکوفا می شود. پیامبر(ص) فرمود:«کودکانتان را زیاد ببوسید که به ازای هر بوسه ای که به گونه فرزندت می زنی خداوند درجه ای در بهشت برای تو می دهد». شرط محبت کردن به فرزند این است که نیت کنی. این سخن پیامبر(ص) اصلاً تعجبی ندارد، زیرا وقتی قرار است تا ابد در بهشت زندگی کنیم هرچقدر وسعت بدهند بازهم کم است، به همان دلیلی که در روایت آمده است سعادت دنیوی مرد این است که زندگی اش در تنگنا نباشد. گاهی از این نکته غافلیم وتوجه نداریم که اگر کسی که یکی دو فرزند داشته و آنها به خانه بخت رفته باشند دیگر کسی نیست که با بوسیدن ونگاه کردن به فرزندش که عبادت محسوب می شود وسیله ارتقای معنوی اش را فراهم کند.

شادابی خانواده های پرجمعیت

در سبک زندگی سنتی ایرانیان و آنچه پیامبر(ص) به آن تشویق کرده است همیشه فرزندی در خانه هست و خانواده های پرجمعیت نگرانی ای از تنها شدن ندارند و همیشه نورچشمی هست تا به زندگی نشاط وشادابی بدهد. پیامبر(ص) با ترسیم رابطه مستقیمی بین فرزندان و والدین، می فرماید: «بچه ها را دوست داشته باشید و به آنها ترحم کنید خداوند به اندازه ای که به بچه ها رحم می کنید به شما رحم می کند».

ثواب حسنه با خداست

با وجود نگاه مشفقانه اسلام نسبت به فرزندان در روایات توجه بیشتری به فرزندان دختر شده است دختر را حسنه دانسته و ثواب حسنه را خدا می دهد. با نگاهی به زندگی علما و بزرگان می بینیم که با تمام مشغله هایی که داشته اند از محبت به بچه ها غفلت نکرده اند.

در روایت است وقتی خانمی باردار می شود به منزله روزه دار نماز شب خوان و مجاهدی است که با جان و مالش جهاد می کند. خداوند متعال مهری به مادر داده است که رنج حاملگی و زایمان را شیرین می کند. در این باره این گونه سختی ها در قرآن دو آیه داریم، آیه ای می گوید:« پس از سختی شیرینی می آید». یعنی بچه وقتی از آب و گل بیرون می آید نورچشم می شود وسختی هایش تمام می شود و شیرینی هایش به دل می نشیند. در باره دوران سختی ها نیز خداوند می گوید: «بدرستی که درسختی ها شیرینی است». یعنی زنان شیرده از این رنج لذت می برند. این است که همسرانی که فرزند ندارند با تحمل رنج فراوان و با توسل به هر وسیله ای تلاش می کنند فرزندی بیاورند.

فریده صدری کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان اشکذر

همبستگی رستاق درشرکت درمراسم مذهبی عمومی از جمله راهپیمایی ها، نماز جمعه ودیگر مراسم مذهبی جلوه گراست

 

همبستگی رستاق درشرکت درمراسم مذهبی عمومی از جمله راهپیمایی ها، نماز جمعه  ودیگر مراسم مذهبی جلوه گراست

 

مسئول اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر درجلسه ستاد نماز جمعه رستاق که درمحل دفتر امام جمعه تشکیل گردید گفت : درراهپیمایی روز جهانی قدس باید نهایت دقت وتلاش به عمل آید تا بهترین صحنه های حماسی به منصه ظهور برسد . حجت الاسلام پورقوپیومی خطاب به دست اندرکاران این برنامه توصیه کرد : باتوجه به همزمانی مراسم نماز جمعه و راهپیمایی روزقدس باید برنامه ریزی ها طوری صورت گیرد تا مردم روزه دار در زمان مناسب درهردوبرنامه شرکت نمایند وهمزمان با کاهش زمانی برنامه برغنای محتوایی آن بیفزاییم .

حضور مردم روزه دار درراهپیمایی روزقدس نشانه اهمیت اندیشه های امام (ره) و رهبری است

حضور مردم روزه دار درراهپیمایی روزقدس نشانه اهمیت اندیشه های امام (ره) و رهبری است

 

حجت الاسلام پورقیومی با بیان این مطلب درجمع اعضای ستاد نماز جمعه شهراشکذر گفت : مراسم راهپیمایی بزرگ روز قدس درسه نقطه از سطح شهرستان برگزار خواهد شد ومردم روزه دار با آرمان هایحضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری که یکی از آنها روزحمایت از مردم مظلوم فلسطین است تجدید پیمان می کنند. مسئول اداره تبلیغات اسلامی وشورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر گفت : راهپیمایی روز قدس در شهر اشکذر بلافاصله پس از اقامه نماز باشکوه جمعه برگزارمی شود . ایشان افزود : راهپیمایی بخش خضرآباد قبل از مراسم نماز جمعه از محل امامزاده سید کافی (ع) کافی آباد به طرف مسجد روستای بامکان برگزار خواهدشد. هم چنین راهپیمایی روزقدس در رستاق بعد از نماز جمعه از مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام روستای بندرآباد آغاز می گردد. آقای پورقیومی درپایان سخنانش از عموم مردم انقلابی وهمیشه درصحنه شهرستان برای شرکت با شکوه دراین مراسم دعوت به عمل آورد.