بایگانی ماهانه: دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید: 143

دیداررییس وکارشناس امورفرهنگی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذربا امام جماعت مسجدجامع

حجت الاسلام عباس دهقانی و حجت الاسلام سعید ذاکری نیا با حجت الاسلام سید کاظم طباطبایی پور امام جماعت مسجد جامع اشکذر درمنزل وی دیدار وگفتگو نمودند.

برگزاری دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد ویژه مساجد

این دوره آموزشی مفید وکارآمد باحضور نمازگزاران اعم ازخواهروبرادر درمسجدمرحوم حاج غلام اشکذر برگزار گردید .

حجت الاسلام سعیدذاکری نیاکارشناس فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر با اعلام این خبر افزوداساتید این دوره باهمکاری اداره بهزیستی شهرستان تامین گردیده است وقراراست این برنامه درمساجد دیگری هم درسطح شهرستان برگزارگرددوازعموم علاقه مندان جهت استفاده دعوت به عمل می آید

سخنرانی کارشناس امور فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر درسالروزاعدام ناجوانمردانه گروه فداییان اسلام

حجت الاسلام سعید ذاکری نیا درسالروزفرارشاه معدوم وهمچنین اعدام ناجوانمردانه گروه فداییان اسلام ودرراس آنها شهیدنواب صفوی گفت: درذیل این آیه شریفه “ان شکرتم لازیدنکم وان کفرتم ان عذابی لشدید” مطالب بسیاری نهفته است من جمله اینکه  خیلی باید قدر انقلاب اسلامیمان  را بدانیم چراکه به پای این نهال عزیزخونهای بسیاری ریخته شده است واگرخدای ناکرده قدردانی نکنیم هم خون شهدا راپایمال کرده ایم هم ممکن است خداوند نظرلطف وعنایاتش را ازما بردارد.

کلاس تفسیر نهج البلاغه ویژه روحانیون برگزار شد

کلاس تفسیر نهج البلاغه با حضور مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد ، امام جمعه اشکذر و جمعی از روحانیون در محل دفتر امام جمعه اشکذر برگزار شد.

حجت الاسلام فخرالدینی مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یزد با اشاره به حدیثی از نهج البلاغه و تطبیق آن با انقلاب اسلامی ایران  به پنج نکته اشاره کرد : ۱- متکی بودن به خدا و عدم تکیه انقلاب به شرق و غرب ۲- مبارزه با گناه و اینکه در زندگی حرام و گناه نباشد ۳- مبارزه با جهل و نادانی و توصیه به کسب علم و دانش و معرفت ۴- افشاگری و بیان مطالب علمی و آگاه کردن مردم ۵- پیروزی انقلاب اسلامی  با صبر و استقامت در برابر امتحان و آزمایشات الهی.

در این جلسه حجت الاسلام عباس دهقانی اشکذری رئیس اداره تبلیغات اسلامی به عنوان مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر معرفی شد.

دیدار صمیمی رئیس اداره با خانواده مدد جوی کمیته امداد امام خمینی (ره)

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر با همراهی رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و کارشناسان مربوطه مورخ ۲۷دی ماه سال جاری در منطقه فیروزآباد دیداری صمیمی  با خانواده مددجوی وابسته به کمیته امداد در منطقه فیروزآباد داشتند .

حضور رئیس اداره در جلسه ستاد نمازجمعه اشکذر

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر در جلسه ستاد نمازجمعه اشکذر مورخ ۲۶دی ماه سال جاری در محل دفتر امام جمعه شرکت کرد و اظهار هر نوع همکاری در جهت شرکت هرچه بیشتر آحاد جامعه در نماز پرصلابت جمعه نمود .

نگاهی کوتاه به سیره اخلاقی و اجتماعی امام حسین علیه السلام

نگاهی کوتاه به سیره اخلاقی و اجتماعی امام حسین علیه السلام

در فرهنگ ناب اسلامی، زندگی حضرات معصومین در پرتو تکامل و جامعیت، به گونه‌ای است که هر کسی با هر سطح از تقاضا و نیازمندی می‌تواند سیره‌ی معصومان را به‌عنوان چراغ راه انتخاب و زندگی خویش را بر آن تطبیق نماید؛ چراکه هر کدام از این بزرگواران ضمن برخورداری از جامعیت، در یکی از ابواب فضایل اخلاقی درخشش ویژه داشته‌اند. حضرت سیدالشهدا (علیه‌السلام) از امامان بزرگواری است که یا از دریچه سوگ، حماسه و عزاداری و یا با نگاه عاطفی، به زندگی ایشان پرداخته می‌شود. از آن جا که نقطه اوجِ دوران امامت آن حضرت در مبارزه بی‌امان با ظلم، تباهی و فساد ناشی از خلافت اموی و شهادت در مسیر آرمان‌خواهی سپری شد، مفاهیمی همچون امر به معروف و نهی از منکر، غیرت دینی، شجاعت، شهامت، انقلابی‌گری و… ، پررنگ‌تر از دیگر ابعاد، در نگرش عامه مردم به زندگی امام حسین (ع)، نمود پیدا کرده است.
در این رهگذر، نگرش اجتماعی و اخلاقی، اصول مکارم و محاسن اخلاقی امام حسین (علیه السلام) که بی‌تردید قطعه‌ای از خلق نیکوی رسول خداست، کمتر مورد توجه قرار گرفته و فقط در گریز روضه‌ها، به فرمایش امام زین العابدین (علیه‌السلام) درباره زخم‌های کهنه پیکر مطهر سیدالشهدا (علیه السلام) ناشی از جابجایی کالاهای مورد نیاز تهیدستان به‌عنوان تجلی احسان آن حضرت اکتفا می‌شود. برخی از رویدادهای زندگی ایشان نیز به دور از تحلیل اخلاقی به جامعه عرضه می‌شود. به‌عنوان نمونه امام زمان ارواحنافداه در زیارت ناحیه مقدسه تعبیر زیبای “ربیع الایتام” را برای آن حضرت یادآوری می‌فرماید. به راستی آیا ضروری نیست این بهار خرم یتیمان و نیازمندان را به صورت جامع‌تری بشناسیم؟ و یا به‌عنوان مثال، همگان قصه‌ی زندگی همسر وفادار آن حضرت را شنیده‌ایم، اما تحلیل زندگی مشترک آن حضرت کمتر مورد توجه قرار گرفته، فقط آموخته‌ایم که همسر سیدالشهدا (علیه السلام)، پس از ایشان یک سال خیمه عزا به‌پاداشت و کمتر زیر سایه می‌رفت تا شاید اندکی از محبت ایشان را جبران نموده باشد. آیا از دریچه‌ی “خوب همسرداری به آن نگریسته‌ایم؟” آیا مسأله روزی حلال که کیمیای زندگی ماست و در فرمایشات آن حضرت بدان اشاره شده است را از دریچه‌ی ضرورت‌های زندگی کنونی به آن پرداخته‌ایم؟
در این نوشتار به شخصیت اجتماعی و اخلاقی حضرت امام حسین (علیه السلام) پرداخته می‌شود تا رهروان آن حضرت به الگوبرداری از سیره آن بزرگوار اقدام نمایند. قطعه‌ای کوتاه از روایت مفصل امام حسین (علیه السلام) درباره تشویق مردم به نیکوکاری مشهور شده که فرمودند: «نیازمندی مردم به شما از نعمت‌های الهی است، پس هیچ گاه از مراجعه آنان رویگردان نشوید، چرا که اگر رویگردان شوید، این نعمت به نقمت (بلا) تبدیل خواهد شد.» این روایت اگر به صورت جامع مطرح شود، نقشه جامع زندگی ایمانی در پرتو آن ترسیم می‌شود.

نگاهی اجمالی به مهمترین سفارش‌های اخلاقی امام حسین (علیه السلام):
۱٫ توصیه به مکارم اخلاق
نخستین توصیه سیدالشهدا، توصیه به زیستن با ارزش‌های والای اخلاقی و پیشی گرفتن از یکدیگر برای به دست آوردن سرمایه‌های سعادت است. تعبیر زیبای “نافسوا فی المکارم” گویای حقایقی است که جامعه امروزی نیز بدان نیازمند است. کیست که نداند صداقت، امانتداری، حسن همجواری، نیکوکاری، صله رحم، یتیم نوازی، رأفت و مهربانی، جود و بخشش، گذشت، بالابردن آستانه صبر و تحمل و… از مصادیقی است که گاهی در لابلای زندگی ماشینی به فراموشی سپرده می‌شود.
۲٫ رقابت در خوبی ها و سرعت در کار خیر
در عرصه اجتماعی اگر برخی کارها بهنگام انجام نشود، تأثیر آن ممکن است به صورت مطلوب نشان داده نشود، مصداق آن حرکت‌های خونخواهانه‌ای که پس از حادثه عاشورا در مقیاس بسیار بزرگتر انجام گرفت، اما به دلیل تأخیر، تأثیر شگرفی در مسیر تاریخ اسلام نداشته است. آن حضرت می‌فرماید: «ای مردم! در خوبی‌ها با یکدیگر رقابت و در بهره‌گرفتن از فرصت‌های خیر، از یکدیگر پیشی بگیرید.» کار نیک باید با شتاب انجام گیرد و چنان‌چه بدون اشتیاق و شتاب انجام پذیرد، از میزان خیر آن کاسته خواهد شد.
در فراز دیگر می‌فرماید: «در برآوردن نیازمندی تهیدستان، ستایش و نیک‌نامی نزد مردم را از آن خود سازید و با سستی و کسالت در انجام خیر نگذارید بدگویی نثارتان نمایند.»
برای هر انسانی قضاوت مردم درباره او بسیار مهم است؛ این مهم نیز به عملکرد خود او بستگی دارد، اگر در پی درمان دردهای بی شمار جامعه باشیم، در بین مردم خوشنام و در پرتو بی‌تفاوتی نیز به‌عنوان عنصر بی‌خاصیت شناخته خواهد شد.
۳٫ بردباری در برابر ناسپاسی دیگران
سیره اهل بیت (علیهم السلام) در نیکی به مردم بر این پایه استوار بوده که از طرف مقابل نه توقع پاداش و نه توقع سپاس داشته‌اند. در سوره مبارکه “هل اتی” نیز در قالب “لانرید منکم جزاء و لا شکورا” بدان اشاره شده است. سیدالشهدا (علیه السلام) نیز در همین راستا می فرماید: «اگر ناتوانی را توان بخشیدید و او محبت شما را سپاس نگفت، غمگین نشوید؛ زیرا خداوند کریم است و بزرگ‌ترین پاداش‌ها را به شما عنایت خواهد فرمود و به یقین پاداش خداوند باارزش تر و بزرگ‌تر است.» در جای دیگر نیز می‌فرماید: «نیازمندی که به شما مراجعه می‌کند، آبروی خویش را نگاه نداشته؛ تو نیز وجهه خویش را حفظ کن و دست رد به سینه‌ی او نزن.» در این فراز، محبتِ مشروط به اعضای جامعه امری ناپسند وگره‌گشایی بدون توقع و سپاس به‌عنوان معیار مسلمانی مطرح شده است.
۴٫ نگرش مطلوب به تقاضای کمک تهیدستان
همه‌ی مردم در هر شرایطی به توجه دیگران نیازمندند، امام حسین (علیه السلام) به ما آموخته است که نیاز خود را با دینداران با مروت و دارای اصالت خانوادگی مطرح نماییم و چنان‌چه کسی مرجع حل مشکلات مردم شد، باید خوشرو و گشاده‌دست باشد و بر اثر کثرت مراجعات نیازمندان، ابراز خستگی نکند و چهره در هم فرو نبرد. امام با خوش‌بینی تمام به نیازمندی دیگران نگریسته و می‌فرماید: ای مردم! بدانید که نیازمندی مردم به شما، از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند به شماست. پس هیچ‌گاه از مراجعه‌ی آنان خسته نشوید، چرا که [اگر روی گردانید] این نعمت تبدیل به بلا خواهد شد.
بدانید که نیکوکاری، باعث ستایش مردم و اجر اخروی خواهد بود. اگر چنان‌چه کار نیک، مجسم می‌گردید، آن را چهره ای خوش‌رو، مشاهده می‌کردید که بینندگان را شاد و مسرور می‌کند. و اگر چنان‌چه زشتی‌ها، مجسم می‌شد آن را چهره ای زشت رو و عبوس می‌دیدید که دل‌ها از او متنفر و دیده‌ها یارای دیدن او را نداشت.
۵٫ دعوت به بخشش، رسیدگی به خویشاوندان و نیازمندان
آن حضرت مظهر سخاوت و مهرورزی است و در همین راستا همگان را به مهربانی با مردم فراخوان نموده و می‌فرماید: «ای مردم! هر کس بذل و بخشش کند، به آقایی رسد و هر کس بخل ورزد، بی‌ارزش شود. سخاوتمندترین مردم کسی است که به فقیری مالی ببخشد که امید آن را ندارد و باگذشت‌ترین مردم کسی است که در عین قدرت عفو کند و بهترین فرد در صله‌ی رحم، کسی است که نسبت به افرادی که با او قطع رابطه کردند، صله‌ی رحم نماید؛ چرا که تنه‌ی درخت با رساندن غذا به شاخ و برگ خود به رشد می‌رسد.»
هر کس در برآوردن حاجت برادر مؤمن خویش شتاب کند، فردای قیامت که بر او وارد می‌شود، آن را خواهد یافت.
هر کس برای خدا از نیازمندی دستگیری کند، خداوند در روز نیازمندی او، احسان و پاداشش خواهد داد و بیش از آنچه انجام داده، بار غم دنیا را از دوشش برخواهد داشت.
هر کس غم و اندوه مؤمنی را برطرف نماید، خداوند غم و اندوه دنیا و آخرت را از او برطرف می‌کند، و هر کسی نیکی کند، خداوند به او نیکی خواهد کرد و خداوند نیکوکاران را دوست می‌دارد.
امید است با عنایت ویژه سید الشهدا (علیه السلام) در کنار زیبایی‌هایی که به واسطه خیرات و نذورات توسط ارادتمندان به ساحت مقدس اهل بیت (علیهم السلام) بر صحنه جامعه نقش می‌بندد، با اهتمام متدینان و خیرخواهی آنان مشکلات اجتماعی نیز از رهگذر حرکت‌های خیرخواهانه فرزندان هیئتی اهل بیت (علیهم السلام) برطرف شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم لطفیان

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

جلسه هم اندیشی با رئیس اصناف شهرستان

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر در روز ۲۵دی ماه سال جاری جلسه ای در محل اداره با رئیس اصناف شهرستان در زمینه همکاری و اجرای برنامه های فرهنگی و ارتقاء سطح بینش مذهبی بازاریان برگزار کرد

گردهمایی ائمه جمعه استان یزد در شهرستان اشکذر

همزمان با اقامه اولین نماز جمعه رستاق، نشست ائمه جمعه استان با حضور معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در شهرستان اشکذر برگزار شد

به گزارش اشکذرخبربه نقل از روابط عمومی فرمانداری اشکذر؛ به مناسبت ۲۴ دی‌ماه سالروز انتصاب مقام معظم رهبری به امام‌جمعه تهران، گردهمایی ماهانه ائمه جمعه استان با حضور آیت‌الله “محمدرضا ناصری” نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه یزد و حجت‌الاسلام “ابوالقاسم علیزاده” معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه  کشور به میزبانی روستای شرف‌آباد شهرستان اشکذر برگزار شد.

ائمه جمعه در این نشست که همزمان با اقامه اولین نماز جمعه رستاق برگزار شد در خصوص مباحث روز، اقتصاد مقاومتی، اشتغال و ضرورت توجه هرچه بیشتر به مقوله امربه‌معروف و نهی از منکر گفتگو و تبادل‌نظر کردند.

جلسه اعضای هیئت امنای هیئت مذهبی شرف آباد با رئیس اداره

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اشکذر در روز شنبه مورخ ۲۳ دی ماه سال جاری جلسه ای با اعضای هیئت امنای

هیئت عزاداری روستای شرف آباد رستاق گذاشت و پس از ارائه نقطه نظرات اعضای هیئت مذهبی مطالبی در زمینه جایگاه و نفوذ معنوی هیئت مذهبی و وظایفی که اعضاء هیئت مذهبی در راستای جذب هرچه بیشتر اقشار مختلف جامعه بویژه جوانان و نوجوانان مطالبی ایراد نمود .