17-21آذرماه 1397 بسیج ملی اطلاع رسانی مصرف نمک یددار تصفیه شده

inde2x

میزان مناسب دریافت ید بدن 10تا 9/29میکروگرم در دسی لیتر است کمبود ریزمغذی ید در بدن منجر به بروز بیماری گواتر ، کاهش انرژی بدن، سقط ها و مرده زایی، عقب ماندگی ذهنی کودکان ، کوتاه قدی ، کری و لالی می شود. ید به عنوان یکی از مواد مغذی ضروری بدن است که باید روزانه مصرف شوداگر چه توصیه می‌شود نمک بسیار کم مصرف شود ولی همان مقدار کم باید تصفیه شده و یددار باشد. نمک یددار در اکثر فعالیت‌های بدن مانند رشد و تکامل جسمی و عصبی، تولید انرژی و عملکرد طبیعی مغز و سلول‌های عصبی نقش مهمی دارد، عنوان کرد: کمبود ید باعث کاهش بهره هوشی و قدرت یادگیری در کودکان و دانش‌آموزان می‌شود.

بسیج ملی پوشش مصرف نمک یددار تصفیه شده برگزارمی شود

 

بسیج ملی پیشگیری از کمبود ید با هدف تاکید بر مصرف نمک ید دار تصفیه شده در آذر ماه از تاریخ 17 تا 21 در سراسر کشور برگزار می شود.

طی قرنهای گذشته کمبود ید موجب اختلالات غده تیروئید در صد ها میلیون نفر از مردم کشور ها شده است و اضافه کردن ید به محصولات غذایی به عنوان یک استراتژی موثر، ارزان و قابل اجرا برای پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید در کشور های جهان به کار گرفته شد. ایران نیز در بین کشور های مدیترانه شرقی ، اولین کشوری بود که اقدام به تولید و توزیع نمک ید دار در سطح جامعه نموده و موفقیت های چشمگیری نیز در دو دهه گذشته در خصوص  مبارزه با اختلالات ناشی از کمبود ید بدست آورده است، ولی متاسفانه تبلیغات نمک های غیر استاندارد مثل نمک دریا منجر به کاهش پوشش مصرف نمک یددار شده است و ادامه این روند موجب افت شاخص های برنامه و برگشت مجدد مشکل کمبود ید در کشور خواهد شد.

لذا با توجه به اهمیت مصرف نمک یددار تصفیه شده بسیج ملی پوشش مصرف نمک یددارتصفیه شده با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارتش، سپاه، نیروی انتظامی ، شهرداری و صداو سیما  به مدت یک هفته برگزار می شود.

– مصرف نمك را كاهش دهيد. ولي براي همان مقدار كم از نمك يددار استفاده كنيد.
– نمك يددار را در ظرف هاي سربسته و دور از نور و رطوبت نگهداري كنيد تا يد موجود در آن از بين نرود.

مصرف نمک یددار تصفیه شده راهکار اصلی پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از  کمبود ید است که حدود سه دهه قبل در کشور به مورد اجرا گذاشته شده است و نتایج ارزشیابی برنامه در مقاطع پنج ساله حاکی از کاهش شیوع گواتر از حدود 70 به 5/6 درصد و قرار گرفتن میانه ید در محدوده مطلوب شده است.

یکی از شاخصهای فرایند اجرای برنامه، پوشش مصرف نمک یددار است و افت این شاخص در نهایت خطر برگشت مشکل در کشور را بدنبال دارد. به نظر می رسد برخی مسائل از جمله تبلیغات گسترده نمک های غیر استاندارد به ویژه نمک دریا، نمک فله ای، سنگ نمک و غیره تهدیدی جدی برای افت شاخصهای این برنامه ملی است.

با توجه به اهمیت موضوع، دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از 17لغایت 21 آذر ماه سالجاری را بسیج ملی مصرف نمک یددار تصفیه شده اعلام نموده است

نظر فنی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت جهت اطلاع و پاسخ به شبهات ایجاد شده

باسمه تعالی

بر اساس منابع طب سنتی ایران برای نمک انواع مختلفی ذکر شده است (مثلا معدنی و غیر معدنی و حجری و غیر حجری و …). بهترین نوع آن نمک سفید، سخت، صاف، شفاف است(که اصطلاحاً به آن نمک اندرانی می‌گویند و نمک لاهوری نیز نوعی از آنست). این سفید و سخت و صاف و شفاف بودن تاکیدی است بر برتری نمک تصفیه شده بر نمک دارای گل و خاک و املاح فراوان که متاسفانه امروزه توسط برخی افراد ناآگاه تحت عنوان نمک طبیعی یا ارگانیک با قیمتهای بالا بفروش می‌رسد.

همچنین در کتاب مخزن الادویه حکیم عقیلی خراسانی ذکر شده است: “از میان نمکهای مختلف بدترین همه، ملح مصنوع از ماء بحر است” یعنی نمک دریا، بدترین نوع نمک خوراکی است و این در مغایرت کامل با تبلیغات افراد سودجویی است که تحت عنوان فروش نمک دریا ( به‌عنوان نمک سالم تر) پولهای کلانی را به جیب می‌زنند.

 

تعداد بازدید: 212

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


3 * = 27