مقاله هفته مبارزه با مواد مخدر

بیش از چند سده هست که جوامع بشری در پی مبارزه با پدیده ای هستند که کاشته و پرداخته دست خود است و تا به امروز نه تنها راهی برای نابودی و یا حتی کنترل آن نداشته بلکه هزینه های سنگین بسیاری هم در این راه کرده اند گرچه این پدیده در ابتدای امر ابزاری بود برای رفع آلم بشری اما پس از مرور زمان خود به درد و آلمی عالم گیر تبدیل شد .

این پدیده دیر ظهور چیزی نیست به جز اعتیاد به مخدر ها اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که به علل گرایش بیمار توجه نشود، درمان جسمی و روانی فقط برای مدتی نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می گردد.

اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد همچنین ویرانگری های حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را به طور جدی به مخاطره می اندازد .

متاسفانه مصرف مواد مخدر در سنین پایین در بین جوانان و نوجوانان مشاهده می شود و نوجوانان و جوانان بیشتر در معرض خطر و آسیب هستند که این امر به یک معظل بزرگ تبدیل شده و فاجعه برای جامعه است .

به همین دلیل پیشگیری و آگاهسازی و آشنایی جوانان با پدیده شوم اعتیاد و همچنین آگاهی بخشی به خانواده در برخورد با نوجوانان و جوانان در خصوص مقابله با گرایش به مواد مخدر از اهمیت بالایی برخوردار است و این اهمیت به دلیل تاثیرات و مضرات آن در سطح جامعه و شیوع آن در بین اقشار مختلف جامعه می باشد .

در جهت پیشگیری از این معظل باید خانواده و جامعه را نسبت به امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر که یکی از مشکلات اساسی در جامعه است مشارکت کنند و حضورشان در ریشه کن نمودن این مشکل لازم است خانواده و والدین به عنوان نخستین نهاد اجتماعی تاثیر بسزایی بر رشد و تکامل شخصیت فرزندان دارند و تحکیم روابط خانوادگی مانع از اعتیاد در فرزندان می شود و آموزش خانواده ها در مورد روش های پیشگیری از اعتیاد ضروری می باشد .

اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر نیز یک ضرورت است چرا که این مواد پایه های خانواده، جامعه،شهرستان و کشور را از بین می برد.

در پایان برنامه ریزی جدی دستگاه های مرتبط در خصوص اعتیاد که با برنامه ریزی های کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت ضمن آگاه سازی جامعه نسبت به مبارزه با این پدیده شوم می توانند اقدامات موثر انجام دهند ضروری می باشد .
رمز سلامتی در قرار دادن اندکی هیجان به جای آسایش است .

تعداد بازدید: 207

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


4 - = 0