” همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان”

    تاثیر عوامل محیطی بر روی باروری مردان

    ناباروری در مردان بیماری پیچیده ای بوده که عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند. یکی از این عوامل تأثیر محیط زندگی فرد در طول زندگی بوده که بر روی قدرت باروری وی تأثیر گذار می باشد.

 بسیاری از تماس های روزمره ما در محیط خانه، در محل کار و حتی در فضای آزاد و غذایی که مصرف        می کنیم می توانند در سلامت باروری مردان تأثیر گذار باشند.

 تعدادی از این عوامل محیطی عبارتند از:

۱- گرما : مشاغلی که در معرض گرما می باشند مانند نانواها، رانندگان وفعالیت های فیزیکی شدید مثل ورزشکاران حرفه‌ای و یا بیش از حد لباس پوشیدن همگی منجر به افزایش دمای بیضه اختلال در تولید اسپرم خواهند شد.

۲.  تاثیر امواج رادیویی و مغناطیسی : در مطالعات دیده شده بسیاری از شبکه های بیسیم مانند اینترنت های روزمره، تلفن های همراه،  بیسیم ها و رادارهای نظامی و اداری مؤثر بر باروری مردان می باشند.

۳.  آلودگی هوا : بسیاری از مواد توکسیک از جمله فلزات سنگین نظیر سرب موجود در هوا بر روی کیفیت اسپرم و پارامترهای آن تأثیر گذار می باشند.

۴.  تغذیه : استروژن های گیاهی (فیتو استروژن) موجود در میوه جات، سبزیجات و گوشت گاو در مطالعات دیده شده بر روی باروری مردان تاثیر گذار می باشند.

  همچنین BPA ( بیسفنول A) موجود در پلاستیک ها و قوطی های مواد غذایی امکان نشت در داخل محتویات و در نتیجه تأثیر بر باروری خواهند داشت.

۵.  سموم آفت کش ها و حشره کش ها : در معرض تماس قرار گرفتن با این سهام به ویژه در کشاورزان به دلیل تاثیرات استراتژیک منجر به اختلال پارامترهای اسپرم خواهد بود.

۶. مصرف سیگار الکل و قلیان و مواد مخدر : تمامی این عادات اجتماعی بر روی پارامترهای اسپرم و کیفیت DNA اسپرم تأثیر گذار خواهند بود.

تعداد بازدید: 60

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد


3 * 1 =